Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2025. április 28. Valéria
2025. április 28. Valéria

Kinek szurkolunk, amikor a magyaroknak szurkolunk?

2024. július 22. 21:42 // Forrás: Fotó: Pixabay
Közeleg az olimpia, már csupán néhány nap maradt vissza a megnyitóig, és a vigyázó szemét mindenki Párizsra veti. Az itthonról történő izgalmas várakozás a sportszámok előtt, a bekészülés, a takaró és a nasi kettőse sokaknál a mai napig kiveri a biztosítékot.

„Úgy várom az olimpiát!”: hangoztatom már régóta, hiszen örök élmény, ahogy négyévente (egyszer öt) a családommal kijegyzeteljük a számunkra izgalmas sportversenyek időpontját, hogy akkorra mindenki elkészüljön a hétköznapok teendőivel, hogy együtt szurkolhassunk a magyaroknak. Abba a kérdésbe, hogy mi a magyar?, bele sem kezdek…

Amikor Pekingben (2008) és Rióban (2016) voltak az olimpiai játékok, képesek voltunk ébresztőt húzni, még az időeltolódás sem jelentett akadályt. Olyankor nem volt családi veszekedés, minden pillanat kitüntetetté vált. Meghatódva tudtunk örülni annak, ha a sportolók arcán láttuk a boldogságot, a felszabadultságot, az örömöt. Soha nem az aranynak drukkoltunk, hanem annak, hogy a versenyzők elégedetten másszanak ki a medencéből, boldogan hagyják el az atlétika pálya rekortánját, vagy adott esetben felemelt fővel lépjenek le a tatamiról.

Ilyenkor sokan értetlenül állnak a dolog előtt: mi közünk a sportolók sikeréhez? Miért gondoljuk, hogy az olimpikonok sikere egyben a miénk is? Miért akarjuk birtokolni más teljesítményét? És bevallom, mélyen elgondolkodtatott a kérdés. Azt hiszem, a kérdező fejében lehet a baj. Elavult gondolat, hogy más örömének örülni önzőség. Vagy fogadjuk el, hogy önzőség! De még mindig jobb, mint más bánatának örülni. Szóval miért ne tehetnénk közösségi élménnyé a versenyeket, legyen szó bármilyen megmérettetésről, ne csak az olimpiáról.

Tovább gördítve a gondolatmenetet, magam sem kedvelem azokat a típusú megjegyzéseket az élsportolók kapcsán, hogy ha – tegyük fel – a vívó csapat győzött, akkor így hangzik: „Nyertünk”, ha pedig a csapat kikapott, akkor hirtelen óriási távolságot téve a szurkoló és a csapat között azt mondja: „Kikaptak”. Csakugyan felbosszant, amikor a kommentátorok olyan felvezetőkkel mutatják be a sportolókat, hogy: „Olimpiai ezüstérmes, egyelőre…”. És bár úgy vélem, egy sportolónak helyén van az esze, és nem fog egy ilyen, vagy ehhez hasonló megjegyzés nyomást helyezni rá, mégsem ildomos.

Szóval a szurkolás jó dolog, remek közösségi élmény, de soha nem ér a sportolók ellen nyilatkozni, ha éppen nem úgy sikerült a versenyük, ahogy azt tervezték. Otthon, a kanapé kellemes biztonságában úgy vélem, csak támogatni szabad őket, ha messziről is, lélekben, akkor is.

Hajrá magyarok!

Szabó Eszter
további cikkek
Növényi tejek a nagyító alatt – egészséges alternatíva vagy csak divathullám? életmód Növényi tejek a nagyító alatt – egészséges alternatíva vagy csak divathullám? A növényi alapú italok, amelyeket a köznyelv csak „növényi tejekként” emleget, az utóbbi években hatalmas népszerűségre tettek szert. Bár korábban leginkább a laktózérzékenyek és vegánok választása volt, ma már egyre több ember fordul ezekhez az italokhoz pusztán az egészségtudatosság vagy a fenntarthatóság jegyében. De vajon valóban egészségesebb alternatívát jelentenek, mint a hagyományos tehéntej? És mire érdemes figyelni, ha növényi tejre váltunk? 2025. április 26. 21:44 Arannyal varrt sebek: a japán kintsugi művészete életmód Arannyal varrt sebek: a japán kintsugi művészete A kintsugi, vagy más néven kintsukuroi, a japán kultúra egyik legmélyebb és legszebb művészeti formája, amely a törött kerámiák arannyal történő javítását jelenti. Ez a technika olyan restaurálási módszer, amely egyben filozófiai szemlélet is, hiszen a tökéletlenségben rejlő szépséget és az elmúlás elfogadását hirdeti.  2025. április 23. 21:16 Napfény és gyomorrontás – az ételmérgezés tudománya nyáron életmód Napfény és gyomorrontás – az ételmérgezés tudománya nyáron Ahogy emelkedik a hőmérséklet, úgy nő a szabadtéri étkezések, fagyizások és kerti partik száma is, és ezzel együtt viszont az ételmérgezések kockázata is ugrásszerűen megnő. A meleg időjárás ugyanis tökéletes táptalajt biztosít a különféle patogén mikroorganizmusok szaporodásához, amelyek akár néhány óra alatt is teljesen tönkretehetik egy gondtalan nyári napot. 2025. április 22. 22:36 Dermesztően jó? - A krioterápia tudományos háttere életmód Dermesztően jó? - A krioterápia tudományos háttere Képzeld el, hogy egy fürdőköpenyben belépsz egy kamrába, ahol a hőmérséklet -100 Celsius-fok alatt van. Pár percig dermesztő hideg vesz körül, majd kilépsz: élénkebbnek, energikusabbnak, sőt, néhányak szerint boldogabbnak érzed magad. Ez a krioterápia, egy egyre népszerűbb wellness-kezelés, amelyet a sportolók regenerációjától kezdve a bőrfiatalításig sokféle céllal alkalmaznak. De vajon valóban hatásos? 2025. április 22. 15:52

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.