A Jutasi altisztképző csupán húsz évig (1924-1944) működött, mégis ennyi idő is elég volt ahhoz, hogy kiváló hírneve az egész országban ismertté tegye az iskolát, aminek a húsz év alatt összesen hét parancsnoka volt, köztük az egyik legnagyobb hatású vitéz Markóczy János, aki 1940 és 1944 irányította.
Az ő tiszteletére száz évvel a tisztképző alapítása után most felvette a nevét a területen található csapatművelődési központ, aminek avatóünnepségét pénteken délelőtt tartották a laktanya területén.
Az eseményen beszédet mondott Földesi Ferenc helytörténész, akinek a nevéhez kötődik a Veszprémi Szemle által kiadott Erős hit- erős akarat, Magyar Királyi Veszprém-Jutasi Honvéd Altisztképző és Nevelőintézet 1924-1944 című könyv is, amiben részletesen leírja az iskola történetét.
Most a húsz év alatt leírt és főleg a Markóczy altábornagyra vonatkozó történetekből szemlézett beszédében Földesi Ferenc. Ezekből tudhatjuk, hogy a parancsnok országosan is az egyik legszigorúbb vezető hírében állt. A legendák szerint még a saját lova is másképpen, sokkal előkelőbben viselkedett, mint társai. Vitéz Markóczy viszont nem csak a katonai hivatás erősítéséért tett sokat, Balatonszőlősön például templomot és iskolát újíttatott fel.
Élettörténete mégis szomorú véget ért, hiszen a II. világháború után amerikai hadifogságba esett, szabadulása után pedig Svájcban telepedett le és úgy halt meg, hogy többet nem lépett magyar földre.
Az ünnepségen Földesi Ferenc mellett beszédet mondott még Kaszap Zoltán, a Magyar Honvédség vezénylőzászlósa is. Ő emlékeztetett arra, hogy az idén százéves Jutasi altisztképző emlékét nem csak őrizni kell, hanem folyamatosan frissíteni tudásunkat az elődök tetteiből.
Az ünnepségen a helyi katonai vezetők mellett a társ fegyveres szervek is képviseltették magukat, ahogy a Honvédelmi Minisztérium részéről Aranykovács Andrea főtanácsos is, valamint Pálinkás Roland önkormányzati képviselő személyében a veszprémi önkormányzat.
Ugyancsak pénteken tartották a Vámosi úti temetőben azt a katonai megemlékezést, ahol az 1941. április 12-én történt repülőgép-szerencsétlenség áldozatainak tiszteletére állított elékoszlopot avatták újjá. Hogy pontosan mi történt azon a tragikus napon, arról korábbi cikkünkben mi is részletesen írtunk. A mostani ünnepségen a katonai elöljárók mellett a várost Brányi Mária alpolgármester képviselte.