Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Veszprémben tartják a Helyismereti Könyvtárosok 25. országos konferenciáját

2024. augusztus 2. 15:22
A Magyar Könyvtárosok Egyesülete Helyismereti Könyvtárosok Szervezete immár 25. alkalommal rendezte meg országos konferenciáját, amelynek idén a veszprémi Eötvös Károly Megyei Könyvtár ad otthont. A háromnapos esemény ünnepélyes megnyitóján számos neves előadó és vendég vett részt, akik közös munkájuk révén újra és újra hangsúlyozzák a helyismereti könyvtárak és gyűjtemények fontosságát.

Az idei év különleges jelentőséggel bír, hiszen a társaság fennállásának 30. évfordulóját is ünneplik. Ennek alkalmából egy különleges kisfilm is bemutatásra került, amely a szervezet elmúlt három évtizedének munkáját és eredményeit mutatja be. Az alapító okiratban megfogalmazott célkitűzések továbbra is aktuálisak, amelyek közé tartozik a helyismereti dokumentumok gyűjtése, rendszerezése és szolgáltatása, valamint a szakmai tapasztalatcsere és továbbképzés szorgalmazása.

Halmay Gábor, Veszprém önkormányzati képviselője, a megnyitón külön kiemelte beszédében a helyismereti gyűjtemények és a város kulturális életének kapcsolatát. Hangsúlyozta Veszprém gazdag történelmét és kulturális örökségét, amelyet a helyi könyvtárak és levéltárak őriznek és ápolnak.

„Igazán megtisztelő, és így, hogy kettős jubileumot ünnepel a szervezet, külön büszkeséggel és örömmel tölt el, hogy éppen Veszprém adhat otthont ennek a konferenciának. Többes az örömöm, hiszen a konferencia tematikája az egyházi könyvtárak szerepére fókuszál, és mi is lehetne méltóbb helyszín egy ilyen témában, mint egy ezeréves püspöki város.”

Dr. Baranyai TamásDr. Baranyai Tamás

Dr. Baranyai Tamás, a vendéglátó könyvtár igazgatója, beszédében hangsúlyozta a helyismereti gyűjtemények fontosságát. Rávilágított, hogy ezek a gyűjtemények egy város vagy közösség múltját és jelenét dokumentálják, ezzel biztosítva az értékes információk és történetek fennmaradását a jövő generációi számára. Kiemelte, hogy olyan érdekes helyismereti kutatások tartoznak ide, mint a XVIII. századi egyházi személyek könyvtáralapítási tevékenységéről, a helyi cigányprímások és szórakozóhelyek történetéről, valamint a veszprémi hentes tüzérek múltjáról is szólók.

A konferencia szakmai programjai között számos előadás és workshop kapott helyet, amelyek a helyismereti könyvtárak különböző aspektusaival foglalkoztak. Az előadások során szó esett többek között az egyházi könyvtárak szerepéről a helytörténeti munkában, bemutatták a Ráday Gyűjteményt, pénteken a zirci Csiszterci Műemlékkönyvtárba látogatnak el az előadásokra, szombaton pedig vezetett városismereti tematikus sétán is részt vesznek majd a tagok Veszprémben. 

Az országos konferencia ismét bizonyítja, hogy a helyismereti könyvtárosok közössége elkötelezett és aktív szereplője a hazai kulturális és tudományos életnek. Az esemény nemcsak szakmai fejlődést és tapasztalatcserét kínált, hanem erősítette a szakmai összetartozást és közös célokat is kijelölt a jövőre nézve. A konferencia résztvevői hasznos és inspiráló időtöltést töltöttek együtt Veszprémben, és a szervezők bíznak abban, hogy a következő években is hasonlóan sikeres rendezvényeket tudnak majd megvalósítani.

vehir.hu
további cikkek
Vajon hogyan vesztettük el egymást? kultúra Vajon hogyan vesztettük el egymást? Hogy lehet az, hogy még akkor is egyedül vagyunk, amikor épp nem vagyunk egyedül?! ma 0:14 A magyar színész, akinek temetését Frank Sinatra fizette ki közélet A magyar színész, akinek temetését Frank Sinatra fizette ki Lugosi Béla, eredeti nevén Blaskó Béla Ferenc Dezső, 1882. október 20-án született Lugoson. Neve egybeforrt Drakula gróf karakterével, amelyet először 1931-ben alakított, azonban élete sokkal több volt, mint egyetlen szerep. Művésznevét szülőhelye, Lugos után vette fel. 2024. december 26. 12:42 Ki hozza az ajándékot? Ki hozza az ajándékot? A karácsony az ünnepi ételek és a családi összejövetelek időszaka, amely az ajándékozás örömének is kiemelt helyet biztosít. Az, hogy ki hozza az ajándékokat a gyerekeknek, országonként, sőt régiónként is eltérő, és az ünnepi hagyományok színes palettáját tükrözi. 2024. december 24. 12:58 A Mikulás és a mesevilág varázsa A Mikulás és a mesevilág varázsa A gyermekkor egyik legvarázslatosabb időszaka az adventi készülődés, amelynek fontos része a Mikulás mítikus figurájába vetett hit. A Mikulás-történetek és egyéb mesevilágok amellett, hogy természetesen szórakoztatják a gyermekeket, pszichológiai szempontból is jelentős hatással vannak a fejlődésükre. Vajon milyen szerepet játszik a Mikulás mítikus alakja a gyermekek érzelmi, szociális és kognitív fejlődésében? 2024. december 23. 17:09

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.