Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
0°C
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
0°C

Fonott emlékeink

2024. május 19. 14:41
Egykor sapkák, hajhálók, tarisznyák, nadrágok, sőt akár függőágy is készült ezzel a technikával, mára azonban talán csak valami furcsa német szónak gondoljuk, ha meghalljuk: sprang. A Művészetek Háza legfrissebb kiállításának célja, hogy ezen változtasson.

2023-ban a Művészetek Háza rendkívül értékes, mély nemzetközi kapcsolatokkal gazdagodott, amelyek 2024-ben is folytatódnak: Perutól kezdve akár Japánig láthatók városunkban művészeti alkotások, ahogy ezen a kiállításon is, mely a profilba tavaly bekerült iparművészet egyik vetületére fókuszál.

De mi is az a sprang? Erről Erdei T. Lilla etnográfus-muzeológus mesélt a péntek este, a Dubniczay-palotában megnyílt tárlaton. A sprang nem más, mint egy hazánkban kevéssé ismert textil technika, melyet mindkét végén rögzített, vetülék nélküli szövésnek is hívhatunk, vagy akár a folyamat során készült, lyukacsos textúrája miatt fonott csipkének, technikája azonban egyértelműen a fonás.

A sprang egyszerű alapelven működik: alapja két pálca közé kifeszített, egy fonalból kialakított fonalrendszer, melyet a függőleges szálak előre-hátra mozgatásával kereszteznek. Mindez rugalmas textilt hoz létre, melynek szimmetriatengelye van az anyag struktúrájában, mintázatában, a létrehozható variációk lehetősége pedig szinte végtelen.

Bár maga a technika egészen az ősidőkig vezethető vissza, mára egészen kevés darab maradt fent belőlük. A legkorábbi leletek – sapkák, hajhálók, tarisznyák töredékei – a kora bronzkori norvég és dán tőzeglápokból, a Kr. e. 1400 körüli időszakból származnak. Később nadrág, harisnya, kesztyű, pénztárca, táska vagy akár függőágy is készült így, de alkotóművészeti célokra is használták.

A kiállításon két korai leletanyag – például egy kopt hajháló töredék – mellett magyar és nemzetközi (cseh, dán, horvát, japán, kanadai, norvég) kortárs alkotók munkái vonulnak fel, melyek megmutatják, hogy kellő nyitottsággal és képzelőerővel autonóm és használati tárgyak egyaránt készülhetnek ezzel a nem mindennapi technikával, a legkülönfélébb anyagokból. Ezt egészítik ki a Néprajzi Múzeumból és az Iparművészeti Múzeumból kölcsönzött, sprang technikával készült textil műtárgyak, melyeken keresztül ízelítőt kapunk abból a rendkívül gazdag mintakincsből, mely ezeket a hagyományos fonott viseleti darabokat jellemzi.

A ma készült munkák közül mindenképpen érdemes egy pillantást vetni a néhány éve alakult Magyar Csipkecsoport alkotásaira: a csoport minden tagja a textilek szerelmese, akik más-más technika felől kerültek a sprang felé. Igazi kuriózum Egervári Márta műve is, aki egy a Benedek-hegyi ásatás során előkerült kora újkori sálövet rekonstruált.

A kiállításon a látogatók egy közösségi fonás keretében ki is próbálhatják a technikát, így a tárlat végére egy közös sprangot hoznak létre, mely az összekapcsolódást is szimbolizálja.

Bertalan Melinda
Domján Attila
további cikkek
Elkészíthetem-e Zámbó Jimmy “új” dalát? Music Hungary Elkészíthetem-e Zámbó Jimmy “új” dalát? Mi a helyzet a mesterséges intelligenciával generált zenével? Kinek van joga ilyent készíteni, és mihez kezdenek a zenei streaming oldalak a rájuk ömlő szeméttel? Erről beszélgettek a Music Hungary egyik keddi paneljén. tegnap 21:11 Megvan a 2025-ös MOZ.GO filmfesztivál időpontja kultúra Megvan a 2025-ös MOZ.GO filmfesztivál időpontja Június 18-tól ismét négy nap magyar mozizással, a legújabb hazai filmekkel, televíziós és streaming alkotásokkal, sztárokkal és életműdíj-átadóval vár a MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál a csodálatos Veszprém-Balaton régióban közel 10 helyszínen – közölték a szervezők. 2024. november 21. 13:22 Grandiózus kiállítás nyílt Isztambulban a magyar és török művészet közös értékeinek bemutatására kultúra Grandiózus kiállítás nyílt Isztambulban a magyar és török művészet közös értékeinek bemutatására Ünnepélyes megnyitóval indult útjára „A tűz művészete – török hatások a magyar üveg- és kerámiaművészetben” című kiállítás, amely 2024. december 18-ig látogatható a Török és Iszlám Művészetek Múzeumában Isztambulban Veszprém vármegye és a Pannon Egyetem támogatásával. A tárlaton egészen a 16. századtól, a török hódoltság korától kezdve napjainkig nyúló időszak gazdag üveg és kerámia tárgykultúrájából és művészeti alkotásaiból láthatók ikonikus darabok, mint amilyenek például a Zsolnay gyár különleges eozin-vázái, a híres mátrai 3D-festésű hímes palackok vagy Girgl Henrik török motívumokat felsorakoztató, savazásos technikával készült poharai. tegnap 21:12 Az elhallgatott téma ma is fájó kultúra Az elhallgatott téma ma is fájó A kommunista korszak három „t” betűje (támogatott, tűrt, tiltott) mellé oda kell tenni egy újabb „t”-is – mondotta Kolczonay Katalin, a Trianoni Szemle olvasószerkesztője a folyóirat  (idei 3., 4. száma, illetve repertóriuma) 2024. november 19-i veszprémi bemutatóján –; ez pedig az törölt, mely a szinte teljes Trianon témakörre vonatkozik. Az „Élő folyóirat est” programnak – amely a Trianoni Szemle első-hátsó borítóinak reprezentatív kiállításával vette kezdetét – a Magyar Művészeti Akadémia Veszprémi Regionális Munkacsoportjának szervezésében az MTA Veszprémi Akadémiai Bizottság székháza adott otthont.   2024. november 21. 9:06

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.