Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. március 4. Kázmér
Veszprém
16°C
2024. március 4. Kázmér
Veszprém
16°C

Az olimpiai selejtezőt érő negyeddöntőért száll harcba a női kézilabda-válogatott

2023. november 28. 11:06 // Forrás: MTI
Az olimpiai selejtezős részvételt jelentő negyeddöntőbe jutásért száll harcba a magyar női kézilabda-válogatott a szerdán kezdődő dán-norvég-svéd közös rendezésű világbajnokságon.

A szerencse a júliusi sorsoláson ehhez verhetőnek tűnő riválisokhoz segítette a nemzeti csapatot: noha Paraguayjal és Kamerunnal is először találkoznak a magyarok a helsingborgi B csoport küzdelmei során, mind a dél-amerikai, mind az afrikai ellenfél legyőzése kötelező feladat, egyúttal lehetőség a csoportrangadóra való felkészülésre. A harmadik fordulóban ugyanis a tavalyi Európa-bajnokságon bronzérmes Montenegró vár Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány együttesére, a balkáni rivális legyőzése kulcsfontosságú a nyolc közé kerüléshez. A montenegrói keretben Milena Raicevic, Djurdjina Jaukovic és a válogatottságtól visszavonult Jovanka Radicevic sem lesz ott a tornán.

A négyes első három helyezettje jut tovább a középdöntőbe, ahova az A csoportból a házigazda svédek, a horvátok, a kínaiak és szenegáliak közül három együttes érkezik, és a csoportellenfelekkel szembeni eredményeket minden válogatott magával viszi. A göteborgi három mérkőzésből egyértelműen a horvátok elleni lesz a kulcsfontosságú, a dobogóért harcba szálló skandinávok ellen a tisztes helytállás lehet a reális célkitűzés. A montenegróiak és a horvátok legyőzésével - vagy nagyon szerencsésen alakuló körbeveréssel - megszerezhető a középdöntős hatos második pozíciója, amely negyeddöntőbe jutást ér. Egyúttal jó eséllyel az ötkarikás kvalifikációs tornán való részvételt is, mivel a világbajnok (francia aranyérem esetén a második helyezett) kijut a jövő nyári párizsi olimpiára, a következő hat csapat pedig - amelynek még nincs kvótája, vagy selejtezős helye - részt vehet az áprilisi selejtezőtornák egyikén.

A felkészülés pozitív kicsengéssel zárult: szombaton még 25-23-ra kikapott, vasárnap viszont már 34-32-re nyert a világbajnokok sorával felálló Hollandia vendégeként a nemzeti csapat, utóbbi találkozón a legjobb teljesítményt nyújtotta a pályán az ősz során.

Fotó: MKSZ/Kovács AnikóFotó: MKSZ/Kovács Anikó

"Remélem, úgy fog sikerülni ez a világverseny, ahogy elképzeljük, a terveinknek megfelelően" - fogalmazott előzetesen az MTI-nek Simon Petra.

A Ferencváros irányítója hozzátette: fő céljuk, hogy részt vehessenek az olimpiai kvalifikációs tornán, ám meglátása szerint további sikerekre is képesek lehetnek. A nemzetközi szövetség (IHF) előzetesében a tornán várhatóan berobbanó tehetségek között emelte ki a nyári junior Európa-bajnokság legértékesebb játékosává választott Simont, akinek képességei közül a gólszerzés mellett az irányítójátékát és kreatív kulcspasszait is kiemelte a honlap. Egyúttal emlékeztetett: a vb egyik legfiatalabb kerete a magyar, 25 éves áltagéletkorával. Márpedig Golovin Vlagyimir érti a fiatalok nyelvét: az 1998-99-es születésűekkel 2018-ban junior világbajnokságot, a 2000-2001-es születésűekkel 2019-ben junior Európa-bajnokságot nyert a szakember.    

Pásztor Noémi, a Mosonmagyaróvár beállója szerint nem teherként, hanem esélyként kell felfogni azt a lehetőséget, hogy a vb-ről lehet megszerezni az ötkarikás selejtezőtorna indulási jogát.    

"Jó a sorsolásunk, van esélyünk arra, hogy kivívjuk magunknak ezt a lehetőséget" - szögezte le az MTI-nek Pásztor, aki a bajnokságban megszerzett önbizalmát továbbvinné a világbajnokságra is.

Az első olyan világbajnokságon, amelyet három országban rendeznek, több magyar hivatalos személy is részt vesz: játékvezetőként Altmár Kristóf és Horváth Márton, delegátusként Tordai Ilona dolgozik majd a tornán.  

Az idei lesz a 26. női világbajnokság és a 24., amelyre a magyar válogatott kijutott, egyben a második, amelyen 32 csapat vesz részt. A december 17-ig tartó tornának Göteborg, Helsingborg, Stavanger, Herning, Frederikshavn és Trondheim ad otthont. A vb mérkőzéseit az M4 Sport, az M4 Sport+ és az m4sport.hu élőben közvetíti.    

Számos válogatottban szerepel majd a magyar NB I-ből ismerős játékos: az osztrákoknál a balátlövő Ines Ivancok (Mosonmagyaróvár), a braziloknál a jobbátlövő Bruna Almeida de Paula (Győr) és a jobbszélső Mariana Costa (Debrecen), a horvátoknál a kapus Gabrijela Bartulovic (Debrecen), a dánoknál a jobbátlövő Line Haugsted és a kapus Sandra Toft (mindkettő Győr), a franciáknál a balátlövő Estelle Nze Minko (Győr), a németeknél a balátlövő Emily Bölk (Ferencváros), a japánoknál a jobbszélső Nacumi Akijama (Kisvárda), a dél-koreaiaknál a jobbátlövő Rü Unhi (Győr), a hollandoknál a jobbszélső Angela Malestein (Ferencváros), a beálló Tamara Haggerty (Debrecen), illetve a kapus Rinka Duijndam és a beálló Yvette Broch (mindkettő Győr), a norvégoknál a jobbszélső Emilie Hovden, a beálló Kari Brattset, a kapus Silje Solberg, az irányító Stine Oftedal, valamint a balátlövő Veronica Kristiansen (mind az öt Győr), a szerbeknél a balátlövő Jovana Jovovic (Debrecen), a jobbátlövő Marija Lanistanin (Békéscsaba) és a kapus Kubina Molli (Alba Fehérvár), a szlovénoknál a jobbátlövő Ana Gros (Győr) és a balátlövő Erin Novak (Kisvárda), a svédeknél a beálló Linn Blohm (Győr), míg az ukránoknál a beálló Lilija Gorilszka (Budaörs), az irányító Tamara Smbatian (Fehérvár) és a kapus Balog Judit (Vasas) szerepel az IHF honlapján leadott előzetes keretekben.

kapusok:
16 Böde-Bíró Blanka          1994.09.22. FTC-Rail Cargo Hungaria    187 cm 106/  2
74 Bukovszky Anna            2002.06.30. Praktiker-Vác              175 cm   1/  0
31 Szemerey Zsófia           1994.06.02. Mosonmagyaróvári KC        183 cm  14/  0

jobbszélsők:
66 Győri-Lukács Viktória     1995.01.31. Győri Audi ETO KC          168 cm 107/292
24 Töpfner Alexandra         1996.02.08. DVSC Schaeffler            170 cm  14/ 13

jobbátlövők:
11 Albek Anna                2001.12.02. Mosonmagyaróvári KC        189 cm  20/ 14
42 Klujber Katrin            1999.04.21. FTC-Rail Cargo Hungaria    170 cm  65/336
28 Papp Nikoletta            1996.07.23. Gloria Buzau (román)       182 cm  33/ 44   

irányítók:
15 Debreczeni-Klivinyi Kinga 1992.03.31. Moyra-Budaörs              175 cm  78/166
77 Simon Petra               2004.11.12. FTC-Rail Cargo Hungaria    168 cm   4/ 13
38 Vámos Petra               2000.09.14. DVSC Schaeffler            175 cm  53/136   

beállók:
58 Bordás Réka               1997.08.26. FTC-Rail Cargo Hungaria    184 cm  42/ 46
4 Füzi-Tóvizi Petra         1999.03.15. DVSC Schaeffler            178 cm  61/ 71
32 Pásztor Noémi             1999.04.02. Mosonmagyaróvári KC        178 cm  23/ 18   

balátlövők:
52 Juhász Gréta              2002.03.16. Kisvárda Master Good       180 cm   7/ 14
59 Kuczora Csenge            2000.01.26. Praktiker-Vác              176 cm  23/ 69    

balszélsők:
19 Márton Gréta              1999.10.03. FTC-Rail Cargo Hungaria    173 cm  66/161
6 Szöllősi-Schatzl Nadine   1993.11.19. Győri Audi ETO KC          174 cm 100/240    

A név előtt a mezszám, utána a születési idő, a klub, a testmagasság, a válogatottság száma, illetve az eddig szerzett gólok száma szerepel.

Tartalékok: Grosch Vivien (Debrecen), Kovács Anett (Ferencváros), Farkas Johanna (Dunaújváros), Kajdon Blanka (Molde HK, norvég), Pál Tamara (Gloria Buzau, román), Faragó Luca (Mosonmagyaróvár), Helembai Fanny (Vác), Háfra Noémi (Buducnost Podgorica, montenegrói), Kácsor Gréta (Debrecen), Kukely Anna (Ferencváros), Hársfalvi Júlia (Ferencváros), Korsós Dorina (Rapid Bucuresti, román), Petrus Mirtill (Debrecen)    

A szakmai stáb: Szövetségi kapitány: Golovin Vlagyimir, edző: Pigniczki Krisztina, kapusedző: Tatai Péter, erőnléti edzők: Holanek Zoltán és Szűcs Martin, csapatorvos: Balázs Máté

A csoportbeosztás:
A csoport (Göteborg):
Svédország, Szenegál, Kína, Horvátország
B csoport (Helsingborg): MAGYARORSZÁG, Montenegró, Paraguay, Kamerun
C csoport (Stavanger): Norvégia, Ausztria, Grönland, Koreai Köztársaság
D csoport (Stavanger): Franciaország, Izland, Szlovénia, Angola
E csoport (Herning): Dánia, Chile, Szerbia, Románia
F csoport (Herning): Németország, Irán, Japán, Lengyelország
G csoport (Frederikshavn): Brazília, Spanyolország, Kazahsztán, Ukrajna
H csoport (Frederikshavn): Hollandia, Kongó, Argentína, Csehország

A csoportkör programja:

1. forduló:
november 29., szerda:
C csoport:
Koreai Köztársaság-Ausztria 18.00
Norvégia-Grönland 20.30
G csoport:
Brazília-Ukrajna 18.00
Spanyolország-Kazahsztán 20.30

november 30., csütörtök:
B csoport:
Montenegró-Kamerun 18.00
MAGYARORSZÁG-PARAGUAY 20.30
D csoport:
Szlovénia-Izland 18.00
Franciaország-Angola 20.30
F csoport:
Németország-Japán 18.00
Lengyelország-Irán 20.30
H csoport:
Hollandia-Argentína 18.00
Csehország-Kongó 20.30

december 1., péntek:
A csoport:
Horvátország-Szenegál 18.00
Svédország-Kína 20.30
E csoport:
Románia-Chile 18.00
Dánia-Szerbia 20.30    

2. forduló:
december 1., péntek:
C csoport:
Koreai Köztársaság-Grönland 18.00
Ausztria-Norvégia 20.30
G csoport:
Kazahsztán-Brazília 18.00
Spanyolország-Ukrajna 20.30

december 2., szombat:
B csoport:
Paraguay-Montenegró 18.00
MAGYARORSZÁG-Kamerun 20.30
 D csoport:
Szlovénia-Angola 15.30
Izland-Franciaország 18.00
F csoport:
Irán-Németország 18.00
Lengyelország-Japán 20.30
H csoport:
Csehország-Argentína 15.30
Kongó-Hollandia 18.00

december 3., vasárnap:
A csoport:
Horvátország-Kína 15.30
Szenegál-Svédország 18.00
E csoport:
Románia-Szerbia 18.00
Chile-Dánia 20.30    

3. forduló:
december 3., vasárnap:
C csoport:
Grönland-Ausztria 18.00
Norvégia-Koreai Köztársaság 20.30
G csoport:
Ukrajna-Kazahsztán 15.30
Brazília-Spanyolország 18.00    

december 4., hétfő:
B csoport:
Kamerun-Paraguay 18.00
Montenegró-MAGYARORSZÁG 20.30
D csoport:
Angola-Izland 18.00
Franciaország-Szlovénia 21.00
F csoport:
Japán-Irán 18.00
Németország-Lengyelország 20.30
H csoport:
Argentína-Kongó 18.00
Hollandia-Csehország 20.30    

december 5., kedd:
A csoport:
Kína-Szenegál 18.00
Svédország-Horvátország 20.30
E csoport:
Szerbia-Chile 18.00
Dánia-Románia 20.30

A középdöntő csoportbeosztása:
I. csoport (Göteborg):
A-B csoportok továbbjutói
II. csoport (Trondheim): C-D csoportok továbbjutói
III. csoport (Herning): E-F csoportok továbbjutói
IV. csoport (Frederikshavn): G-H csoportok továbbjutói  

A középdöntő programja:  

1. forduló:
december 6., szerda:
C3-D2, G3-H2, G1-H3, D1-C2, H1-G2, C1-D3

december 7., csütörtök:
E3-F2, A3-B2, F1-E2, B1-A2, E1-F3, A1-B3

2. forduló:
december 8., péntek:
G2-H3, C2-D3, H2-G1, C3-D1, G3-H1, D2-C1

december 9., szombat:
E2-F3, A2-B3, E3-F1, A3-B1, B2-A1, F2-E1

3. forduló:
december 10., vasárnap:
H3-G3, H2-G2, D3-C3, H1-G1, D2-C2, D1-C1

december 11., hétfő:
F3-E3, B3-A3, B2-A2, F2-E2, F1-E1, B1-A1

Az egyenes kieséses szakasz programja:    

negyeddöntők:
december 12., kedd (Trondheim):
II/1-IV/2 és IV/1-II/2
december 13., szerda (Herning):
I/1-III/2 és III/1-I/2

helyosztók (Herning):

december 15., péntek:
az 5-8. helyért:
az 1. és 3. negyeddöntő vesztese
a 2. és 4. negyeddöntő vesztese
elődöntők (Herning):
december 15., péntek:
az 1. és 3. negyeddöntő győztese
a 2. és 4. negyeddöntő győztese    

A helyosztók programja (Herning):
december 17., vasárnap:
a 7. helyért 13.00
az 5. helyért 10.15
a 3. helyért 16.00
döntő 19.00

Világbajnoki történelem - a dobogósok és a magyar helyezések:
1957 (Jugoszlávia):
1. Csehszlovákia, 2. MAGYARORSZÁG, 3. Jugoszlávia
1962 (Románia): 1. Románia, 2. Dánia, 3. Csehszlovákia, .5. MAGYARORSZÁG
1965 (NSZK): 1. MAGYARORSZÁG, 2. Jugoszlávia, 3. NSZK
1971 (Hollandia): 1. NDK, 2. Jugoszlávia, 3. MAGYARORSZÁG
1973 (Jugoszlávia): 1. Jugoszlávia, 2. Románia, 3. Szovjetunió, 4. MAGYARORSZÁG
1975 (Szovjetunió): 1. NDK, 2. Szovjetunió, 3. MAGYARORSZÁG
1978 (Csehszlovákia): 1. NDK, 2. Szovjetunió, 3. MAGYARORSZÁG
1982 (Magyarország): 1. Szovjetunió, 2. MAGYARORSZÁG, 3. Jugoszlávia
1986 (Hollandia): 1. Szovjetunió, 2. Csehszlovákia, 3. Norvégia, ...8. MAGYARORSZÁG
1990 (Dél-Korea): 1. Szovjetunió, 2. Jugoszlávia, 3. NDK (Magyarország nem vett részt)
1993 (Norvégia): 1. Németország, 2. Dánia, 3. Koreai Köztársaság, ...7. MAGYARORSZÁG
1995 (Ausztria/Magyarország): 1. Koreai Köztársaság, 2. MAGYARORSZÁG, 3. Dánia
1997 (Németország): 1. Dánia, 2. Koreai Köztársaság, 3. Németország, ...9. MAGYARORSZÁG
1999 (Norvégia): 1. Norvégia, 2. Franciaország, 3. Ausztria, .5. MAGYARORSZÁG
2001 (Olaszország): 1. Oroszország, 2. Norvégia, 3. Jugoszlávia, ...6. MAGYARORSZÁG
2003 (Horvátország): 1. Franciaország, 2. MAGYARORSZÁG, 3. Koreai Köztársaság
2005 (Oroszország): 1. Oroszország, 2. Románia, 3. MAGYARORSZÁG
2007 (Franciaország): 1. Oroszország, 2. Norvégia, 3. Németország, ...8. MAGYARORSZÁG
2009 (Kína): 1. Oroszország, 2. Franciaország, 3. Norvégia, ...9. MAGYARORSZÁG
2011 (Brazília): 1. Norvégia, 2. Franciaország, 3. Spanyolország (Magyarország nem vett részt)
2013 (Szerbia): 1. Brazília, 2. Szerbia, 3. Dánia, ...8. MAGYARORSZÁG
2015 (Dánia): 1. Norvégia, 2. Hollandia, 3. Románia, ...11. MAGYARORSZÁG
2017 (Németország): 1. Franciaország, 2. Norvégia, 3. Hollandia, ...15. MAGYARORSZÁG
2019 (Japán): 1. Hollandia, 2. Spanyolország, 3. Oroszország, ...14. MAGYARORSZÁG
2021 (Spanyolország): 1. Norvégia, 2. Franciaország, 3. Dánia, ...10. MAGYARORSZÁG   

A legutóbbi világversenyek - a dobogósok és a magyar helyezések:
olimpia
, 2021 (Tokió): 1. Franciaország, 2. Orosz Olimpiai Bizottság, 3. Norvégia, ...7. MAGYARORSZÁG
világbajnokság, 2021 (Spanyolország): 1. Norvégia, 2. Franciaország, 3. Dánia, ...10. MAGYARORSZÁG
Európa-bajnokság, 2022 (Szlovénia, Montenegró, Észak-Macedónia): 1. Norvégia, 2. Dánia, 3. Montenegró, ...11. MAGYARORSZÁG

A csoportbeli riválisok elleni mérleg magyar szempontból:
Paraguay
: a két együttes még nem találkozott
Kamerun: a két csapat még nem találkozott
Montenegró: 9 mérkőzés, 5 győzelem, 4 vereség, a legutóbbi mérkőzésen 28-22 (2021. július 6., Siófok, barátságos)   

A lehetséges középdöntős ellenfelek szembeni mérleg magyar szempontból:
Svédország: 29 mérkőzés, 16 győzelem, 4 döntetlen, 9 vereség, a legutóbbi mérkőzésen 25-30 (2022. november 14., Ljubljana, Eb-középdöntő)
Horvátország: 29 mérkőzés, 17 győzelem, 1 döntetlen, 11 vereség, a legutóbbi mérkőzésen 18-21 (2022. november 6., Ljubljana, Eb-csoportmérkőzés)
Kína: 15 mérkőzés, 13 győzelem, 2 vereség, a legutóbbi mérkőzésen 25-21 (2009. december 15., Szocsou, vb-középdöntő)
Szenegál: 1 mérkőzés, 1 győzelem, az egyetlen találkozón 30-20 (2019. december 4., Jacusiro, vb-csoportmérkőzés)

vehir.hu

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.