A Magyar Testnevelő Tanárok Országos Egyesülete minden évben megszervezi vándorkonferenciáját, hogy alkalmuk nyíljon kollegiális és baráti környezetben kitárgyalni az oktatás eme speciális területének legújabb kihívásait, megoldásait.
Idén Veszprém adott otthont ennek a rendezvények, a konferencia résztvevői pedig a Séf Iskolában találkoztak. Az, hogy Veszprém lehetett a házigazdája a szakmai eseménynek azzal is együtt járt, hogy a tematikába be tudtak emelni olyan témákat is, amelyek kifejezetten Veszprém szempontjából aktuális. Idén ez a jégsportok voltak, pontosabban az, hogy hogyan lehet beilleszteni ezeket a sportágakat a mindennapi testnevelésórákba az iskolákban.
Erről Kavalecz Gábor, a Veszprém Megyei Testnevelő Tanárok Egyesületének elnöke, mint házigazda beszélt a pénteki megnyitón.
A konferencia nívóját az is mutatja, hogy a megnyitón jelen volt több városi vezető és országos döntéshozó is.
Dr. Hegedűs Barbara, alpolgármester köszöntőjében az önkormányzat intézkedéseit említette, amivel szeretnék elérni, hogy a veszprémi gyermekek mindennapjai részévé váljon a sport, de ez a cél irreális lenne, ha nem lenne az a számos egyesület a városban, akik az utánpótlásnevelésben a gyerekek sportolására is nagy hangsúlyt fektetnek, de ez még így is kevés lenne, ha nem dolgoznának elhivatottsággal a veszprémi iskolákban a testnevelők.
A rendezvényt dr. Hegedűs Barbara a saját költségkeretéből is támogatta.
A köszöntők sorát Schmitt Pál, volt köztársasági elnök folytatta, ő maradva a testnevelő tanároknál a legspeciálisabb feladatnak nevezte az övékét, hiszen a tantestületben ők azok, akik egyszerre foglalkoznak a diákok lelki és testi fejlődésével.
Navracsics Tibor, területfejlesztési miniszter, aki gyerekként még itt, a Jutas-lakótelepen járt iskolába elsősorban az ilyen szakmai konferenciák jelentőségét emelte ki. Mint mondta, Veszprémben támogatják az olyan rendezvényeket is, amelyek elsőre úgy tűnnek, hogy kisebb közösségeknek szólnak, mint például a testnevelőtanárok közössége, de mégis nekik kiemelten fontos. Ha a kis közösségek ettől megerősödnek, az a nagy egész veszprémi társadalomnak is előnyére válik.
Hogy mennyire sportos a magyar ember, arra pár gondolat erejéig Navracsics Tibor is kitért, szerinte egyébként még mindig sok a lemaradás az európai átlaghoz képest, de részletesebben Schmidt Gábor, sportért felelős államtitkár beszélt erről. Az ő kulcsmondata az volt, amiben minden benne van, ami a kormányzat törekvése, hogy „ne csak sportnemzet legyünk, hanem sportoló nemzet is!”
Végül Ovádi Péter, országgyűlési képviselő szólt a megjelentekhez. Ő személyes példáján keresztül emelte ki a sport fontosságát az emberek életében. Kiemelte, hogy a közösségi médiában sem véletlen oszt meg ilyen tartalmakat a követőivel. A képviselő szerint a politikusoknak példát kell mutatni ebben, miközben munkájuk során is támogatni kell a sportot elősegítő beruházásokat. Ovádi ezzel kapcsolatban felsorolt több olyan fejlesztést is, ami Veszprémben történt és mára lényegesen magasabb szintre emelték a város sportéletét, nem csak a versenysportok szintjén. Ilyen a Veszprém Aréna, a sportuszoda, a jégcsarnok, vagy éppen a tornászgyakorló.
A konferencia megnyitójának további részében ünnepélyes keretek közt adták át a Dr. Istvánfi Csaba Életműdíjat. Ezt a díjat 2020-ban alapította az egyesület, hogy a sportnevelésben kimagasló teljesítményeket elismerjék.
2023-ban Prohászka Zsolt, az „örök vasember” kapta posztumusz a díjat. Prohászka Zsoilt 1969-ben született Gyulán, ahol gyermekéveit is töltötte. Iskolás évei alatt ismerkedett meg atlétikával, ami élete végéig elkísérte. Szegeden földrajz és testnevelőtanár végzettséget szerzett az egyetemen, ugyanitt elkezdett a triatlon sportággal foglalkozni. Nagy akarat, kitartás, magas fájdalomtűrés. Ez jellemezte az ő életét és ezek emelték példaértékű sportemberré. Később elhagyta a tanári pályát, hogy minden erejét a Békés megyei sportesemények megszervezésének szentelje, miközben maratonokat futott és iron man versenyeken vett részt. Prohászka Zsolt 43 évet élt, a díjat özvegye, Prohászkáné Nemes Szilvia, szintén testnevelőtanár vette át Schmitt Páltól.
A konferencia ezt követően plenáris előadásokkal indult. Scmitt Pál „Sport és környezetvédelem” című előadásáról a szombati napon portálunk is beszámol.