Az északi-sarki jég olyan nagy mértékben olvadt az utóbbi hónapban, mint az 1979-ben kezdődött mérések óta egyetlen júniusban sem. Korábban a jég területe egy átlagos júniusi napon mindössze 53 ezer négyzetkilométerrel csökkent. Az északi jégtakaró idén júniusban 10,87 millió négyzetkilométernyi területével negatív rekordot döntött: az NSIDC szerint a jégpáncél 190 ezer négyzetkilométerrel volt kisebb, mint a korábbi olvadási csúcsnál, 2006 júniusában.
A jég általában szeptemberben éri el kiterjedése mélypontját.
A levegő nagyon magas hőmérséklete és a gyorsan olvadó jég miatt a Természetvédelmi Világalap (WWF) az Északi-sarkvidéken élő jegesmedvékért aggódik. "Ez egy ördögi kör. Az állatok a körülmények hatására egyre jobban lesoványodnak és legyengülnek. Csakhogy novembernél is tovább kellene kitartaniuk, hogy a tengeri jég visszatérjen, és ismét fókavadászatra indulhassanak" - mondta el Volker Homes, a WWF fajtavédelmi vezetője.
Egyes jegesmedvék akár 160 napos böjtölésre is kényszerülhetnek. Homes szerint azonban az állatok fiziológiailag nincsenek felkészülve ilyen hosszantartó éhezésre. Már az előző időszakban is a megszokotthoz képest tizennyolc nappal tovább kellett éhezniük az állatoknak.
Ha a jég a következő télen a tavalyihoz hasonlóan későn áll be, sok medve nem fogja túlélni a megpróbáltatásokat - tette hozzá Homes.
Drámai fotók a felmelegedésről: egy nap alatt tűnt el egy gleccser fele
Egyetlen nap alatt olyan méretű jégmező tűnt el egy grönlandi gleccserről, mint egy budapesti kerület. A globális felmelegedéstől gyorsul a jégárak fogyása, olvadásukkal pedig emelkedik a Világtenger vízszintje.
A NASA a Landsat, a Terra és az Aqua műholdak felvételei alapján ritka és gyors lefolyású természeti jelenséget rögzített. Sikerült megfigyelni, hogy a Grönlandon található Jakobshavn Isbrae gleccser egyetlen nap leforgása alatt 7 négyzetkilométeres területet veszített - amely egy kisebb budapesti kerület nagyságával vetekszik.
A lassan kúszó jégár Grönland nyugati partjainál található, az é.sz. 69. fokánál. A gleccser frontvonala - ahol az óceánnal találkozik - másfél kilométert húzódott vissza egyetlen nap alatt, július 6. és 7. között.
A gleccser peremvidéke július 6-án és 7-én. Jól látható, amint a megrepedt gleccser alsó része eltűnt (anyaga elsodródott a tengervízben, és a helyére benyomult a tenger)
A gleccser peremvidéke július 6-án és 7-én. A kép nagyméretű változatának letöltése (NASA). A szárazföld a kép teteje felé van. Jól látható, amint a megrepedt gleccser alsó része eltűnt (anyaga elsodródott a tengervízben, és a helyére benyomult a tenger)
Az ilyen gleccserletörések nem rendkívüli események, azonban ilyen nagy mértékű fogyás ennyire rövid idő alatt ritkának számít. Ez a gleccser az elmúlt 160 évben 43 kilométert zsugorodott, ebből az elmúlt 10 évben 10 kilométert, most pedig úgy fest, még gyorsabb ütemben fogy az anyaga. Gyors fogyása feltehetőleg a globális elmelegedéssel kapcsolatos, és a következő évtizedekben hasonló látványos "fogyatkozások" követhetik majd máshol is.