A KŐFESZT első öt éve igazi sikertörténet: a fél évtized alatt tizennégy település adott otthont a rendezvény programjainak, idén Kővágóörs, Kékkút, Balatonhenye, Köveskál, Pálköve és Révfülöp rendezi meg az igazi magyar ízekkel és motívumokkal átszőtt fesztivált. Az elmúlt években több százezer ember volt kíváncsi a rendezvényre, az ország összes pontjáról, sőt külföldről is érkeztek látogatók: könnyű- és komolyzenei előadók, számos prózai előadás, kiállítások, kerekasztal-beszélgetések közül válogathattak.
A fesztivál sajtótájékoztatóját hétfő délután tartották a Kőkút Kert Vendéglőben, amely a programsorozat egyik fő támogatója a DUNA Aszfalt és a Szabadics Építőipari Zrt. mellett. Az eseményt Csúri Ákos, a fesztivál alapítója nyitotta meg, aki a kezdetekről mesélt és a tavalyi Európa Kulturális Fővárosa évről, amikor a rendezvény aranykorát élhette, amelyet igyekeznek a jövőben is fenntartani.
A szervező elmondta, hogy az EKF-nek volt egy nagyon határozott törekvése, hogy kiemelten azokat a programokat támogatja, amelyektől elvárja, hogy a programsorozat vége után is életképesek maradjanak, bennük pedig látták a potenciált.
,,A mi fesztiválunknak minden programja ingyenes: a magyar néptáncot, a magyar népzenét, a magyar népdalokat, azt mi az anyanyelvünkként fogjuk fel, és a saját anyanyelvéért nem kér pénzt az ember. Ezt szeretnénk a későbbiekben is fenntartani” – emelte ki Csúri Ákos.
Az EKF kapcsán felmerült az is, hogy a fenntarthatóság mennyire fontos a fesztivál számára, hogy mennyire zöldek:
,,Hogyha visszaviszik a palackokat, vagy az üres sörösüvegeket, és a QR kódot az automatánál aláteszik, akkor azzal az alapítványt támogatják 50 forinttal. Ezzel is próbáljuk a látogatókat arra ösztönözni, hogy ha már visszavágynak, akkor jó célt is szolgáljanak, mert ez nem az alapítvány működésére megy, hanem a jövő évi programokra. A szabad táncháznál már az adományládikák is megteltek, ki-ki annyit tett bele, amennyit gondolt, de ezzel is segítette a programsorozatnak a zökkenőmentes megvalósítását.”
A megnyitó sajtótájékoztatón dr. Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter is részt vett, aki öt éve , a kezdetektől dolgozik együtt a fesztivál szervezőivel a Kőfeszt kapcsán, és aki úgy véli, a program jelenléte a térségben hiánypótló.
,,Igazán a Kőfeszt az, amely több településre kiterjedő összefogással egy olyan lendületet tudott adni a Káli-medencének, amely kiválóan illeszkedik abba az építkezésbe, amely részben az Európa Kulturális Fővárosa programsorozatnak köszönhető, és itt a Dunántúl közepén egy kreatív régiót hoz majd létre. Ebben a fesztiváloknak óriási szerepe van. A fesztivál ugyanis nem csupán a kulturális szabadidő eltöltésének eszköze, vagy apropója, hanem egy olyan esemény, amely közösségeket hoz létre, embereket csalogat ide a térségbe. Itt a Kőfesztnél is egyértelműen láthatjuk, hogy a Káli-medence kulturális kínálatának és általában nyári kínálatának és turisztikai vonzerejének alapeleme a Kőfeszt, ugyanakkor a helyi gazdaságot is lendületbe hozhatja. Vendégeket csábít ide, az itteni vendéglátás számára többletbevételt jelent, a vállalkozások számára többlet felvevőpiacot jelent, a turizmus számára olyan megélénkült érdeklődést, amely az év további napjaira vagy hónapjaira is esetleg fenntartja a fényét ennek a térségnek, és az itt élők számára is a szállások kiadása révén, a vállalkozások működtetése révén többletbevételt tesz lehetővé.
A miniszter úgy fogalmazott, hogy összességében a Kőfeszt és általában a fesztiválok nemcsak azért fontosak, mert jó a hangulat, gazdag a műsorkínálat, jól érzik magukat az emberek, hanem azért is hasznosak, mert hozzájárul a térség jólétéhez és annak a gazdasági modellnek a kialakításához, amely pár éven belül egy olyan kreatív régiót termelt ki magából, ahol a kultúra a gazdaság egyik motorja.
Navracsics Tibor szerint a Kőfeszt zárja a határát egy egybefüggő fesztivál térségnek, amelybe beletartozik a várpalotai Inota Fesztivált, a VeszprémFest, az Utcazene vagy például az Auer Fesztivál, és a Művészetek Völgye is.
A miniszter fontos bejelentést is tett a sajtótájékoztatón, egy új támogató bemutatásával, melynek hozzájárulásával még nagyobb lendületet kaphat a Káli-medence magyar folklór központjának fesztiválja:
,,A Pannon Egyetem, amely a térség egyeteme, és amely a jövőre vonatkozó küldetéseként a Balaton régió képviseletét, és annak tudományos kutatómunkával történő támogatását is abszolút célul teszi, szintén a támogatók közé lép be mostantól, és a rendezvényeit anyagilag is támogatja, valamint az itteni tapasztalatokat a további kutatómunkája során is hasznosítani fogja„
Ahogy a miniszter fogalmazott, abban bíznak, hogy ezáltal tudják szolgálni azt a célját a Pannon Egyetemnek, hogy ne csupán a kiválóság és a tudományok fellegvára legyen, hanem a térségről őrzött tudások, elemzések és kutatások olyan gyűjtőhelye, amely a külföldiek, illetve a magyar közvélemény számára is érdekessé és rentábilissá teszi az egyetemet.
Arról, hogy pontosan milyen élményekkel gazdagodhat az, aki ellátogat a fesztiválra Ferenczi György beszélt, aki fellépőként és vendégként is aktív résztvevője a programoknak:
úgy gondolja, hogy itt nem csupán fellépnek az előadók, hanem egy közösségi zenélés alakul ki, amikor egy koncert során valójában egy egész napos beszélgetés részévé válhatunk.
A nyugalom fesztiválján találkozhatunk többek között a Szent Efrém Férfi énekegyüttessel, a Pál István Szalonna és bandája-Ferenczi György és az 1ső Pesti Rackák, Modern Art Orchestra trió Petőfi szuperprodukciójával, a Misztrállal, Hevederrel és Üsztürüvel, fellép Egri Péter és a Mystery Gang, Pokorny Lia, Gubik Petra, Kálloy Molnár Péter, Márfi Márk és az idén 15 éves színészzenekar, a Harmadik figyelmeztetés is, megnyílik a rendkívül tehetséges, mindössze 18 esztendős Mlinkó Márton László „Kölök” kiállítása, mint ahogy kerekasztal-beszélgetések is alátámasztják a kőfesztes szlogent, miszerint itt „élőben chatelünk”. A Firkin – Szalóki Ágival és Horti Zoltánnal – ősbemutató keretében viszi színpadra Berg Judit Rumini Tükör-szigeten című könyvéből készült előadást. Idén második alkalommal rendezzük meg a KŐ-BAJUSZ-FESZT-et, ahol minden a magyar bajuszról szól és a nap fénypontja pedig a bajuszmustra.Rengeteg családi és gyerekprogram, kézműves-foglalkozás várja az érdeklődőket, a nagy sikerű folkprogramok (Fordulj egyet, ne nevess! és Pannon forgatag, az ördöngösfüzesi Hideg Anna néni és Horti Zoltán pajzán meséi) idén sem maradnak el, mint ahogy az éjszakai táncházak sem.