Barta Éva több évtizedes újságírói múlttal rendelkezik, jelenleg nyugdíjas, de továbbra is aktív a helyi szenior klubokban, valamint időről időre a Vehíren is jelennek meg írásai. A médiában eltöltött hosszú pályafutása alatt már számos különös, olykor meghökkentő esettel találkozott, így különös érzéke van kiszúrni a gyanús helyzeteket.
Pár napja is egy ilyen eset történt meg vele, amikor Március 15. utcai lakásába becsöngetett egy ismeretlen, ám jól szituált harmincas hölgy azzal, hogy szívesen felvásárolná a régiségeket, ha vannak ilyenek a lakásban, fizetni pedig helyben, készpénzzel tudna értük.
Az effajta kereskedelem egyébként nem újdonság és nem is tartozik az illegális tevékenységek közé, az újságokban számos apróhirdetést találni olyan vállalkozóktól, akik ilyen antik portékákat keresnek, hogy aztán szükség esetén felújítsák azokat és új piacot találjanak nekik.
Az viszont már sokkal gyanúsabb, amikor valaki ezzel házal, Évának is ez tűnt fel elsőre, valamint az, hogy a hölgy, bár csak az ajtóban állt, de egyből kiszúrt néhány cserépedényt a lakásban, amire rögtön ajánlatot is tett. Végül a küszöbnél tovább nem jutott és üres kézzel távozott a helyszínről.
Az eset kapcsán fontos leszögezni, hogy nem bizonyítható, hogy a hölgy nem mondott volna igazat, tehát fennáll a lehetősége annak, hogy tényleg régiségkereskedő volt, ugyanakkor Éva újságírói szimatja mást jelzett, amit aztán a bűnüldöző szervek részéről is megerősítettek.
A Vehír megkereste Gaál Csaba rendőr alezredest, a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának kiemelt főelőadóját, akinek miután elmeséltük az Évával történt esetet megerősítette, hogy kollégánk a lehető legokosabban járt azzal, hogy nem engedett be a lakásába egy idegen embert.
Mint mondta, nem ismeretlenek a rendőrség előtt az olyan rablások, amikor az elkövetők valamilyen kitalált indokkal jutnak be az áldozatok, nagyon sokszor idős emberek lakásába. Volt olyan eset, amikor vízvezetékszerelőnek adták ki magukat, vagy az áramszolgáltató munkatársainak, vagy mint a mostani esethez hasonlóan házaló kereskedőnek.
A tolvajok miután bejutottak a lakásba valamilyen indokkal elterelik az áldozat figyelmét, ebben a néhány percben pedig eltulajdonítják a kicsi, mozdítható, ám annál értékesebb tárgyakat – például ékszereket -, vagy egyenesen az elől hagyott pénztárca tartalmát.
A rendőr alezredes kiemelte, ha bárki valamilyen gyanús szituációba keveredik, vagy nem érzi biztonságban magát a lakásában, akkor keresse a körzeti megbízottat, vagy akár a polgárőrséget, akik ilyen esetekben gyorsan képesek visszaállítani a közbiztonságot.
Gaál Csaba azt is elmondta, hogy ezek a csalások főleg a világjárvány előtt voltak gyakoriak, azóta viszont össztársadalmi szinten is lecsökkentek a személyes kontaktok, így a csalók manapság sokkal inkább az online térbe mentek át. Itt aztán számos trükkel próbálkoznak, hogy megszerezzék mások pénzét, a kamu banki hívásoktól kezdve zsaroló e-maileken át még az áldozatok érzelmeire is próbálnak hatni.
Hogy hogyan lehet védekezni az ilyen átversekkel szemben, arról portálunkon is többször írtunk. Ahogy korábban megosztottunk egy történetet, ami szintén Barta Évával történt meg, amikor pár éve őt is becserkészték az unokázós csalók. Éva akkor is időben észlelte az átverést és nem sikerült megkárosítani.