Az esemény házigazdája, Terdik Tamás r. vezérőrnagy, Budapest rendőrfőkapitánya üdvözölte az együttműködés létrejöttét. Elmondta: a Budapesti Rendőr-főkapitányság a közelmúltban több állatvédelmi tárgyú megállapodást is kötött, együttműködnek az Állatorvostudományi Egyetemmel, a Rex Kutyaotthon Alapítvánnyal és az Állatmentő Ligával is.
Ovádi Péter, az állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos hangsúlyozta: napjainkra az állatvédelem nem csak egy-egy társadalmi csoport elköteleződése az állatok iránt, hanem az egész lakosság számára jelentős társadalomalakító tényezővé vált. 2021-ben több mint 262 ezer magyar állampolgár töltötte ki az online állatvédelmi konzultációt. A kérdésekre adott válaszokból egyértelmű volt, hogy az állampolgárok részéről kiemelkedő igény mutatkozik az állatokat bántalmazókkal szembeni következetes fellépésre: a megkérdezettek 97 %-a szerint az állatkínzók szigorúbb büntetést érdemelnek. Hasonló szellemben sikerült elérni a következő sikert az állatvédelem területén: az Országgyűlés egyhangú döntésének értelmében szigorodtak a Büntető Törvénykönyv egyes állatvédelmi tárgyú rendelkezései, jogalkotási munka ilyen szintű pozitív társadalmi fogadtatására rég volt példa. Ahhoz, hogy a szigorúbb szabályok a gyakorlatban is érvényesülhessenek, az állatvédelmi eljárások szereplőinek összefogására van szükség, a rendőrség szerepe pedig pótolhatatlan és kiemelt.
Vetter Szilvia, a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány kuratóriumi elnöke elmondta: 2021-ben az ORFK az egyik alapítója volt Magyarország Állatvédelmi Kódexének, amely az Állatorvostudományi Egyetem Állatvédelmi Központjának kezdeményezésére született – azóta folyamatosan mélyül az együttműködés a Rendőrséggel az állatvédelem területén. Ennek egyik rendkívül fontos terepe a bűnmegelőzés, figyelembe véve az állatkínzás és az emberek elleni erőszak szoros összefüggését is. Az Alapítvány – egyebek mellett – vállalja, hogy állatvédelmi szaktudással és a nyomdai költségek biztosításával segíti az együttműködő felek közös, állatkínzásról szóló lakossági tájékoztató kiadványának létrejöttét, térítésmentesen bocsát a BRFK rendelkezésére állatvédelmi oktatási és ismeretterjesztő anyagokat elektronikus formában, valamint előadókat delegál a BRFK állatvédelmi szakmai rendezvényeire.
Az Alapítvány és a BRFK mindemellett vállalja, hogy kölcsönösen tájékoztatják egymást olyan információkról, amelyek a másik fél tevékenységét, működését segítik, a közös munka eredményeit pedig a rendelkezésükre álló kommunikációs eszközökkel népszerűsítik a helyes állattartási kultúra és az állatvédelemmel kapcsolatos közgondolkodás formálása céljából.