Csütörtök este egy látványos flashmob keretében adták át a Kossuth utcán a Temesvárról érkezett fényhidat, ami egészen október 25-ig fényesíti a veszprémi éjszakai életet.
Az installáció ugyanis egy fénytől ragyogó portál, amely arra emlékeztet, milyen fontos az emberi interakció, hiszen manapság már a különböző országokból származó emberek sokkal egyszerűbben utazhatnak és kapcsolódhatnak egymáshoz, mint valaha.
Az alagút egyik bejáratánál képzeljük el, hogy Temesváron vagyunk, míg a másik végén élőben láthatjuk Veszprémet. Az installáció a kapcsolat és a testvériség szimbóluma a két város között, amelynek célja, hogy fényesen tündököljenek 2023-ban, az Európa Kulturális Fővárosa évében, amely címet idén Temesvár is viseli – áll a szervezők közleményében.
A csütörtök esti megnyitón Horváth Csaba két mozgásművész tanítványa, Kondákor Panka és Bari István, a Színház- és Filmművészeti Egyetem fizikai színházi szak hallgatói tánccal avatták fel a két város közötti kulturális kapcsolatot megerősítő installációt.
Hogy miért éppen a fény játszik központi szerepet a két EKF-címet viselő város kapcsolódásában arra a választ Temesváron kell keresni. Ahogy Veszprém a „királynék városa” úgy Temesvár a „szikrák városa” ez onnan ered, hogy a kontinensen itt vezették be először az elektromos közvilágítást, megelőzve számos nagy nyugat-európai várost. A temesvári EKF-projektnek is az a mottója, hogy „Fénnyel világítsd a városod!”
A Veszprémbe érkezett installáció 19 db 7 méter hosszú, fém moduláris szerkezetbe rendezett, 3 méter magas fényoszlopból áll. Az elrendezés portálszerűvé varázsolja az installációt: áthelyezi a nézőt az itt és mostba, hogy élvezze a jelent, és felfedezhesse mind Temesvárt, mind Veszprémet. A szervezőknek az a célja, hogy amíg itt van, népszerű szelfipont legyen az emberek körében.