A radarkomplexum három fő modulból áll - az antenna-rendszer, a hadműveleti-kezelői kabin, és az az áramellátást biztosító rendszer -, amelyeket terepjáró képességű teherautók szállítanak, de ezekről könnyen le is emelhetők. A három egység külön-külön szállítható közúton, vízen, levegőben vagy vasúton is. A radar rövid telepítési és bontási idővel rendelkezik, amely biztosítja a folyamatosan változó hadműveleti körülmények közötti rugalmas feladat végrehajtást.
Ezek csak néhány paraméterei annak a rendszernek, amit péntek délután a Jutasi úti laktanya udvarán ünnepélyes keretek közt adtak át.
Pietro Mazzei, a Rheinmetall Canada vezérigazgatója az együttműködések fontosságáról szólva az ipar és kormány közti partnerséget méltatta. Tájékoztatása szerint Magyarországon egy olyan összeszerelő-, integrációs és tesztelő-bevizsgáló bázist tudtak létrehozni, amelynek eredményei az átadott eszközök. Köszönetet mondott azért, hogy a Magyar Honvédség nemcsak időt szánt a technológia megtanulására, de integrálták is azt napi műveleteikbe.
Az ünnepségen a kanadai és izraeli elöljárók és nagykövet mellett a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség is a legmagasabb szinten képviseltette magát, előbbi részéről Szalay- Bobrovniczky Kristóf, utóbbitól pedig Dr. Böröndi Gábor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnöke érkezett Veszprémbe. Mellettük a fegyveres szervek és a politikai vezetők – Porga Gyula, polgármester és Ovádi Péter, országgyűlési képviselő – is jelen voltak.
A honvédelmi miniszter úgy fogalmazott, a háborúk nem maguktól alakulnak ki a világban, hanem mindig emberi döntések következtében. Ennek pedig van egy jól felismerhető folyamata: először csak beszélnek róla a politikusok, utána megindulnak az előkészületek felszerelések és lőszerek szállításával, a harmadik lépést mibenlétét pedig már nem kell különösebben megmagyarázni, hiszen tudja mindenki, hogy mi következik ezekből.
Szalay- Bobrovniczky Kristóf szerint erőre van szükség ahhoz, hogy elkerüljük a háború okozta katasztrófát. Ez az erő pedig megmutatkozhat a szavazóurnák mellett is, amikor a háborúpárti politikusok helyett a békére törekvők mellé húzza valaki az ikszet.
A miniszter ugyanakkor hozzátette, hogy a békéhez szükség van katonai erőre is, hogy másoktól függetlenül is képesek legyünk megvédeni magunkat, elsősorban a légterünkben. Ezért indult el már évekkel ezelőtt a magyar haderő felfejlesztése, aminek a mostani 3 dimenziós radar egy fontos mérföldköve.
Ez a rendszer kitűnően vizsgázott Izraelben, amit az egész világ láthatott, amikor tavaly a Hamasz megtámadta a zsidó államot, húzta alá a miniszter.
A rendszer további érdekességei közé tartozik, hogy képes az általa felderített légi objektumok 3 dimenziós koordinátáinak, azaz a helyzetének és magasságának a meghatározására, ráadásul a jelenleg használt radaroknál háromszor nagyobb antennaforgási sebesség háromszoros adatfrissítést eredményez, mely jelentősen lerövidíti a légicélok felderítését.
Egyidőben képes felderíteni a nagyméretű, nagysebességű szállítógépektől a közepes méretű (kis visszaverő felületű), kissebességű drónokig minden típusú légijárművet, valamint a ballisztikus tüzérségi lövedékeket.
Korábbi cikkünkben részletesen írtunk a "Vaskupola" működéséről éles helyzetben.