Télen, amikor a hőmérséklet gyakran csökken nulla fok alá, nagyobb az esélye, hogy a hideg miatt “meghal” az autónk akkumulátora. Ez azonban megtévesztő lehet, mert a „halott” akkumulátor a legtöbb eseten csak igen alacsony töltöttségű akkumulátort jelent. Ilyen esetekben legtöbbször indítózáskor halk kattogó hangot hallunk és sok esetben kigyullad az akkumulátor lámpa a műszerfalon. Ilyenkor jó megoldás lehet, ha az akkumulátort egy gyorstöltőhöz, vagy akkumulátortöltőhöz csatlakoztatjuk.
Ebben a cikkben szeretnénk megosztani néhány hasznos tippet a biztonságos akkumulátor töltéshez.
Mi lehet az oka az akkumulátor lemerülésének?
Elsőként nézzünk meg néhány általános okot, amelyek miatt az autónk akkumulátora cserben hagyhat minket:
• Laza vagy korrodált akkumulátor-csipeszek
• Szélsőségesen forró vagy hideg időjárás
• Túl gyakori rövidtávú utazás
• Felkapcsolva felejtett világítás
A fenti okok nagyrésze kellő odafigyeléssel és megfelelő karbantartással könnyen megszüntethető. Azt is érdemes tudni azonban, hogy hacsak nem súlyosan sérült, az akkumulátor könnyen helyreállítható.
Vizsgáljuk meg az akkumulátort
Első lépésként vizsgáljuk meg az akkumulátort kívülről, hogy nem sérült-e. Bármilyen külsérelmi nyomot észlelünk, ne próbáljuk feltölteni. Ha a lemerült akkumulátor nem sérült, az esetleges kisebb korróziót akkumulátortisztítóval és akkumulátorpólus kefével távolítsuk el. A művelethez mindig viseljünk védőkesztyűt. Ha az akkumulátort megtisztítottuk, és a kábeleit rögzítettük, megpróbálkozhatunk a bikázással.
Kép egy autós töltőről - autoalkatreszonline24.hu
A gyorsindítás vagy bikázás akkumulátor töltővel
1. lépés
Először is keressük meg a jármű akkumulátorát, valamint annak pozitív és negatív pólusait. A legtöbb autó esetében az akkumulátor a motorháztető alatt van, de egyes járműveknél a csomagtartóban található. A pozitív pólust „+” jel, míg a negatív pólust „-” jel jelöli. Ha a pólusokat műanyag borítás fedi, azokat le kell választani.
Az akkumulátortöltő csatlakoztatása előtt fontos meggyőződni arról, hogy az ki van kapcsolva, vagyis nem folyik rajta áram. Kihúzással megelőzhető a szikraképződés, ami az akkumulátor szivárgása esetén veszélyes lehet. Mindig olvassuk el az adott akkumulátortöltő használati utasítását, mivel az egyes töltők között lehetnek különbségek.
2. lépés
Ezután csatlakoztassuk az akkumulátortöltőt a jármű akkumulátorának pólusaihoz.
A töltő piros csipeszét a pozitív pólushoz, a fekete csipeszt pedig a negatív pólushoz. Kicsit mozgassuk meg a csipeszeket, hogy biztosan jól csatlakozzanak a pólusokhoz. Ügyeljünk arra, hogy a töltőt magát tartsuk olyan távol az akkumulátortól, amennyire a kábelek engedik.
3. lépés
Ezután csatlakoztassuk a töltőt az áramforráshoz és kapcsoljuk be. Ha a töltő nem ismeri fel automatikusan az akkumulátort, manuálisan meg kell adnunk az adatait. Ezután egyszerűen válasszuk ki, hogy milyen töltési áramerősséget szeretnénk.
Vannak töltők, amelyek automatikusan kikapcsolnak a töltés végén, de olyanok is, amelyek kijelzővel rendelkeznek, és jelzik, ha az akkumulátor töltve van. Sok akkumulátortöltő 2 és 6 amper közötti teljesítménnyel működik, így a lemerült akkumulátor feltöltése több órát is igénybe vesz. Minden esetben olvassuk el a töltőhöz mellékelt használati utasítást, hogy biztosak legyünk abban, hogy helyesen működtetjük az eszközt.
4. lépés
Ha az akkumulátorunk feltöltődött, kapcsoljuk ki a berendezést, és húzzuk ki a konnektorból, majd távolítsuk el a kábeleket. Először a negatív (fekete) csipeszt válasszuk le. Haladjunk fordított sorrendben, mint a csatlakoztatáskor.