Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. december 9. Natália
Veszprém
4°C
2024. december 9. Natália
Veszprém
4°C

Fonott emlékeink

2024. május 19. 14:41
Egykor sapkák, hajhálók, tarisznyák, nadrágok, sőt akár függőágy is készült ezzel a technikával, mára azonban talán csak valami furcsa német szónak gondoljuk, ha meghalljuk: sprang. A Művészetek Háza legfrissebb kiállításának célja, hogy ezen változtasson.

2023-ban a Művészetek Háza rendkívül értékes, mély nemzetközi kapcsolatokkal gazdagodott, amelyek 2024-ben is folytatódnak: Perutól kezdve akár Japánig láthatók városunkban művészeti alkotások, ahogy ezen a kiállításon is, mely a profilba tavaly bekerült iparművészet egyik vetületére fókuszál.

De mi is az a sprang? Erről Erdei T. Lilla etnográfus-muzeológus mesélt a péntek este, a Dubniczay-palotában megnyílt tárlaton. A sprang nem más, mint egy hazánkban kevéssé ismert textil technika, melyet mindkét végén rögzített, vetülék nélküli szövésnek is hívhatunk, vagy akár a folyamat során készült, lyukacsos textúrája miatt fonott csipkének, technikája azonban egyértelműen a fonás.

A sprang egyszerű alapelven működik: alapja két pálca közé kifeszített, egy fonalból kialakított fonalrendszer, melyet a függőleges szálak előre-hátra mozgatásával kereszteznek. Mindez rugalmas textilt hoz létre, melynek szimmetriatengelye van az anyag struktúrájában, mintázatában, a létrehozható variációk lehetősége pedig szinte végtelen.

Bár maga a technika egészen az ősidőkig vezethető vissza, mára egészen kevés darab maradt fent belőlük. A legkorábbi leletek – sapkák, hajhálók, tarisznyák töredékei – a kora bronzkori norvég és dán tőzeglápokból, a Kr. e. 1400 körüli időszakból származnak. Később nadrág, harisnya, kesztyű, pénztárca, táska vagy akár függőágy is készült így, de alkotóművészeti célokra is használták.

A kiállításon két korai leletanyag – például egy kopt hajháló töredék – mellett magyar és nemzetközi (cseh, dán, horvát, japán, kanadai, norvég) kortárs alkotók munkái vonulnak fel, melyek megmutatják, hogy kellő nyitottsággal és képzelőerővel autonóm és használati tárgyak egyaránt készülhetnek ezzel a nem mindennapi technikával, a legkülönfélébb anyagokból. Ezt egészítik ki a Néprajzi Múzeumból és az Iparművészeti Múzeumból kölcsönzött, sprang technikával készült textil műtárgyak, melyeken keresztül ízelítőt kapunk abból a rendkívül gazdag mintakincsből, mely ezeket a hagyományos fonott viseleti darabokat jellemzi.

A ma készült munkák közül mindenképpen érdemes egy pillantást vetni a néhány éve alakult Magyar Csipkecsoport alkotásaira: a csoport minden tagja a textilek szerelmese, akik más-más technika felől kerültek a sprang felé. Igazi kuriózum Egervári Márta műve is, aki egy a Benedek-hegyi ásatás során előkerült kora újkori sálövet rekonstruált.

A kiállításon a látogatók egy közösségi fonás keretében ki is próbálhatják a technikát, így a tárlat végére egy közös sprangot hoznak létre, mely az összekapcsolódást is szimbolizálja.

Bertalan Melinda
Domján Attila
további cikkek
Advent második gyertyáját gyújtották meg Veszprémben advent Advent második gyertyáját gyújtották meg Veszprémben Szombat este a Szent Imre téren hagyományos keretek között meggyújtották az adventi koszorú második gyertyáját. Az esemény fontos része a karácsonyi ünnepkörnek, amely a várakozás, a készülődés és az elcsendesedés időszaka. tegnap 14:28 A Gospel Karácsony turné megérkezett Európába és úton vannak Veszprém felé kultúra A Gospel Karácsony turné megérkezett Európába és úton vannak Veszprém felé Csütörtökön landolt Bécsben a Grammy-díjra jelölt Jason Clayborn vezette dél-karolinai Benedict Gospel Kórus, és már úton is vannak az európai turnéjuk első állomására, Debrecenbe. Azzal a koncerttel veszi kezdetét az a felejthetetlen zenei utazás, amely során az együttes hat magyarországi városban lép fel, majd a Vatikánban is előadják műsorukat a pápa előtt. Érkezésük alkalmából egy villáminterjút adott Jason Clayborn, aki betekintést engedett a turné különlegességeibe, mesélt a gospel zene erejéről, és arról, hogy miért izgatott a veszprémi koncert 370 fős gyermekkarával való közös fellépés miatt. 2024. december 5. 15:41 „Szívvel-Kézzel” készült alkotásokból nyílt kiállítás a Városházán kultúra „Szívvel-Kézzel” készült alkotásokból nyílt kiállítás a Városházán A „Szívvel-Kézzel” című kiállítás a Városháza aulájában nyílt szerdán, méghozzá a MATASZ Veszprém Megyei Női tagozat munkáiból. A tárlat december 15-ig látogatható. 2024. december 5. 16:36 Volt, amikor nem ajándékos zsákkal, hanem lánccal és vasvillával jött a Mikulás történelem Volt, amikor nem ajándékos zsákkal, hanem lánccal és vasvillával jött a Mikulás A kedves öreg fehérszakállú Mikulás az ünnepi időszakban mindenhonnan visszamosolyog ránk. Ott van a képeslapokon, a kirakatokban, a városi ünnepségeken és a kólásüvegeken is. De ki is ő valójában? Mert a Mikulás, ahogyan ma ismerjük szűk száz éve jelent csak meg a világon. Persze a különböző kultúrkörök, köztük a magyar is már jóval korábban ismerte, viszont nem volt mindig ilyen mosolygós és melegszívű. Cikkünkben a különböző legendákból és valós, de mára kihalt népszokásokból szemezgettünk. 2024. december 5. 22:23

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.