Kutyát szájkosárral
A mindennapi élet során számtalan olyan helyzet adódik, amikor az emberek az otthon tartott állataikat is magukkal kívánják vinni, mert őrzésük, ellátásuk egy hosszabb távollét alatt sem oldható meg másként. Ezért a személyszállítási közszolgáltatásban sem lehet elzárkózni az ilyen igények teljesítése elől, de tudomásul kell venni ennek korlátait is. A közszolgáltatás elsődleges rendeltetése a személyek szállítása, a feltételeket ehhez kell igazítani, ennek az elsődlegességnek kell érvényt szerezni nemcsak a sorrendben, hanem a körülmények megteremtésében vagy lehetővé tételében is.
Ne lötyögjön az akvárium
Ezeket a szempontokat szem előtt tartva a jogszabályok szerint egy kutyát csak szájkosárral és pórázzal ellátva lehet szállítani. Halakat olyan edényben, amiből nem ömlik ki a víz, apróbb állatokat kosárban vagy ládában, kisebb madarakat, papagájokat kalitkában elhelyezve. Ez utóbbival már én is találkoztam, az autóbuszvezető ilyen körülmények mellett sem engedélyezte a szállítást.
A kiszabott feltételek mellett a VOLÁN tovább korlátozhatja az élő állatok szállítását. Érdekes feltevés, mivel szerepel benne a beteg állat is, amit nem lehet buszon szállítani. A problémát mégis abban látom, hogy nem mindenki tudja lakhelyén állatorvoshoz vinni kedvencét, más településre pedig nem jutna másképp.
Poggyász méretű kedvencek
A MÁV-Start Zrt. Tájékoztatása szerint a vonaton is hasonló a helyzet. Kézipoggyászoknak megfelelő méretű és tömegű tárolókban, kalitkákban és kosarakban minden utas magával viheti állatkáját. A szállítási eszközök nem haladhatják meg a kézipoggyász méretét. Kutyákat itt is szájkosárral és pórázzal lehet szállítani, de csak a második osztályú kocsikban. Akinek 20 kilógrammnál nagyobb az állata, sajnos csak a vonat peronján utazhat.
Mi a helyzet akkor, ha netalántán egy palotapincsivel utazna, viszont a kutya anatómiai adottságai miatt nem viselhet szájkosarat?
- Ha nincs a kutya pórázzal és szájkosárral ellátva vagy az utas a szükséges oltási igazolást nem tudja felmutatni, a személyszállító vasúttársaság az utast és kutyáját kizárja az utazásból – kíméletlenek a MÁV-nál.
György Tibor, a Volán Egyesülés autóbuszközlekedés igazgatója utóbbi problémára megnyugtató választ adott. Autóbuszon engedélyezett rendkívüli esetekben a kézben vagy ölben való szállítás. Azonban ez is csak a kisebb testű állatoknál jelent megoldást. Ugyanakkor a VOLÁN társaságok még nem vontak felelősségre egyetlen alkalmazottat sem, ha eltekintettek a szájkosár vagy más védőeszköz használatától.
A jószágpoggyász is csak jeggyel utazhat
Sajnos kielégítő válasz sehonnan nem érkezett az egyéb állatokra vonatkozóan, csak az, hogy mindenképpen óvni kell utastársaink biztonságát, bárhogyan is visszük magunkkal. Fentiek tudatában remélhetőleg minden házi kedvenc eljut a gazdájával a megfelelő helyre, avagy jó kezekbe kerül a tulajdonosok távolléte alatt is.
Rossz hír viszont, hogy a jószág, ha poggyász, ha nem, jegy nélkül nem utazhat.
A feltételek alól természetesen mindkét tömegközlekedési eszközön mentesülnek a kísérőkutyák, azaz a rendőrségi állatok, vakvezető és a mozgáskorlátozott személyt segítő kutyák.