Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 22. Cecília
Veszprém
2°C
2024. november 22. Cecília
Veszprém
2°C

Forró nappalok, trópusi éjszakák - ilyen volt a mögöttünk hagyott nyár

2024. szeptember 19. 14:39
A Veszprém-repülőtéri meteorológiai állomás adatai alapjám 2024 nyarának középhőmérséklete 2,8 C-fokkal haladta meg az 1991–2020-as éghajlati normált (sokévi átlag), amivel a legmelegebb lett az 1971 óta jegyzett adatsorban. Kovács Győző meteorológus és helytörténeti kutató írása a mögöttünk hagyott hónapokról, amiben az adatok elemzése mellett tudományos alapossággal rendbe teszi az olyan fogalmakat is, amikkel előszeretettel dobálóznak a szenzációhajhász cikkek az időjárással kapcsolatban.

Több tartós hőhullám is kialakult a nyáron, júliusban és augusztusban is meghaladta a legmagasabb hőmérséklet a 35 C-fokot. Az évszak csapadékosan indult. Júniusban 163,5 milliméter eső esett, majd július negatív rekordot döntött, a havi csapadékösszeg 1,7 milliméter volt és augusztusban is kevesebb esett az átlagnál, ami aszályos nyarat eredményezett.

Az évszak középhőmérséklete 23,16 C-foknak adódott (a sokévi átlag 20,37 C-fok), 0,77 C-fokkal előzi a korábbi rekorder 2003-as nyarat és 0,9 C-fokkal a harmadik helyre visszacsúszott 2022-est. Mindhárom nyári hónap középhőmérséklete magasabb volt a sokévi átlagnál, június 1,7 C-fokkal, július 3,1 C-fokkal, míg augusztus 3,6 C-fokkal haladta meg az 1991–2020 közötti 30 év átlagát. Június a hatodik legmelegebb hónap lett 20,9 C-fokos középhőmérséklettel. Július rekordot döntött, középhőmérséklete 24,1 C-foknak adódott, ez 3,1 C-fokkal magasabb az átlagnál és 0,8 C-fokkal előzi a korábbi rekorder 2021-es júliust. Augusztus a júliustól is melegebb volt, középhőmérséklete 24,4 C-foknak adódott, aminél csak egy hónap, 1992 augusztusa volt melegebb. Akkor a havi középhőmérséklet 25,1 C-foknak adódott.

„Az idei volt hátralévő életünk leghűvösebb nyara.” – lehetett olvasni különféle amatőr és félhivatalos meteorológiai portálokon. A korábbi években is elsütötték néhányszor ezt a poént, de úgy tűnik egyre inkább kevésbé vicces a kijelentés, amit akár komolyan is vehetünk, hiszen az idei volt sorrendben a tizedik átlagtól melegebb nyár. A július elsősége, az augusztus második és a június hatodik helye erősíti azt a feltételezést, hogy a jövőben is hasonló melegre (hőségre) számíthatunk.

A nyár három hónapjának 92 napja közül országosan 12 napon 2024-es a valaha mért legmagasabb hőmérséklet. Veszprémben júniusban nem dőlt meg napi maximum hőmérsékleti rekord. Júliusban négy napon (10-én, 11-én, 12-én és 15-én), augusztusban szintén négy napon (12-én, 14-én, 30-án és 31-én) volt magasabb a napi maximum, mint korábban. Júliusban egy napon (12-én), augusztusban két napon (13-án és 14-én) a napi maximum hőmérséklet meghaladta a 35 C-fokot. Az abszolút hőmérsékleti rekord egyik hónapban sem dőlt meg, hiszen korábban 2007. július 20-án 38,2 C-fokig emelkedett a hőmérséklet.

A forró nyári nappalok mellett melegek maradtak az éjszakák is, nem hűlt le kellően a levegő, nem jött a várva várt éjszakai felfrissülés. Júniusban két napon, júliusban 11 napon, augusztusban 5 napon nem csökkent a minimum hőmérséklet 20 C-fok alá (trópusi éjszaka). A nyár folyamán 12 napon volt magasabb a minimum hőmérséklet, mint a korábbi években. A legmelegebb hajnalt augusztus 16-án jegyeztük fel 23,0 C-fokos hőmérséklettel, de július 15-én is csak 22,9 C-fokig hűlt a levegő.

A nyár folyamán négy alkalommal, összesen 40 nap időtartamban rendeltek el hőségriadót. Ezeken a napokon a napi középhőmérséklet tartósan meghaladta a 25 C-fokot. Először június 19-e és 22-e között volt hőségriasztás, ekkor a repülőtéri állomás adatai szerint két napon haladta meg a középhőmérséklet a 25 C-fokot. Ezt követően július 7-től 21-ig 15 napos hőségriadó következett. Ekkor három napon a középhőmérséklet meghaladta a 28 C-fokot. Kis „pihenő” után augusztus 11. és 18. között újabb hőhullám következett, ekkor is 28 C-fok feletti napi középhőmérséklettel. A negyedik hőhullám augusztus 25-én kezdődött és szeptember 5-ig tartott. Olyan, hogy szeptember is hőségriadóval kezdődött, 2015 óta nem fordult elő.

A nyár forróságát és szélsőségességét az éghajlat indexek is visszaigazolják. Nyári nap, amikor a maximum hőmérséklet eléri vagy meghaladja a 25,0 C-fokot 77 napon fordult elő. Ez 24 nappal több, mint a sokévi átlag. (Érdemes megemlíteni, hogy nyári nap már áprilisban is volt 7 nap, illetve májusban 4 nap, így ebben az évben összesen 88 olyan nap volt, amikor a hőmérséklet meghaladta a 25 C-fokot.) Hőség nap, amikor a maximum hőmérséklet eléri a 30 C-fokot 40 napon fordult elő, 14 nappal több, mint a sokévi átlag. Forró nap, amikor a hőmérséklet eléri a 35 C-fokot három napon fordult elő az átlagos egy nap helyett. Összesen 18 napon nem csökkent a hőmérséklet 20 C-fok alá.

Az évszak csapadékösszege 206,9 milliméternek adódott, ez gyakorlatilag a sokévi átlagnak megfelelő mennyiség, ennek ellenére térségünkben is súlyos átmeneti aszályról beszélhetünk. Júniusban 163,5 milliméter eső esett, ez 2,4-szerese a szokásos mennyiségnek, igaz ebből közel 63 milliméter június 26-án rövid idő alatt hullott le, ami hasznosulás helyett gyorsan elfolyt. Ezt követően augusztus 13-ig számottevő (legalább napi 5 millimétert meghaladó csapadék nem esett.) Júliusban egy csapadékos nap volt 1,7 milliméter csapadékkal, így a hónap végére súlyos aszályhelyzet alakult ki. Augusztusban 14-én és 17-én esett jelentősebb mennyiségű eső, de a magas hőmérséklet és a kiszáradt talaj miatt a hasznosulása jelentősen elmaradt az elvárhatótól. Augusztusban 41,7 milliméter eső esett, így az időszak csapadékösszege időarányosan átlagos volt, de az eloszlása miatt elősegítette az aszály kialakulását.

Kovács Győző
további cikkek
Ovádi Péter tételesen, tényekkel alátámasztva cáfolta meg Magyar Péter állításait állatvédelem Ovádi Péter tételesen, tényekkel alátámasztva cáfolta meg Magyar Péter állításait Ovádi Péter, az állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos a közösségi médiában reagált Magyar Péter állatvédelemmel kapcsolatos kijelentéseire. Mint írja Ovádi, határozottan kiáll az állatvédelem területén elért eredmények és az ezeket alátámasztó tények mellett, ezért is tartotta fontosnak reagálni a félrevezető állításokra. ma 13:05 Az ukrajnai háború ezer napja - most ugyanolyan közel állunk a tűzszünethez, mint a világháborúhoz ukrajnai háború Az ukrajnai háború ezer napja - most ugyanolyan közel állunk a tűzszünethez, mint a világháborúhoz Ezredik napja tart az orosz-ukrán háború, ezalatt több ezer civil és körülbelül egymillió katona sebesült, vagy halt meg. Az utóbbi pár hétben mégis egyszerre került a világ karnyújtásnyi közelségbe a tűzszünethez, de ugyanannyira a III. világháborúhoz is. A helyzet iróniája, hogy jelenleg egyik sem csak Putyinon, vagy Zelenszkijen múlik. Cikkünkben Dr. Ruszin-Szendi Romulusz, altábornagy, a Magyar Honvédség volt parancsnokának interjúján keresztül elemezzük a történéseket. ma 13:32 Télies nap időjárás Télies nap ma 7:35 Jövőre kilenc százalékkal nő a minimálbér közélet Jövőre kilenc százalékkal nő a minimálbér Jövőre kilenc, két év múlva tizenhárom, három év múlva pedig tizennégy százalékkal nő a minimálbér – jelentette be mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Miskolcon. tegnap 17:11

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.