Az idei év különleges jelentőséggel bír, hiszen a társaság fennállásának 30. évfordulóját is ünneplik. Ennek alkalmából egy különleges kisfilm is bemutatásra került, amely a szervezet elmúlt három évtizedének munkáját és eredményeit mutatja be. Az alapító okiratban megfogalmazott célkitűzések továbbra is aktuálisak, amelyek közé tartozik a helyismereti dokumentumok gyűjtése, rendszerezése és szolgáltatása, valamint a szakmai tapasztalatcsere és továbbképzés szorgalmazása.
Halmay Gábor, Veszprém önkormányzati képviselője, a megnyitón külön kiemelte beszédében a helyismereti gyűjtemények és a város kulturális életének kapcsolatát. Hangsúlyozta Veszprém gazdag történelmét és kulturális örökségét, amelyet a helyi könyvtárak és levéltárak őriznek és ápolnak.
„Igazán megtisztelő, és így, hogy kettős jubileumot ünnepel a szervezet, külön büszkeséggel és örömmel tölt el, hogy éppen Veszprém adhat otthont ennek a konferenciának. Többes az örömöm, hiszen a konferencia tematikája az egyházi könyvtárak szerepére fókuszál, és mi is lehetne méltóbb helyszín egy ilyen témában, mint egy ezeréves püspöki város.”
Dr. Baranyai Tamás, a vendéglátó könyvtár igazgatója, beszédében hangsúlyozta a helyismereti gyűjtemények fontosságát. Rávilágított, hogy ezek a gyűjtemények egy város vagy közösség múltját és jelenét dokumentálják, ezzel biztosítva az értékes információk és történetek fennmaradását a jövő generációi számára. Kiemelte, hogy olyan érdekes helyismereti kutatások tartoznak ide, mint a XVIII. századi egyházi személyek könyvtáralapítási tevékenységéről, a helyi cigányprímások és szórakozóhelyek történetéről, valamint a veszprémi hentes tüzérek múltjáról is szólók.
A konferencia szakmai programjai között számos előadás és workshop kapott helyet, amelyek a helyismereti könyvtárak különböző aspektusaival foglalkoztak. Az előadások során szó esett többek között az egyházi könyvtárak szerepéről a helytörténeti munkában, bemutatták a Ráday Gyűjteményt, pénteken a zirci Csiszterci Műemlékkönyvtárba látogatnak el az előadásokra, szombaton pedig vezetett városismereti tematikus sétán is részt vesznek majd a tagok Veszprémben.
Az országos konferencia ismét bizonyítja, hogy a helyismereti könyvtárosok közössége elkötelezett és aktív szereplője a hazai kulturális és tudományos életnek. Az esemény nemcsak szakmai fejlődést és tapasztalatcserét kínált, hanem erősítette a szakmai összetartozást és közös célokat is kijelölt a jövőre nézve. A konferencia résztvevői hasznos és inspiráló időtöltést töltöttek együtt Veszprémben, és a szervezők bíznak abban, hogy a következő években is hasonlóan sikeres rendezvényeket tudnak majd megvalósítani.