Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Hogyan született a Balaton mint álom?

2024. június 21. 17:35
A hatvanas-hetvenes évek balatoni nyaralókultúráját megidéző kiállítás nyílt a Laczkó Dezső Múzeumban csütörtökön.

Kalákában épített nyaralók, szocreál bútorok, iparművészeti értékű tárgyak, a semmihez nem hasonlítható balatoni nosztalgia… Szinte kiáltott magáért a téma, hogy néprajzos hozzáállással dolgozzák fel és mutassák be. A Törő Balázs néprajzos muzeológus által összeállított, a nyár végéig látogatható tárlat olyan tárgyakat és legfőképpen olyan hangulatot mutat be, ami sokunknak ismerős lehet: igen, azoknak is, akik még nem éltek az említett időszakban, hiszen a korai Kádár-korszak tárgyai hosszú évtizedeken át jelen voltak a nyaralóvilágban, és még az én generációm, a kilencvenes években gyerekkorukat élők is találkozhattak velük. 

Egy olyan különleges időszakot mutat be a kiállítás, amikor két világ létezett egymás mellett: még utolsó lélegzetvételeivel kapaszkodott az életbe a hagyományos falusi társadalom a ma már csak nádtetős tájházakban látható használati eszközeikkel, de már kezdett megjelenni az a 20. század második felét jellemző tárgyi kultúra és stílus, amit jól vagy rosszul, de mégiscsak széles körben a szocreál jelzővel illetünk. 

A kiállított tárgyak egy jelentős része az alsóörsi igazságügyi üdülőből került a múzeumhoz. Erről dr. Némethné dr. Szent-Gály Edit Katalin, a Veszprémi Törvényszék elnöke beszélt a kiállítás megnyitóján csütörtök délután. Mint mondta, a törvényszék évek óta aktívan együttműködik a várossal, a múzeummal és az Európa Kulturális Fővárosa programmal a kultúra terén, aminek egyik látványos példája a törvényszék vagyonkezelésében lévő egykori várbörtön megújítása, ami mára országos hírű sikertörténet lett. Szívesen ajánlották fel a múzeumnak az üdülőben található tárgyakat is, ami a kulturális misszió mellett a környezettudatosságot is szolgálta, hiszen a leselejtezendő tárgyak így nem a szeméttelepre kerültek, hanem továbbra is hasznos célt szolgálnak. 

dr. Némethné dr. Szent-Gály Edit Katalindr. Némethné dr. Szent-Gály Edit Katalin

A Laczkó Dezső Múzeum két elhanyagolt terület kutatására is tesz erőfeszítéseket – mutatott rá Schleicher Vera, a Néprajzi Múzeum Gyűjteményi Főosztályának vezetője. Az egyik a Balaton múzeumi eszközökkel történő dokumentálása, mert bár a tó partján számos helytörténeti gyűjteményt, tájházat találunk, nincs egy olyan intézmény, ami zászlójára tűzte volna ki a tó társadalmi, tárgyi emlékeinek szisztematikus gyűjtését és feldolgozását. De szintén elhanyagolt terület az államszocializmus évtizedeinek „múzeumizálása” – e két néprajzi és történeti kutatási terület találkozik a kiállításban. 

A kiállítás péntektől látogatható a múzeum második emeletén, a szombat esti Múzeumok Éjszakája pedig kiváló lehetőséget kínál arra, hogy a háromezer forintos áron megvásárolható, és a város összes kapcsolódó programjára érvényes belépővel fedezhessük fel azt az időszakot, amikor a balatoni nyaralókultúra megszületett. 

Schöngrundtner Tamás
Vámosi Patrik
további cikkek
Karácsonyi ízek a világ körül Karácsonyi ízek a világ körül A karácsony nemcsak a szeretet és a családi összejövetelek ünnepe, hanem a gasztronómiai kalandoké is. Ahány ország, annyi szokás – és ez különösen igaz az ünnepi asztalokra. A helyi kultúra, történelem és ízvilág keveréke teszi egyedivé a karácsonyi ételeket, amelyek gyakran generációról generációra öröklődnek. Szerkesztőségünk most képletesen elutazott a világ különböző nemzeteinek ünnepi konyháiban, hogy megismerjük, milyen fogások varázsolják felejthetetlenné az ünnepeket! tegnap 17:29 Feltárul a rácsokon túli tabusított világ Life&Style Feltárul a rácsokon túli tabusított világ "Egy társadalmat nem az alapján kell megítélni, hogy hogyan kezeli a kiemelkedő polgárait, hanem az alapján, hogy hogyan bánik a bűnözőivel.” Dosztojevszkij mondata egyszerre alkalmas arra, hogy felkorbácsolja az indulatokat azoknál, akik a büntetés-végrehajtásban a társadalom jogos revansát látják a bűnözőkkel szemben, de ugyanúgy meg tudja világítani az emberarcúságot azokkal szemben, akik jogerős bírósági ítélettel a kezükben kényszerültek a börtönrácsok mögé. Nem véletlen, hogy ezzel az idézettel találkozik először az, aki az egykori veszprémi várbörtönbe belép. A történelmi falak még őrzik a tömlöcbe zárt betyárok utolsó sóhaját az akasztás előtt, ahogy a koncepciós perekben elítélt politikai foglyok imáit is és azt a szűnni nem akaró morajlást, ami a börtönök folyamatos ébrenlétére jellemző, miközben az idő mégis megmerevedik a raboknak, de ugyanúgy az őröknek is. A várbörtönben kialakított „Ember a rács mögött” című kiállítás nem egy középkori panoptikumot ígér. Nem is csupán egy történelmi utazást a sziklafalon kialakított legendás börtönben. Sokkal inkább egy morális tréning az ember lelkének. tegnap 12:27 Együttműködés a roncskutatók és a múzeum között Laczkó Dezső Múzeum Együttműködés a roncskutatók és a múzeum között Együttműködési megállapodást kötött a Laczkó Dezső Múzeum és a Magyar Roncskutató Egyesület, akik korábban már közösen tártak fel két második világháborús vadászgépet is Ajkánál, illetve a Balatonban. 2024. december 20. 15:17 Újra megjelent Darnay Kálmán: Kaszinózó táblabírák I-II. – korfestő történeti tréfák című könyve kultúra Újra megjelent Darnay Kálmán: Kaszinózó táblabírák I-II. – korfestő történeti tréfák című könyve 2024. december 18. 13:51

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.