A reggeli beágyazás elhanyagolása a kutatók szerint segíthet megőrizni az egészségünket. A legújabb kutatások szerint ugzanis igaz, hogy a bevetetlen ágy látványa nem valami szép, az asztmát és allergiát okozó poratkák számára azonban legalább ennyire visszataszító. A Kingston Egyetem tanulmánya kimutatta, hogy a rovarok nem maradnak életben a bevetetlen ágyban kialakuló meleg, száraz körülmények között.
Egy átlagos ágyban akár 1,5 millió poratka is tanyázhat. Az alig egy milliméter hosszúságú rovarok az elhalt emberi bőrt fogyasztják, és olyan allergén anyagokat termelnek, amelyeket alvás közben belélegzünk. Az elfoglalt ágyban létrejövő meleg, nyirkos környezet ideális élettér az élőlények számára, de túlélésük nehezebbé válik, amikor megfogyatkozik a nedvesség.
A kutatók számítógépes modellezéssel vizsgálták, hogyan csökkentik az otthonunkban bekövetkező változások az ágyban lévő poratkák számát. Stephen Pretlove elmagyarázta, hogy az atkák a testük külső felületén elhelyezkedő apró mirigyeken keresztül veszik fel a vizet a légkörből. Ha tehát egyszerűen nem ágyazunk be reggel, az ágyneműből és a matracból napközben elpárolog a nedvesség, így az atkák kiszáradnak és elpusztulnak.
A kutatók 36 brit háztartásban vizsgálták a lakók napi rutinjának hatását az általuk betelepített atkapopulációkra. A fűtést, a szellőzést, a szigetelést és más építészeti részleteket is módosítanak annak érdekében, hogy elemezhessék az atkák életben maradását. Pretlove szerint a kutatás azzal az előnnyel járhat, hogy segítségével vissza lehet szorítani az atkák okozta betegségekre fordított 700 millió fontnyi egészségügyi kiadást.