A megemlékezésen Soltész Miklós államtitkár tartott ünnepi beszédet, aki arról beszélt, az egykori történések felidézése nemcsak a tisztelgés miatt fontos, hanem azért is, hogy tisztán lássunk. A politikus emlékeztetett: mindenhol voltak Papp Jánosok, akiket megmentettek a népharag elől, akik bosszúból a legsúlyosabb ítéletet hozták meg azok felett, akik korábban segítették őket.
Brusznyai Árpádot első fokon életfogytiglanra ítélték, később azonban ezt módosították kötél általi halálra. Apró Antal ezt így indokolta a kivégzés előtt fél évvel, a kommunisták 1957. június 2-án tartott politikai bizottságának ülésén: Nekünk politikai harcot kell fokozni büntető és igazságügyi szervekben, hogy ezek a szervek idő- és ütőképesek legyenek. Nem tartunk még ott, hogy nagylelkűségről beszéljünk, és olyan hangulat alakuljon ki, hogy elég volt a megtorlásból.” Apró Nagy Imre és társainak kivégzését a nép jogos elégtételének, az ellenforradalom méltó megbosszulásának nevezte. Tetteiért megkapta a jutalmat, utódja, unokája is abban a házban élt, amit egyébként egy zsidó családtól vettek el a kommunisták.
– S miért fontos az, hogy ezeket az idézeteket, ezeket a történéseket elővegyük újra? Hogy lássuk, a magukat becsületes dolgozóknak valló kommunisták miatt haltak meg tucatnyian, százan, ártatlanul. Miattuk szenvedtek ezrek, tízezrek, az elhunytak és családjaik évtizedeken keresztül. És ők azok, akik mindezekért a tettekért soha, még bocsánatot nem kértek. Sőt, politikai és tegyük hozzá családi örököseik most is itt vannak. Nem csak itt vannak, hanem fenyegetőznek. Ők azok, akik ma diktatúrát kiáltanak. Ők akarják átírni a történelmet, lázítani a mai fiatalokat. Akiknek mindegy milyen korszak, rendszer van, gyűlölik a hazát, és amikor lehet, elárulják – fogalmazott Soltész.
Éppen ezért november 4., a forradalom leverésének évfordulója mindig emlékeztessen kell bennünket a hazaszeretetre, a hőseinkre, de azokra is, akik miatt sok-sok tízezer család évtizedekig bűnhődött olyanért, amit el sem követtek.
Az ünnepi beszéd után a jelenlévők elhelyezték az emlékezés koszorúit a Vár utcai Brusznyai emlékműnél.
Az ünnepségen közreműködött Hatás Andrea és Szeles József.