Dr. György László, gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkár, a Tanítsunk Magyarországért program koordinációjának ellátásáért felelős kormánybiztosa július végén online konferenciára invitálta a programhoz csatlakozott egyetemek képviselőit. A Pannon Egyetemet, amely 2021 ősze óta tagja a mentorprogamnak, dr. Szabó Melinda egyetemi docens képviselte.
A kormánybiztos szerint a kezdeményezés célja, hogy a munka- és továbbtanulási lehetőségektől távol eső kistelepüléseken élő gyerekeknek is legyen esélyük azt „a pályát befutniuk, amelyre a képességeik alapján alkalmasak lennének”. Jelenleg az ezeken a kistelepüléseken élő gyerekek 54 százaléka csupán általános iskolai végzettséget szerez, szemben a 12 százalékos országos átlaggal – közölte az államtitkár.
A Tanítsunk Magyarországért programban egyetemi hallgatók segítik a diákok tanulását, és olyan élményszerző programokat (többek között gyárlátogatásokat, élménytáborokat, középiskola-látogatásokat) nyújtanak számukra, amelyek meghatározók lehetnek a továbbtanulásban és a későbbi szakmaszerzésben. A hallgatók munkájukért havi ösztöndíjban és a tanulókra fordítható költőpénzben részesülnek.
A Pannon Egyetemen szabadon választható kurzus keretében meghirdetett program során a különböző karokról és szakokról érkező hallgatók az első félévben elméleti alapozást kapnak. A mentorálási szakaszra való felkészítést tematikus bontásban minden félévben a Humántudományi Kar három oktatója vezeti: Komáromi Sándor, dr. Somogyvári Lajos és dr. Szabó Melinda.
A program kezdete óta a devecseri Gárdonyi Géza Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola diákjai már számos eseményen, programon vehettek részt mentoraik támogatásával és útmutatásával.
Amellett, hogy a mentorhallgatók a mentortalálkozók alkalmával tapasztalatot tudnak cserélni, a rendezvényeken egymás munkáját is segíteni tudják, amely nagymértékben hozzájárul a program sikeréhez és a jó csoportkohézió kialakításához és fenntartásához. A hallgatók az általános iskola életében is szerepet vállalnak, hiszen segítséget jelentenek a különböző iskolai események lebonyolításában.
2021 óta a devecseri iskolások jártak többek között a veszprémi állatkertben, a Herendi Porcelánmanufaktúrában és a Fischer Mór Porcelánipari Szakképző Iskolában, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Devecseri Szakképző Iskolájában, valamint a devecseri DGA Gépgyártó és Automatizálási Kft. üzemében.
Idén júniusban egy bográcsozással, vetélkedőkkel és sporteseményekkel egybekötött iskolai zárórendezvényen találkozhatott ismét egymással diák és mentora, de kirándulhattak együtt a Gaja-patak szurdokvölgyében is.
A Pannon Egyetemen a 2023/2024-es őszi félévben is felvehető kurzus keretében a mentorprogram, amelyre minden karról várjuk az érdeklődő, a diákok tanulási folyamatát segíteni akaró, kreatív, aktív hallgatókat.
A kurzus azok számára is egyfajta plusz tudást jelenthet, akik többet szeretnének megtudni önmagukról, a mentorálási tevékenységről, a tanulás folyamatáról vagy az értelem és a figyelem fejlesztéséről általában.