Érdemes azonban sietni: a cseresznyevirágok rendkívül érzékenyek, általában csak néhány napig lehet megtekinteni teljes pompájukban a fákat, majd a virágszirmok lehullanak. Ráadásul az időjárás szeszélye még inkább felgyorsíthatja ezt a folyamatot, ami jól érzékelhető abban is, hogy idén a szokásosnál nagyjából öt nappal kezdődött a sakura virágzása Japánban, illetve idehaza is.
A japánok számára egyébként a virágok rövid élete a tisztaságot és az egyszerűséget is jelképezi, ezt a pár napot pedig igyekeznek méltón megünnepelni: családostul vagy barátokkal kivonulnak egy-egy parkba, piknikeznek, beszélgetnek és közben gyönyörködnek a rózsaszín fák látványában.
Ha ti is hasonlóan tennétek itthon, mutatjuk, merre vegyétek az irányt!
ELTE Füvészkert
Jó néhány éve hagyomány a sakura megünneplése a Füvészkertben, ami nem csupán a virágzó fák alatti sétát és pikniket jelenti, de különleges programokat is. Idén ez japán nyelvórát, harcművészeti és fegyverbemutatót jelent, valamint go oktatást, kocerteket és ikebana kiállítást és workshopot április 6-7-én és 13-14-én.
Tóth Árpád sétány, Budapest
A fővárosiak egyik kedvenc helye tavasszal a Tóth Árpád sétány díszcseresznyefái, melyek már a Déli pályaudvartól elindulva is jól látszanak. A fákat nem egész két évtizede telepítették csak, de már egész szép terebélyesre nőttek, így a gesztenyesorral együtt Budapest egyik legszebb sétaútjává varázsolják a területet. Itt leginkább ámuldozni és fényképezni tudtok, bár programnak ez sem rossz.
Zuglói japánkert
Hol máshol lehetne autentikusabb élmény a sakura ünnep, mint egy igazi japánkertben? Ezeknek szinte kötelező eleme a cseresznyefa, plusz a kert kialakítása is úgy történik, hogy igazi zen hangulatot árasszon, tehát duplán áldozhatunk a japán kultúrának. Április 20-án pedig egy vezetett kerti sétán is részt vehettek, továbbá szakmai előadások, növényvásár és egyéb izgalmas portékák is várnak ezen a napon.
Vácrátóti Arborétum
Vácrátótra már csak azért is érdemes ellátogatni, mert a Nemzeti Botanikus Kertként is ismert 27 hektáros arborétumban a cseresznyefák mellett többek között egy komplett angol tájképi kertet is találunk. Előbbit még a területet birtokló Géczy-család álmodta meg a 19. században tóval, tisztással, kastéllyal és kacskaringós utakkal, majd Vigyázó Sándor gróf alakíttatta át, amelynek eredményeként egy gótikus rom, sziklaalagút és vízimalom várja a romantikus lelkeket. No meg a cseresznyefák, amelyek szétszórva találhatók meg az arborétumban és halványzöld színű is akad köztük.
Pécsi köztemető
Elsőre talán kicsit morbidnak hangzik temetőbe menni virágcsodálás céljából, ha azonban onnan indulunk ki, hogy olyan nagyvárosokban, mint Párizs vagy London, komplett hagyománya van a temetőturizmusnak, már nem is hangzik annyira furcsán a dolog. Ráadásul a pécsi köztemető cseresznyefasora tényleg nem mindennapi látvány. A fákat ugyanis két sorban ültették el az út szélén, mostanára pedig akkorára nőttek, hogy lombkoronájuk összehajlik, így egészen misztikus, már-már földöntúli a látvány.