Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Az eltérő balatoni életvilágok témáját járta körül a Szabadegyetem előadása

2023. december 13. 11:51 // Forrás: Borítókép: Fortepan / Bauer Sándor
fortepan_111572
fortepan_111572
fortepan_111572
Kedd délután tartották a Múzeumi Szabadegyetem sorozat legutóbbi eseményét. Törő Balázs, a múzeum néprajzos muzeológusa Eltérő balatoni életvilágok: a helyiek és a nyaralótársadalom címmel tartotta meg előadását a Laczkó Dezső Múzeumban.

Törő Balázs előadásában két jelentős témát érintett, úgy, mint a Balaton környéki szőlőhegyeket, valamint magát a Balaton-partot. A két térről szóló előadásban átfogó képet kaptunk arról, hogyan változott és alakult át egyik és másik funkciója, s milyen hatások érték azokat. A területek birtokbavétele, a táj használata, és karakterének változása is szempont volt a vizsgálat során.

Törő Balázs egyébként doktori disszertációját is a szóban forgó témából készíti. Az előadáson feltette a kérdést, vajon hányféle Balaton létezik? Eltérő turizmusstílusok látnak napvilágot: új településeket hoztak létre, új formákat, új eszméket honosítottak meg. Ezzel pedig a Balaton térségének életében az „őslakossággal” kapcsolatba lépve új minőséget, új hagyományt teremtenek.

Törő az előadás közben felhívta a figyelmet két olyan műre is, ami remekül körbejárja a szóban forgó témát: az első Schleicher Vera Kultúrfürdő című írása, amely 1821-1960 közé repíti vissza az olvasót. A másik a Fürdőzők és tursiták című írás, amely a Korallban jelent meg.

Törő rávilágított, napjainkban is hangos „csatározások” zajlanak a Balaton és térségének beépítése miatt, erre egy rendkívül szemléletes – névtelen – hozzászólás-rengeteget hozott példaként. Az emberek nagy része arra hivatkozva ellenezte a part beépítését, hogy neki éppen a víz mentén van nyaralója, de másnak ne legyen. Persze akadtak olyanok is, akik a természetes élővilág megmentésére hivatkoztak.

Törő a szőlőhegyek kapcsán a következő dilemmát vetette fel: napjainkban a szőlőhegyi kultúrtáj hasznosításának számos gyakorlata él egymás mellett, mely a szőlőhegy képének átalakulásával jár együtt. A korábbitól eltérő rendeltetésű építmények jelennek meg a szőlőhegyeken, emellett népi épületek hagyományos, illetve megváltozott funkcióval.

A szőlőhegyeken tulajdonnal rendelkező, ott gazdálkodó, a kultúrtájat munkájával alakító szőlőhegyi közösség a történelem folyamán sohasem volt homogén, sem lakóhelye, sem társadalmi jogállása, de több esetben nemzetisége, felekezete szerint sem.

Törő beszámolt a jelenség társadalmi, gazdasági kontextusairól is: legfőbb állomásai a következőképpen alakultak: 1880-90-es évek végén a szőlőterületek csökkenni kezdtek. Később, 1909-ben megjelent a vasút, az idegenforgalom térnyerésére. A második világháborút követő időszakban gazdák nélkül maradtak a présházak. Majd 1960-70-es években megjelent a víkendházas nyaralókultúra. Napjainkban inkább luxusnyaralók, lakóházak a jellemzők. Volt egy úgynevezett átmeneti időszak is, így 1963-tól gyógy- és üdülőhely a település, s számos konfliktust szült, hogy a parcellázás a termőterületek kárára ment: közös ember- és állatfürdőhelyek.

Összegezte: a szőlőhegyi kultúrtáj és az ott található javak felhasználásának lehetőségei a gyakorlat szerint láthatóan korlátlanok. A balatoni térhasználat egyik fontos eleme a szőlőhegyek birtokbavétele, melyben a nyaralókultúrának egyre fontosabb szerep jut. Előadásának második felében a Balaton közvetlen partjáról is részletesen beszélt. 

szaboeszter
szaboeszter
szaboeszter
Szabó Eszter
szalai csaba
szalai csaba
szalai csaba
Szalai Csaba
további cikkek
204A1514
204A1514
204A1514
Tánclépésekbe rejtett üzenetek – méltóságteljes pillanatok a VIII. Ritmus Gálán A tánc nem csupán mozdulat – a lélek nyelve, a közösség ünnepe és az emlékezés egyik legősibb formája. Erről tett tanúbizonyságot hétvégén a Ritmus, Tánc és Mozgásművészeti Egyesület nyolcadik alkalommal megrendezett gálája, amely tartalmas programot kínált a nézőknek. 2025. június 30. 13:48
sosehalunkmeg3221
sosehalunkmeg3221
sosehalunkmeg3221
Tizenkét év után újra színpadon a Sose halunk meg A Pannon Várszínház 2025-ben, a színház fennállásának 25. jubileumi évadában ismét műsorra tűzte az egyik legnépszerűbb zenés játékát, a Sose halunk meg című darabot, amely 2013-as bemutatása után most új szereposztásban, friss színpadi látványvilággal, de az eredeti történet mélységével és szerethetőségével hódította meg a közönséget. 2025. június 30. 11:28
Képernyőfotó 2025-06-29 - 23.18.59
Képernyőfotó 2025-06-29 - 23.18.59
Képernyőfotó 2025-06-29 - 23.18.59
Praktikus tippek tudatos nyaralóknak – így spórolhatunk okosan a balatoni strandokon Nincs abban semmi baj, ha valaki gond nélkül kifizeti a belépőt, megveszi a családnak a napi két kör lángost és a part menti SUP-élményt is. A strandlángos, a palacsinta és a vízibicikli igenis részei a balatoni nyár ízének és hangulatának, és akinek belefér, annak jár is a felhőtlen élmény. 2025. június 30. 11:48

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.