Az 1848-49-es szabadságharcban hetvennél is több örmény származású tiszt szolgált a magyar seregben, a harcokban pedig körülbelül kétszáz ilyen nemzetiségű katona vett részt a feljegyzések szerint.
Ezekre a történelmi adatokra péntek délután is felhívták a figyelmet Veszprémben, amikor a Török Ignác utcai Aradi vértanúk emlékműnél az örmény és a lengyel nemzetiségi önkormányzat szervezésében megemlékező ünnepet tartottak.
Az eseményen az ünnepi beszédet Bardon Tamás, a Magyar Honvédség Légi Műveleti Vezetési és Irányítási Központ parancsnoka mondta, aki elsősorban katonai szemüvegen keresztül, az 1848-ban a császári seregek ellen kiálló magyar haderő oldaláról közelítette meg a szabadságharc elemzését.
Mint mondta, a magyar hadsereg olyan összetételű és annyira szervezett volt, ami nem jellemző a forradalmi seregekre. Arról a történészek közt is megoszlanak a vélemények, hogy ez kinek volt köszönhető elsősorban, de tény, hogy Batthyány Lajos, Kossuth Lajos és Mészáros Lázár is sokat tett azért, hogy a magyarok ilyen sikeresen harcolni tudjanak a túlerővel szemben, de főleg a forradalmi eszme, ami táplálta a hősiességet és bátorságot.
Bardon Tamás arra is kitért, hogy a magyar hadsereg képe leképezte a társadalmat is, hiszen nyolcvan százaléka a katonáknak főleg a földművelő parasztság sorából került ki, negyven százalékuk pedig valamelyik nemzetiséghez tartozott.
Utóbbi kapcsán megemlítette, hogy az aradi vértanúk között ketten, Kiss Ernő és Lázár Vilmos is örmény származásúak voltak.
A magyar hadsereg egyébként legnagyobb létszámában 170 ezer fős volt, őket pedig csak az orosz cár seregeit behívva sikerült az osztrákoknak legyőznie.
Bardon Tamás elmondta, bár a szabadságharc végeredménye kudarc volt, abból mégis építkezni lehet. Ha pedig valaki azt gondolja, hogy ami egyszer megtörtént a történelemben, az nem fog újra, az nagyot téved, hiszen most is forrong körülöttünk Európa, ezért kell különösen vigyáznunk a saját békénkre.
Az ünnepségen ezután a TIT Váci Mihály Irodalmi Színpad tagjai szavaltak különbözp forradalmi verseket Felföldi Gábor vezetésével, majd a jelenlévők, köztük az örmény, lengyel, német és ukrán nemzetiségi önkormányzat tagjai megkoszorúzták az emlékművet.