Csupán öt helyen van az országban a veszprémihez hasonló Amerikai kuckó, Pécsen, Debrecenben, Szegeden és persze Budapesten. Az egész világon pedig közel hatszáz olyan közösségi teret lehet találni, amiket kivétel nélkül azért hoztak létre a helyi nagykövetségek segítségével, hogy az adott ország kultúrájához illeszkedve, de minden esetben a tengerentúli értékeket – hagyományokat, ünnepeket, szokásokat és mindenféle USA-ból eredő értéket – bemutassanak, ezzel nem titkoltan képzeletbeli hidat építve az amerikai kontinens és a világ többi földrésze és országa között.
Ezek közül Magyarországon is az egyik legrégebbi Veszprémben működik, aminek 2005-ös indulása óta az Eötvös Károly Megyei Könyvtár ad otthont. Hogy az intézmény és az Amerikai kuckó – angolul American Corner – élete mennyire összefonódott az évek alatt, arra jó példa, hogy első vezetője, dr. Baranyai Tamás ma már a könyvtár igazgatója.
Csütörtökön ő is jelen volt, amikor hivatalosan is megnyitott új helyén az American Corner, ami a földszintről költözött át az épület harmadik emeletére, egy sokkal kényelmesebb és tágasabb helyre, segítve ezzel a jövőbeni tervek megvalósítását, de ezekről majd kicsit később.
A megnyitóünnepségen, ami stílszerűen angol nyelven zajlott jelen volt Melissa Quartell, kulturális attasé az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövetsége részéről, Laura Kaspari Hohmann, regionális vezető, ő Bécsből érkezett Veszprémbe, helyi részről pedig a már említett Baranyai Tamás, könyvtárigazgató, Falussy Boglárka, aki idén májusig vezette a veszprémi American Cornert, valamint Csapó Renáta, aki éppen az ő feladatát vette és szervezi ma is a kuckó programjait.
Tőle tudjuk, hogy az új hely előnyeit már most ki tudják használni, például a csütörtökönként rendszeresen megtartott beszélgetős estjeiken. Ennek az eseménynek a lényege pont az egyszerűségében rejlik, hiszen egy kötetlen, baráti beszélgetésről van szó, ahol különböző hétköznapi, mindenki számára releváns témákat járnak körbe angol nyelven. „Ez a programunk kiváló azoknak, akik elmélyítenék, vagy csak csiszolnák az angoltudásukat, mellette pedig egy erős közösségépítő hatása is van. Nincs életkori korlát, nincs nyelvvizsgához kötve, és ahogy az összes American Corner által szervezett programra igaz, ezen is ingyenesen lehet részt venni.” – Mondta Csapó Renáta portálunknak.
Az Amrican Corner legtöbb programját a könyvtárban szervezik meg, Halloween-estet októberben, de ugyanúgy megünneplik a július 4-ei Függetlenség napját is. Némely esetben viszont a falakon kívül is lehet találkozni velük, ahogy Renátától megtudtuk, egyre több helyi középiskola hívja őket, hogy tartsanak „rendkívüli angolórákat” a középiskolás diákoknak.
A programok mellett az American Corner már most is egy nagyon gazdag gyűjteménnyel rendelkezik az angol nyelvű könyvek terén, itt a szakácskönyvtől a szépirodalmig minden fellelhető és kikölcsönözhető. Renátáék pedig folyamatosan dolgoznak azon, hogy különböző interaktív foglalkozásokkal bővítsék a programkínálatukat, főként a középiskolás és egyetemista korosztály számára, miközben kapcsolatban állnak olyan amerikai szervezetekkel, akiken keresztül el lehet jutni az USA-ba középiskolás cserediákprogram keretében, vagy ottani egyetemek kurzusaira is lehet jelentkezni. Ezek mindegyikében tud segíteni és tanácsot adni az American Corner, az érdeklődés pedig már most várakozáson felüli, mondta Renáta.
Első kézből az itteni programokról és felhívásokról az American Corner közösségi felületein lehet informálódni ide kattintva.