Az alpolgármester beszédében felhívta a figyelmet: bár október 6-a Magyarországon nemzeti gyásznapnak számít, nem csak hazánkat érte ekkor veszteség, hanem az egész Kárpát-medencét. Így ilyenkor a dicsőséges 1848-49-es forradalom és szabadságharc magyar és nem magyar nemzetiségű hőseire egyaránt kell emlékeznünk, akik mindannyian egy szabad és boldog Magyarországért áldozták életüket.
„Az aradi vértanúk honvédtisztek voltak. Magyarok, lengyelek, örmények és más népek fiai. Hősök, akik közül 13 főtisztet a szabadságharcban játszott szerepük miatt Aradon végeztek ki 1849. október 6-án. Bár az Aradon megölt honvédtisztek összesen 16-an voltak, tankönyveink többsége és a nemzeti emlékezet elsősorban az ezen a napon kivégzett 13 tisztet tartja számon vértanúként. Nem szabad azonban elfelednünk, hogy névtelen szabadságharcosok ezrei, ismeretlen és ismert hősök küzdöttek azért, hogy nemzetünk lerázza magáról a Habsburg elnyomás gyötrő igáját, és önálló, szabad, független életet élhessen. Az elnyomott földművesek és polgárok milliói közül kerültek ki ők.”
Jellemző a kor viszonyaira, hogy a későbbi aradi vértanúk a szabadságharc kezdetén még aktív, vagy kilépett császári és királyi tisztek voltak. Az osztrák császár nevére esküdtek fel, ugyanakkor lelkiismeretük hangjának engedelmeskedve végül eltértek ettől, ami hősi halálukhoz vezetett.
A kegyetlenül kivégzett vértanúk között Kiss Ernő honvédtábornagy volt a rangidős. Ő korábban császári és királyi ezredes volt a közös hadseregben. A többiek ennél alacsonyabb tiszteletfokozatot viseltek halálukig.
„Az aradi események a maguk igazságtalanságában és kíméletlenségében a Habsburg és a mindenkori elnyomás komor jelképévé váltak az idők során. Az aradi tizenhármak fordulatokban gazdag életútja arra is példa azonban, hogy népként, nemzetként változtathatunk a helyzetünkön. Ha igazságérzetünk ezt megkívánja és elég bátrak vagyunk ahhoz, hogy kiálljunk szabadságjogainkért” – fogalmazott a képviselő.
Hozzátette, az Aradon kivégzett hősöket és ismeretlen szabadságharcosaink tízezreit soha nem feledjük. Ők voltak azok, akik számunkra, veszprémiek számára is elhozták a szabadság és függetlenség nagyszerű reményét, hiszen október 6. a gyász mellett a reménység napsugarával is melegíti szívünket.
Az ünnepi beszéd után az alpolgármester Ovádi Péter parlamenti képviselővel együtt, illetve a helyőrség katonái és a megjelentekkel együtt elhelyezték az emlékezés koszorúit.
A műsorban közreműködött Vastag Richárd népművész, Keresztesi László színész, Takewick Muradjan, valamint a Magyar Honvédség Légierő Zenekara.