Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2025. január 22. Vince
Veszprém
-0°C
2025. január 22. Vince
Veszprém
-0°C

A magyar pizza, amit a második világháború formált ilyenné

2023. július 22. 21:56 // Forrás: Greendex
A magyar tengerhez dukál a magyar pizza, a tenger gyümölcsei helyett a tehén gyümölcseivel. Na, de ne viccelődjünk a sajtos tejfölös lángossal, mert ha máshogy forogtak volna a történelem fogaskerekei, a pizza mellett akár a lángos is meghódíthatta volna a világot.

Tekintsük meg a lángos eredetét, azt, hogy miként befolyásolta történetét a második világháború, és hogy bizony mennyi kalóriát tartalmaz legkedveltebb strandételünk!

A lángos római vagy török eredetű? Nem, magyar!

A lángos a magyar konyha hagyományos, lágy kelt tésztából készülő, sült lepénye. Az élesztővel és tejjel felfuttatott kör alakú finomságot az 50-es évektől kezdve szinte kizárólag olajban sütik ropogósra. A 70-es évektől megváltoztathatatlanul bevette magát a strandételek trónjára. Az eredete korábbra nyúlik vissza. Mint sok minden másra, a lángosra is rákenik, hogy a római korból származik. Ez annyiban igaz, hogy a rómaiak is sütöttek kenyeret, ezzel ki is fújt.

Jobban közelít az igazsághoz az az álláspont, amely szerint az étel a török hódoltság eredménye, de ezt is érdemes visszafogottan kezelni. Az valós, hogy az oszmán birodalomban is jellemző lehetett a könnyed kelt tészta, de sokkal inkább a kora újkor magyar jellegzetességének, mintsem török eredetűnek kell tekintenünk. Ezekben a zivataros századokban teljesedett ki a búzatermelő paraszti kultúra, és vele együtt a ma ismert, finom lisztből kovásszal kelesztett, levegős kenyér. Nem elhanyagolható, hogy a magyar tájak kiváló minőségű búzát termettek.

1965-ben feltehetően Budapesten egy hölgyet szolgálnak ki burgonyás lángossal. Forrás: Fortepan/Bauer Sándor1965-ben feltehetően Budapesten egy hölgyet szolgálnak ki burgonyás lángossal. Forrás: Fortepan/Bauer Sándor

A kenyérsütés finom mellékterméke

A lángos a kenyérsütés mellékterméke. Ha úgy mondom, langalló, sokunk szeme felcsillan, és össze is áll a kép. Anno a kenyérkészítés komoly munka volt. Jellemzően 5–7 napra előre sütöttek kenyeret, de hogy aznap ne maradjanak éhesek, és ne is menjen kárba a maradék tészta, langallót sütöttek. A dagasztóteknő oldalára tapadt kenyértészta maradékából hevenyészett lepényeket formáltak, és amíg a 3–5 kilós vekni lassan sült a kemence mélyén, addig a külső oldalra kihúzott parázson „meglángolták” a kelt tésztát. A kenyérsütés napján általában ez szolgált reggeli gyanánt, vagy magában, vagy módosabb gazdák zsírral, tejföllel, hagymával ízesítették.

És ezzel el is jutottunk a ma szerencsére ismét reneszánszát élő langallóhoz. Többnyire vásárokon hódít, bár a lángoshoz hasonlóan igazából ezt is bárhol lehetne fogyasztani.

Jó, belátom, kicsit túlzás azt állítani, hogy a lángos a pizzához hasonlóan meghódíthatta volna a világot. De ha jobban megnézzük a langallót, egy kelt tésztából készült, kemencében sütött, tejföllel, sajttal, kolbásszal megpakolt finomságot látunk, ami azért nem sok mindenben tér el egy bianca pizzától.

Hogyan befolyásolta a második világháború a lángost?

A konyhában az 1950-es évekig kizárólag zsírral főztünk. Az étolaj 18. századi találmány. A 20. század elején is főként szappanfőzés és festékgyártás alapanyagaként szolgált. Az 1940-es évek és a második világháború okozta élelmiszerhiány miatt helyettesíteni kellett a disznózsírt, így az étolajhoz nyúltak, ekkor született a margarin is. A háború után megmaradt az olcsó növényi zsiradék, így ezután a mezőgazdasági ipar is átállt napraforgótermelésre és étolajsajtolásra.

Az 50-es évektől eredeztethető a bő olajban való sütés. Az évtized végén már kisiparosok kínálták olajban kisütött lángosukat piacokon, vásárcsarnokokban. Igazán népszerűvé a 70-es évektől vált, ezután a magyar strandok kirobbanthatatlan szereplője lett.

Az 1981-es balatonfűzfői büfékínálat ma is megállná a helyét.Az 1981-es balatonfűzfői büfékínálat ma is megállná a helyét.

Az a bizonyos étolaj

A lángos árának dilemmájába nem mennénk bele… Reális az a kép, amit balatoni vendéglátósok meséltek, miszerint anyag-, munka- és energiaár tekintetében egy pizza és egy lángos nem igazán tér el.

A világ étolajtermelése kicsit több mint 20 millió tonna, aminek 2021-ben több mint 50%-át Ukrajna és Oroszország adja. Ez rá is mutat az áremelkedés okára. Egyébként Magyarország nem áll rossz helyen, 700 ezer tonnás termelésünkkel a világpiac 3,4%-át képviseljük.

Figyeljünk oda, mennyire forró az olaj!

2019-ben a Nébih alaposan ellenőrizte a balatoni lángosozókat, ekkor hívták fel a figyelmet az olajban sütés, pontosabban az égett ételmaradékok káros, rákkeltő hatására.

A problémát az akrilamid vegyület jelenti, amely a szénhidráttartalmú élelmiszerekben természetes módon keletkezik, ezek magas hőmérsékleten (120°C felett) történő hevítésekor alacsony nedvességtartalom mellett. A magyar élelmiszer-biztonsági szabályzat azt is előírja, hogy a sütéskor keletkező és felhalmozódó égett részecskék nem haladhatják meg az összes olaj 30%-át. Szerencsére a balatoni büfék jócskán az érték alatt maradtak. A használt olajból származó káros anyagok jó részét nem lángossal, hanem hasábburgonyával visszük be, így erre is érdemes odafigyelni.

vehir
vehir
vehir
vehir.hu
további cikkek
42167384_ef54463336b531ab616b5c8d3ab79d2a_wm
42167384_ef54463336b531ab616b5c8d3ab79d2a_wm
42167384_ef54463336b531ab616b5c8d3ab79d2a_wm
Miért lett a halászlé a karácsony slágerétele és mit jelképez a népi hagyományban a töltött káposzta? Ahány ház, annyi szokás, illetve fogás a karácsonyi asztalokon, de van néhány slágerétel, amelyek közül szinte biztos, hogy megjelenik néhány a magyar otthonokban. Ezeknek az eredetét, illetve hagyományos szimbolikáját gyűjtöttük össze. Ha véletlenül a politika felé terelődne egy családi beszélgetés az ünnepi asztal körül, gyorsan témát lehet váltani egy-egy érdekességgel a bejgliről, vagy éppen a töltött káposztáról! 2024. december 25. 21:02
Képernyőfotó 2024-12-21 - 15.58.04
Képernyőfotó 2024-12-21 - 15.58.04
Képernyőfotó 2024-12-21 - 15.58.04
Karácsonyi ízek a világ körül A karácsony nemcsak a szeretet és a családi összejövetelek ünnepe, hanem a gasztronómiai kalandoké is. Ahány ország, annyi szokás – és ez különösen igaz az ünnepi asztalokra. A helyi kultúra, történelem és ízvilág keveréke teszi egyedivé a karácsonyi ételeket, amelyek gyakran generációról generációra öröklődnek. Szerkesztőségünk most képletesen elutazott a világ különböző nemzeteinek ünnepi konyháiban, hogy megismerjük, milyen fogások varázsolják felejthetetlenné az ünnepeket! 2024. december 21. 17:29
borszalon_dec-22 (1)
borszalon_dec-22 (1)
borszalon_dec-22 (1)
Nagyot változtak a borfogyasztási szokások: ma már a könnyedebb, gyümölcsös vörösborokat vásároljuk szívesen Az ünnepi asztalról nem hiányozhat egy palack kiváló vörösbor, amely jól passzol többféle karácsonyi ételhez. A vásárlók ízlése azonban nagyot változott az elmúlt években, a testes, nehéz vörösborok helyett ma már a gyümölcsös, könnyedebb tételeket keresik – mondja Benesch Antal, a Veszprémi Érseki Pincészet főborásza. 2024. december 22. 14:20
DA501175 V k (1)
DA501175 V k (1)
DA501175 V k (1)
Az eddigi legbuborékosabb Veszprémi Borszalon jön decemberben Idén harmadszorra is megnyílik a Veszprémi Borszalon a Vehir.hu, a veszprémi hírportál kiemelt támogatásával. A borkultúrára fogékony közönség egyik legnépszerűbb sétáló borkóstolója ezúttal ráadásul a veszprémi Vár egyik barokk műemlék épületébe költözik, ahol az ünnepre hangolódva a buborékos italok kerülnek főszerepbe. 2024. november 27. 11:31

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.