Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

'Papírmalom állott, most kőhalom'

2024. február 3. 21:29
Sóly mellett a Séd partján van egy régi épületrom. Az omladozó falakról ma már nehéz megmondani, hogy mi is volt pontosan fénykorában. Lakóház, templom? Esetleg malom? Aki az utóbbira tippelt, az gondolta helyesen. De még így is maradt egy különlegesség, amit az épület történelme rejt magában. Itt nem búzát, vagy rozst őröltek az elődök. A sólyi malom egy papírmalom volt.

Habár Európában a papír nélkülözhetetlen szerepét a mindennapokba Gutenberg hozta el a XV. század derekán, amikor a német ötvösmester fejéből kipattant az első nyomdagép ötlete, valójában már az ókori Mezopotámiában is készítettek papirusztekercseket, Kínában pedig az időszámítás kezdetén már papírpénzek is forgalomban voltak.

A papír széles elterjedése mégis a középkorra datálható, az évszázadok múlásával pedig a technológia is egyre kifinomultabb lett és egyre inkább eltolódott a tömegtermelés felé. Így jöttek létre a papírmalmok, azok az üzemek, amik ellátták egy-egy térség hivatalait, egyházmegyéit a szükséges papírmennyiséggel.

Veszprém mellett az egyik ilyen ipari létesítmény Sólyon épült fel és 1790. április 7-én meg is kezdte a termelést. A papírmalmot a zirci cisztercita apátság alapította, hogy kiszolgálja a monostor és a térség igényeit. Az országban akkoriban körülbelül hatvan papírmalom működött, ebből három Veszprém vármegyében.

A sólyi ezek között is relatív nagynak számított. Egy 577 négyszögöles telken építették fel, a földszinten a malommű mellett két szoba is volt, az emeleten szintén két szoba és egy konyha is helyet kapott, a padlás pedig szárítóhelyként funkcionált. A kertben pedig istálló, fészer, kamra és egy pince is volt, a Sédre pedig vízduzzasztó is épült.

Amikor teljes kapacitással működött , akkor átlagosan tízen dolgoztak az év 250 napján. A mesteremberek mellett szolgálóknak, szakácsoknak és kocsisoknak is adott megélhetést a malom, utóbbiak az elkészült papír célba juttatásáért feleltek.

A kor szokása az volt, hogy az ilyen ipari tevékenység valamelyik tőkeerős vállalkozó kezébe került, de a súlyi papírmalomnál más utat követtek. Egyszerű, de a szakmájukhoz jól értő német, vagy holland papírkészítő mesterek feleltek a malom működéséért és termeléséért. Habár a malom piaca biztosított volt, sőt, olykor alig tudták követni a termeléssel az igényt, valójában egy rendkívül megterhelő és sok pénzt felemésztő munka volt működtetni a papírmalmot. Nem csoda, hogy alig hatvanéves működése alatt tizenkét bérlője is volt.

A megrendelők pedig sorban álltak a papírért. Sólyról látták el a már említett zirci apátság kancelláriáját, Veszprém vármegye és Veszprém város adminisztrációját, de a híres Szammer-nyomda is innen vásárolt.

Az itt készült papírra viszont elsősorban nem könyveket nyomtattak, hanem sokkal inkább fejléces levélpapírok, gazdálkodási-, számvevőségi összeíró ívek és körözvényekhez szolgáltak.

Ahogy akkoriban elterjedt volt a papírkészítésnél, a sólyi esetében is a késztermékeket ellátták egyedi vízjellel, ezek közül néhány tucat még a mai napig fellelhető a közeli levéltárakban. A vízjelezés amellett, hogy egyfajta márkajelzésként is szolgált, a hamisítás ellen is védett, amit akkoriban nagyon szigorúan, nem egy esetben halállal büntetett a törvény.

A XIX. században aztán egyre nagyobb teret nyert a gépiesítés a papírgyártásban, aminek a gyorsaságával és a gazdaságosságával a papírmalmok már nem tudták felvenni a versenyt. A sólyi üzem utolsó bérlője Joseph Haas volt, ő zárta be végleg a malmot 1851-ben.

Ugyan a 1920-as években felmerült, hogy a megmaradt épületet vízimalommá alakítják át, erre nem került sor, ráadásul a II. világháborúban még találat is érte, ezután már nem építették újjá.

Bő száz éve már csak a sűrű növényzet között lehet megtalálni a megmaradt falait egy olyan épületnek, ami egykoron püspökök és várbírók és ispánok mindennapi munkáját segítette, és amiről a büszke sólyiak még egy költeményt is írtak:

"... Kétkezi munkáját Isten boldogítsa.
Fáradsága hasznát bőven szaporítsa.
Nemes országunknak légyen nagy hasznára.
E kis helységnek szolgáljon javára.
Egy szóval: forgását Isten igazgassa,
Kiket illet pedig megjutalmaztassa."

Hajas Bálint
Szalai Csaba
további cikkek
Feltárul a rácsokon túli tabusított világ Life&Style Feltárul a rácsokon túli tabusított világ "Egy társadalmat nem az alapján kell megítélni, hogy hogyan kezeli a kiemelkedő polgárait, hanem az alapján, hogy hogyan bánik a bűnözőivel.” Dosztojevszkij mondata egyszerre alkalmas arra, hogy felkorbácsolja az indulatokat azoknál, akik a büntetés-végrehajtásban a társadalom jogos revansát látják a bűnözőkkel szemben, de ugyanúgy meg tudja világítani az emberarcúságot azokkal szemben, akik jogerős bírósági ítélettel a kezükben kényszerültek a börtönrácsok mögé. Nem véletlen, hogy ezzel az idézettel találkozik először az, aki az egykori veszprémi várbörtönbe belép. A történelmi falak még őrzik a tömlöcbe zárt betyárok utolsó sóhaját az akasztás előtt, ahogy a koncepciós perekben elítélt politikai foglyok imáit is és azt a szűnni nem akaró morajlást, ami a börtönök folyamatos ébrenlétére jellemző, miközben az idő mégis megmerevedik a raboknak, de ugyanúgy az őröknek is. A várbörtönben kialakított „Ember a rács mögött” című kiállítás nem egy középkori panoptikumot ígér. Nem is csupán egy történelmi utazást a sziklafalon kialakított legendás börtönben. Sokkal inkább egy morális tréning az ember lelkének. tegnap 12:27 Száz arckép a jutasi altisztképzőből történelem Száz arckép a jutasi altisztképzőből Csütörtök délután a Magyar Nemzeti Levéltár Veszprém Vármegyei Levéltára, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum, valamint a Zrínyi Kiadó közösen mutatta be Illésfalvi Péter Jutas 100 – Száz arckép a jutasi altisztképzőből című könyvét. 2024. december 17. 20:30 Miért van a kávéscsészéhez csészealj, és miért tartjuk el a kisujjunkat kávézás közben? Miért van a kávéscsészéhez csészealj, és miért tartjuk el a kisujjunkat kávézás közben? Gondoljunk csak bele, hány helyen találkozunk a kávézás rituáléjával – reggeli rutinokban, baráti beszélgetésekben, üzleti találkozókon. És ott van mindig a kávéscsésze mellett az elmaradhatatlan csészealj. Első ránézésre talán nem tűnik többnek egy egyszerű, esztétikus kiegészítőnél, de ennek az apró tányérkának sokkal mélyebb múltja van, mint gondolnánk. 2024. december 20. 18:04 A Női Helytállás kitüntetettjei ünnepélyes díjátadón vehették át az elismerést közélet A Női Helytállás kitüntetettjei ünnepélyes díjátadón vehették át az elismerést Hétfő délután a Városházán ünnepi keretek között díjazták azokat a szociális ágazatban dolgozó nőket, akik nehézsorsú társaik életét teszik könnyebbé, szebbé. A Venőke rendezvénye a múlt heti néma nőtüntetés folytatása volt. A Női Helytállás kitüntetettjeit műsorral köszöntötték. 2024. december 11. 16:11

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.