Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2025. április 23. Béla
2025. április 23. Béla

Hosszú távon súlyos problémát okozhat az emberi szennyezés a Balatonban

2024. június 17. 11:12
Az „Őszintén a Balatonról” szakmai találkozók keretében múlt héten tudományos előadóülést tartottak Tihanyban a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézetben.

A találkozón egy olyan problémakört vitattak meg a szakemberek, ami hosszú távon veszélyezteti az élő rendszereket és ezzel a tó jövőbeni emberi használatát is. Az emberi eredetű szennyeződések (úgy mint a gyógyszermaradványok, fogamzásgátló hormonszármazékok, UV-szűrő vegyületek, növényvédő szerek, mikroműanyagok) jelenleg ugyan nem okoznak humán egészséget veszélyeztető helyzet, a trendek azonban aggasztóak. 

Az esemény előadói egyetértettek abban, hogy a tóba kerülő emberi eredetű szennyező anyagok veszélyeztetik a vízi ökoszisztémát, csökkentik a biológiai sokféleséget és hozzájárulhatnak a Balaton működésének megváltozásához – éppen ezért megfogalmaztak néhány ajánlást.

Azt javasolják, hogy a döntéshozók megfelelő szabályozásokkal lépjenek fel a veszélyes anyagok használatának csökkentése érdekében a Balaton partközeli zónáiban, például a vasút melletti gyomirtás módszerének megváltoztatásával, illetve a mezőgazdasági gyom-, gomba- és rovarirtó szerek használatának szigorításával; valamint segítsék elő a kiskertekben, háztartásokban feleslegként megjelenő növényvédő szermaradványok és azok csomagolásának visszagyűjtési lehetőségét.

A tó körüli települések állandó lakosai, az üdülőtulajdonosok és a Balatonhoz érkező turisták nagyon sokat tehetnek az általuk felhasznált, és jelenleg a természetbe kerülő kockázatos anyagok (például gyógyszermaradványok, UV-szűrő vegyületek, növényvédő szerek, mikroműanyagok) mennyiségének csökkentésével, azok környezettudatosabb használatával és hulladékaik figyelmesebb kezelésével.

Kiemelten fontos a parti zóna élővilágának, a nádasoknak és más életközösségek megóvása, mert ezeknek felmérhetetlen szerepük és értékük van a felszíni vizekbe bekerült emberi eredetű (mikro)szennyezések ártalmatlanításában.

vehir.hu
további cikkek
Több mint 28 ezer futó áll rajthoz a 19. Ultrabalatonon szabadidősport Több mint 28 ezer futó áll rajthoz a 19. Ultrabalatonon Több mint 28 ezer csapattag, egyéni induló futó és kerékpáros kísérő áll rajthoz hétvégén a 19. NN Ultrabalatonon. ma 18:19 Soha nem volt ekkora szükség a tudományra tudomány Soha nem volt ekkora szükség a tudományra A Műszaki Kémiai Napok hosszú múltra visszatekintő, több napon át tartó konferenciasorozat, mely idén 53. alkalommal nyitja meg kapuit a tudomány szolgálatában.  2025. április 15. 21:17 Tudomány a kocsmában: mitől válnak valóságossá a válságok? tudomány Tudomány a kocsmában: mitől válnak valóságossá a válságok? Ki gondolta volna, hogy az olyan globális kríziseket, mint az éghajlatváltozás önmagában nem is tudnánk értelmezni. A kulturális eszközrendszerünk színezi meg és teszi beszédtémává, elemezhetővé. A Tudomány a kocsmában legutóbbi rendezvényén ezt a közel sem egyszerű témát boncolgatták a Pannon Egyetem oktatói kocsmai keretek közt és tették érthetővé mindenkinek a társadalmunk olyan rezdüléseit, amikkel együtt élünk, mégsem figyeltünk fel rájuk soha. De hogy kerültek ide a zombik és a mesterséges intelligencia? 2025. április 8. 11:16 Megmagyarázhatatlan dolgot találtak a Marson tudomány Megmagyarázhatatlan dolgot találtak a Marson Különleges sziklára bukkant a Mars felszínén járó Perseverance marsjáró. A sziklát kis gömb alakú részek borítják, ami felkeltette a NASA kutatóinak érdeklődését. 2025. április 10. 13:27

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.