A VEB2023 EKF támogatásával megvalósult fesztiválon összesen öt nemzet – roma, ukrán, lengyel, német, örmény – kultúrájába, szokásaiba nyerhetnek betekintést a látogatók.
A szombati program kétségtelenül legizgalmasabb programjai a román és német nemzetiségi divatbemutatók voltak. Előbbi a 2010-ben alapított roma divatstúdió, a Romani Design legfrissebb kreációira épült, melyet rendhagyó módon a tervezők, Varga Erika és Helena által már második éve vezetett Együtt Berhidáért- Romani for Berhida közösségépítő-művészet terápiás-trauma feldolgozó program növendékeinek részvételével, valamint a Varga Helena Band kíséretében valósult meg. A növendékek mint modellek és mint előadók is felléptek, előadva a közösen írt Berhida himnuszt és tánckoreográfiát, de a tehetséges berhidai rapper, Lendvai Marci is elénekelte egyik szerzeményét.
A Romani Design tervezői modern ruhadarabokat, ékszereket és kiegészítőket készítenek, amelyek a roma kulturális tradíciókat modern, kortárs kontextusba helyezik. Hazai és külföldi bemutatóin is büszkén képviseli mind a roma, mind a magyar kultúrát, felhívva a közönség figyelmét arra, hogy milyen rendkívüli roma és magyar kultúrkincsek jellemzik Magyarországot, valamint ezen felül milyen kulturális kapcsolódási pontok erősítik a kisebbség és a többségi társadalom kulturális életét.
Emellett az Együtt Berhidáért Biennálé kiállítássorozat két eleme is megtekinthető volt ezen a napon Veszprémben: a Bobály Katalin közösségi alkotói folyamat keretében létrehozott, Mesélő Kárpitok nemezkárpit sorozat, illetve a Torma Beatrix által készített, Shining Stars portrésorozat.
Divatbemutatóval egybekötött koncertet adott a Löder Baum Zenekar is. A 2019 tavaszán létrejött, kislődi és városlődi középiskolás és egyetemista fiatalokból álló együttes repertoárja nagyrészt magyarországi német, osztrák, illetve Oberkrainer dalokból áll, ám gyakran játszanak német és magyar slágerzenét is.
Az est során fellépett a Beszkidek és a Kárpátok népzenei hagyományait vegyítő Kapela Tygiel lengyel zenekar és az örmény David Yengibarian Duó is, amely nem szokványos amerikai típusú jazz-zenében utazik.
A fesztivál vasárnap is folytatódik: délután három órától ukrán, lengyel és örmény kézműves foglalkozásokon, dísztárgyak készítését célzó programokon vehetünk részt, valamint légvár és interaktív játéktér is várja a gyerekeket.
Az este során ugyancsak nemzetiségi divatbemutató várja az érdeklődőket: ezúttal Beata Bojda jelmeztervező, sminkes, stylist ETNO projektje lesz látható, melyben a lengyel népi kézműves alkotások jelennek meg selyempapíron, illetve a regionális hímzések és csipkék szépségét mutatja be kortárs környezetben.
Részletek hallhatók az Urartu Örmény Színház Musza Dagh című musicaléből, mely az I. világháború alatt zajló örmény genocídium egy heroikus fejezetét mutatja be, mikor öt falu népe szembeszáll az őket megsemmisíteni érkező török túlerővel. Tradicionális és modern ruhabemutatóval készülnek az ukránok, majd 19:30-tól a Con Brio zenekar ad elő ukrán népi és populáris dalokat. Emellett fellép a Kárpátok Színei Táncegyüttes, valamint koncertet ad Lakatos Mónika és a Cigány Hangok is.