Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Elkészíthetem-e Zámbó Jimmy “új” dalát?

2024. november 22. 21:11 // Forrás: Címlapkép: Földi Imre / MTI
Mi a helyzet a mesterséges intelligenciával generált zenével? Kinek van joga ilyent készíteni, és mihez kezdenek a zenei streaming oldalak a rájuk ömlő szeméttel? Erről beszélgettek a Music Hungary egyik keddi paneljén.

Az idei nyáron több hír is szólt arról, hogy egyik vagy másik népszerű zenekar vagy énekes hangján és stílusában kerültek fel dalok zenei streaming oldalakra, amikhez azonban az előadóknak semmi közük: azokat teljes egészében AI-jal generálták. Mit lépett erre a zeneipar és lehet-e egyáltalán jól használni a mesterséges intelligenciát zenegyártásra? Erről beszélgetett kedden a Music Hungary egyik paneljén Stumpf András újságíró, Mezei Csaba PR-szakember, dr. Sulyok Ádám jogász és a kiadói oldal képviseletében Bali Dávid a Believe független zenei digitális terjesztőtől. 

Stumpf András, Bali Dávid, Mezei Csaba, Sulyok Ádám.Stumpf András, Bali Dávid, Mezei Csaba, Sulyok Ádám.

Ez utóbbi kérdésben, vagyis hogy létezik-e egyáltalán jó (vagyis: jogszerű és etikus) felhasználása a mesterséges intelligenciának a zenegyártásban, Bali Dávid és Stumpf András ütköztették nézeteiket.  Bali szerint vannak szerzők, akik előbb tanulnak meg AI-t promptolni (utasításokkal ellátni), mint hangszeren játszani. Ha egyébként nekik van víziójuk, akkor a mesterséges intelligencia csak ugyanolyan eszköz a kezükben, mint egy hangszer. Stumpf úgy ítélte meg, hogy a koncert a minőség fokmérője, ott kiderül, hogy az előadó tud-e zenélni vagy sem – bár ő valószínűleg megfeledkezett a playback létezéséről, aminek köszönhetően a kilencvenes években több zenekar is éveken át haknizott sikeresen olyan albumokkal, amikhez a valóságban közük nem volt. 

Mezei Csaba megjegyezte, hogy léteznek mindenki által elfogadott példák is a mesterséges intelligencia felhasználására: ilyen a Beatles új száma, amit nyilván nem John Lennon énekelt fel, a hangja mégis hallható rajta. Igaz, ebben az esetben a jogtulajdonos – vagyis Lennon özvegye – hozzájárult és részt vett az alkotó folyamatban, és mivel ez a dal még Lennon életében íródott, magának a szerzőnek is volt szándéka rá, hogy elkészüljön. 

Bali Dávid, Mezei Csaba, Sulyok Ádám.Bali Dávid, Mezei Csaba, Sulyok Ádám.

Akkor viszont miért ne lehetne Zámbó Jimmy hangját használni? Ha egy szintetizált hangszerként tekintünk rá, miben más, mint bármely más mesterségesen előállított hangot beépíteni a zenébe? – tette fel az álnaiv kérdést Stumpf. Sulyok Ádám ezzel kapcsolatban rámutatott, hogy szerzői jogi értelemben valóban tiszta lehetne ez a fajta felhasználás, hiszen ha valaki ír egy dalt, amit Zámbó Jimmy hangján szólaltat meg, akkor Zámbó Jimmy valójában nem vett részt az alkotó folyamatban, így ő (pontosabban az örökösei) nem is lenne jogosult szerzői jogi védelemre, így ez inkább személyiségi jogi kérdésnek minősülne.

Ha viszont mindezek ellenére mégis elkészül az új Zámbó Jimmy-szám, hogyan lehet megakadályozni azt, hogy elárassza a világhálót? Bali Dávid szerint ez a kérdés több szinten is megoldott. Egyfelől az online zenei disztribútorok, mint az Apple Music vagy a Spotify algoritmusokkal vadásznak a problémás feltöltésekre, mert nekik elemi érdekük, hogy az előfizetőik elhiggyék, hogy eredeti tartalmat kapnak a pénzükért. Másrészt pedig néhány hónapon belül már eleve lehetetlen lesz megtévesztő zenéket készíttetni a mesterséges intelligenciával: minden jelentősebb generatív modellbe beépítik ugyanis azt a szűrőt, amin fennakadnak a védett master fájlok, így azokat nem lehet majd az AI tanítására használni. 

A beszélgetés végén Stumpf András sommásan megjegyezte, hogy akkor ezek szerint negyvenöt percen át elemezgettek egy problémát, ami nem is létezik – és ezzel mindent el is mondott.

Míg napközben a szakmai programok, esténként ingyenes koncertek alkották a Music Hungary Konferencia & Showcase 2024-es programját, ahol fiatal, feltörekvő zenekarok mutatkozhattak be három helyszínen: a Papírkutyában, az Expresszóban és a Teremben.

 

Galéria
Music Hungary Showcase 2024
Schöngrundtner Tamás
Szalai Csaba
további cikkek
Pocsék mentális állapotban vannak a zeneipar háttérmunkásai Music Hungary Pocsék mentális állapotban vannak a zeneipar háttérmunkásai Túlzsúfolt nyarak, munka nélkül vánszorgó évközi hónapok, és a nehéz gazdasági helyzet miatt a következő fesztiválszezon fölött gyülekező viharfelhők tépázzák a roadok, technikusok, koncertszervezők és más zeneipari háttérmunkások mentális egészségét – derült ki a Music Hungary konferencián rendezett panelbeszélgetésből. 2024. november 23. 14:02 Átadták a Music Hungary 2024-es díjait Music Hungary Átadták a Music Hungary 2024-es díjait Nyolc kategóriában adtak át díjakat a Music Hungary konferencián kedd este a Hangvillában. 2024. november 19. 20:30 Zenei ipar, média és fesztiválok a Music Hungary Konferencián Music Hungary Zenei ipar, média és fesztiválok a Music Hungary Konferencián A XII. Music Hungary Konferencia ismét lehetőséget biztosít a zeneipari szereplők számára, hogy találkozzanak, megosszák tapasztalataikat és közösen megvitassák a szektort érintő aktuális kérdéseket. 2024. november 19. 17:26 Idén is a zeneipar találkozópontjává válik Veszprém – Novemberben érkezik a XII. Music Hungary Konferencia & Showcase kultúra Idén is a zeneipar találkozópontjává válik Veszprém – Novemberben érkezik a XII. Music Hungary Konferencia & Showcase November 18. és 20. között Veszprém ad otthont a XII. Music Hungary Konferencia & Showcase-nek, amely újra a hazai zeneipar egyik legfontosabb szakmai találkozóhelyévé válik. 2024. október 29. 14:55

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.