Az már régóta köztudott, hogy a különböző elektronikus eszközök – telefonok, televíziók, laptopok – képernyője olyan kék fényt bocsát ki, ami nem csak a nyugodt alvást befolyásolhatja negatív irányba, hanem világméretű egészségügyi problémát, látásromlást is okozhat, ahogy erről az Index is ír a cikkében.
Viszont ez a mesterséges fény csupán az egyik oka annak, hogy egyre többen fordulnak orvoshoz rövidlátás problémájával, ráadásul egyre fiatalabban. A kutatók mindezt a természetben eltöltött kevés időre is visszavezetik.
A természetes fény ugyanis dopaminforrás a szervezetnek, aminek hiánya viszont előidézheti a látásromlást.
Ezt tetézi a már említett elektronikus kütyük használata, amit ráadásul sokszor nagyon közelről, alig néhány centiméterről néznek az emberek, ezzel arra késztetik a szemet, hogy hosszú ideig, erősen fókuszáljon pislogás nélkül, ami szintén a rövidlátás kialakulásához vezethet.
Az Index által idézett világhírű szemsebész, dr. Joern Jorgensen úgy nyilatkozott:
A probléma egyértelműen rávilágít arra, hogy a fiatalok nem jutnak elegendő napfényhez, amely nagyon nagyban hozzájárul a rövidlátástól szenvedők számának drasztikus növekedéséhez világszerte. Ezért is fontos bátorítani a gyerekeket, hogy menjenek ki a szabadba, és legyenek ott kint többet, azt azonban már nem tudjuk visszafordítani, milyen jelentőséggel bírnak az okoseszközök ezeknek a generációknak az életében.
A visszafordíthatatlanság pedig nem csak azt jelenti, hogy egyre több fiatalnak kell szemüveget, vagy kontaktlencsét viselnie. Tudományos értekezések szólnak arról, hogy a fiataloknál az ilyen életmód 41 százalékkal növeli a makuladegeneráció kialakulásának esélyét, ami az egyik útja lehet a teljes vakságnak.
Az orvosok felhívásukban aláhúzzák, hogy mivel az elektronikus eszközöktől való függőség mára a mindennapi élet részévé vált, amin nem lehet változtatni, így főleg arra kell kihegyezni a figyelmet, hogy a szabadban töltsön mindenki sokkal több időt, ezzel csökkentve a fent leírt kockázatok mértékét.