Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Ismét bepillanthattunk a várfelújítás kulisszái mögé

2024. február 27. 21:08
Február utolsó hétvégéjén ismét idegenvezetést szervezett a várban zajló munkálatok helyszínére a Work In Progress kiállítássorozat keretében a Veszprémi Érsekség.

Ezúttal két helyszínt: a Szent Imre-templomot és a székesegyház altemplomát kereshették fel azok az érdeklődők, akik részt vettek a vezetett túrákon – természetesen minden biztonsági előírást betartva, hiszen az EKF év elmúltával ismét építési területté vált a vár jelentős része. 

Különleges húsvéti díszletek a piarista templomban

A piarista templomban egy különleges építmény fogadta a látogatókat az állványok gyűrűjében: márványnak tűnő oszlopok övezte, aranyozott faragványokkal díszített, kupolás kápolna, melyben a ravatalon Krisztus szobra fekszik. A szent sírt ábrázoló installáció a 18. században készült, és a Pápa környéki Ugod településen használták a húsvéti liturgia díszleteként. Nagypénteken állították fel, és a virrasztáskor, amikor csak gyertyák világították a templomban, szakrális hangulatot teremtett az építmény. 

Ami egyébként a meggyőző festés ellenére valójában nem márványból, hanem teljes egészében fából készült, könnyen és gyorsan össze- (és szét)szerelhető: négy ember egyetlen óra alatt össze tudta állítani. Nem tudni pontosan, mikor került Ugodról Veszprémbe, de az biztos, hogy az elmúlt évtizedeket „lapra szerelve”, a kanonoki ház padlásán töltötte. A tervek szerint az építményt restaurálják, majd a főegyházmegyei gyűjtemény részeként a szélesebb közönség számára is bemutatják.

Még törik a fejüket, hogyan mentsék meg Padányi síremlékét

A székesegyház altemplomának egyik oldalkápolnájában nyugszik Padányi Biró Márton egykori veszprémi püspök, akinek síremléke komoly fejtörést okoz a restaurátoroknak. Az egész várra jellemző, hogy az épületek alulról nedvesednek, ez a probléma a székesegyházat is sújtja (éppen emiatt kellett védőréteggel lezárni a falfestményeket is a templomban), ráadásul legsúlyosabban a Padányi síremlékét tartalmazó kápolnát érinti. 

A magas páratartalom kikezdte a síremléket is: a gipszből öntött díszítő szobrok károsodtak, a kőből készült, műmárvánnyal díszített szarkofág is megrepedezett. A talaj nedvességtartalma miatt szükséges lehet a síremlék vízzáró szigetelése is. Mindez azért sem egyszerű, mert a kegyeleti szempontokat figyelembe véve nem szeretnék megbontani a püspök síremlékét – előfordulhat azonban, hogy annak restaurálását csak elemeire bontva lehet elvégezni. 

Padányi egyébként előrelátóan még életében megtervezte a temetését és elkészíttette síremlékét. 1762-ben hunyt el. Sümegen ravatalozták fel, majd Veszprémbe szállították, ahol az egész város megmozdult, hogy méltóképpen helyezzék örök nyugalomra, tömegek érkeztek a temetésre az egész egyházmegyéből. 

A két fő látványosság mellett a hétvégi idegenvezetések résztvevői megismerkedhettek a piarista rend veszprémi történelmével és az ezeréves székesegyház átalakulásával az évszázadok újabb és újabb bővítései, átalakításai, felújításai során. 

Schöngrundtner Tamás
Szalai Csaba
további cikkek
Több mint háromszázan lifteztek Veszprémi Érsekség Több mint háromszázan lifteztek Dr. Udvardy György veszprémi érsek volt az utolsó személy, aki használhatta a veszprémi várnegyed megújításához használt ikonikus térállvány liftet. Az egyházi vezető áldást mondott, hogy a szerkezet használata közben nem történt baleset és beteljesítette a feladatát. 2024. augusztus 26. 11:36 Pénteken még liftezhetünk egy utolsót az óriásállványon, mielőtt elbontják Pénteken még liftezhetünk egy utolsót az óriásállványon, mielőtt elbontják 2022 tavasza óta áll a veszprémi várhegy keleti oldalán a tízemeletes háznál is magasabb, gigantikus térállvány. A Veszprémi Érsekség várfelújításának ikonikussá vált szerkezetét, a liftet augusztus 23-án még utoljára megnyitják a lakosság számára, így regisztrációt követően bárki élhet ezzel a különleges lehetőséggel.  2024. augusztus 22. 13:21 Több évszázados falképeket és kőfaragványokat restaurálnak a szakemberek a veszprémi Gizella Kápolnában Több évszázados falképeket és kőfaragványokat restaurálnak a szakemberek a veszprémi Gizella Kápolnában Több évszázados falképeket és kőfaragványokat restaurálnak a szakemberek a veszprémi várnegyed egyik legkülönlegesebb épületében, a kalandos múltú Gizella Kápolnában. A 13. századi, kétszintes palotakápolna 2025 nyarára megújul – a látogatók előtt nemcsak az alsó szintet nyitják majd meg, de ünnepi alkalmakon az eddig szinte teljesen ismeretlen emeleti részt is. 2024. augusztus 15. 13:34 Jövő év áprilisában lesz Veszprémben Bódi Mária Magdolna boldoggá avatási szertartása Jövő év áprilisában lesz Veszprémben Bódi Mária Magdolna boldoggá avatási szertartása Ferenc pápa 2024. május 23-án elismerte Isten Szolgájának Bódi Mária Magdolnának vértanúságát, és elrendelte a határozat hírének közzétételét. Ezáltal hivatalosan is Tiszteletreméltónak nevezhetjük Magdit, aki életével tett tanúbizonyságot Krisztusba és az Egyházba vetett hitéről. E dekrétum közzétételét követően érkezett meg a Szentatya döntése, mely értelmében a boldoggá avatási szertartás 2025. április 26-án lesz Veszprémben. 2024. augusztus 15. 10:14

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.