Az adózási forma kiválasztása
Ahhoz, hogy az adott egyéni vállalkozás számára a legideálisabb adózási mód legyen kiválasztva, mindenképpen egy konzultációra lesz szükségünk a könyvelővel, akit a Bookkeepie könyvelő kereső szolgáltatásával is megtalálhatunk. A konzultáció alkalmával a szakember felméri a vállalkozás paramétereit, így a legideálisabb adózási módot fogja ajánlani, melyet az adóhatóság számára be kell jelenteni.
A kisadózó vállalkozások tételes adója, vagyis a KATA
Míg korábban tömeges volt a KATA-zó egyéni vállalkozók száma, ma már csak korlátozottan lehet ezt az adózási módot választani. Azonban most is van rá lehetőséged, ehhez viszont meg kell felelned hozzá minden feltételnek. Csak főállású vállalkozó lehetsz, kizárólag magánszemélyek felé szolgáltathatsz és az árbevételed is maximalizálva van.
Ha teljesülnek ezek a feltételek, akkor egy rendkívül egyszerű adminisztrációval rendelkező, alacsony adóterhet jelentő adózási formád lesz, évi egyszeri adóbevallással. Azonban akkor ajánljuk ezt, ha a tevékenységi köröd alapján is ez a legideálisabb, ezt azonban csak a könyvelő fogja tudni megmondani.
Az átalányadó
Nagyon népszerű adózási forma, ezt egyszerűségének köszönheti. Bár a bejövő számlákat mindenképpen el kell tenned, az adózásodat mégsem ezek fogják meghatározni, hiszen a költségeidet nem a valódi kiadásaid, hanem egy “átalány” alapján határozza meg a törvény. Ennek mértéke függ a tevékenységi körödtől, így lehet 40%, 80% vagy 90%. A fennmaradó rész lesz a jövedelmed, amely adóköteles.
Az adózás szempontjából az éves minimálbér feléig adómentes a bevétel, azonban a járulékokat főállású vállalkozás esetében fizetni kell, a bevételi határ pedig szintén meg van határozva. Bevallást negyedévente kell készítened.
A tételes költségelszámolás, azaz a VSZJA
Ez a legtöbb adminisztrációval járó adózási mód, hiszen a bevételi és a kiadási számlák közötti különbség lesz a konkrét jövedelem, ami után adózni kell, így minden hónapban bevallást kell készítened, ami alapján ki kell számolni az adót és a járulékokat. Azonban, ha a vállalkozásod költségei igen magasak, akkor az átalányadózásnál akár kedvezőbb adóterheket is jelenthet.
Az egyéni vállalkozás indításakor alaposan át kell gondolni, hogy melyik fajta adózási módot válasszuk, hiszen egy rossz választás sok pénzt is kihúzhat a friss vállalkozó zsebéből. Egy jó könyvelő azonban odafigyel ezekre és optimalizálja a költségeket.