Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Lemaradt a magyar kkv szektor az innováció terén

2024. október 8. 15:23
A kis- és közepes vállalkozókat megszólító fórumot rendezett hétfő délelőtt a Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara, melynek fókuszába az innováció témáját helyezték.

A megjelenteket dr. Simon Attila, a megyei kamara elnöke köszöntötte, aki rámutatott: sajnos az innovációban nem állnak jól a magyar vállalkozások, pedig ez adhatna választ az optimális és valódi működési környezet közötti különbség jelentette kihívásra. Hogy az innováció miért esik kívül mégis a vállalkozók látómezején, annak részben lehet oka a forráshiány, de ugyanúgy az ismeretek hiánya is. Az elnök reményét fejezte ki, hogy a hétfői találkozó mind a pályázati lehetőségek feltárásában, mind az elméleti tudás gyarapításában hasznára válik a résztvevőknek. 

A pulpitusnál dr. Simon AttilaA pulpitusnál dr. Simon Attila

A kutatás-fejlesztés területéről Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkár vázolt fel körképet, és egyben kórképet. Prezentációjában bemutatta, hogy Európa folyamatosan veszít jólét-teremtő képességéből: húsz év alatt 17%-ról 30%-ra növekedett a GDP-ben kifejezhető lemaradásunk az Egyesült Államokhoz képest, és ebben az időszakban Kína is megelőzte az uniót. 1995 óta az európai termelékenység csökken, a világ ötven legnagyobb technológiai vállalatából mindössze négy európai bázisú, döntő többségük az USA-ban és Kínában, Dél-kelet-Ázsiában működik. A kontinens tehát versenyképességi lemaradásba került, amit uniós szinten kell megfordítani, enélkül önmagukban a tagállamok is jobbára tehetetlenek. 

Mindeközben Magyarország számára a legnagyobb kihívás, hogy a magyar GDP-nek csak 58%-át állítják elő hazai tulajdonú vállalkozások; ebben a mutatóban a volt keleti blokk országai lemaradásban vannak Nyugat-Európához képest. Több jövedelem hagyja el az országot, mint amit itt megtermelünk, ezt a mérleget javítaná, ha nagyobb arányt hasítanának ki maguknak a gazdaságból a hazai vállalkozások. A cél tehát a magyar kkv szektor erősítése, ezáltal itthon lehetne tartani a tőkét.

Bódis László rámutatott: azokban az országokban magasabb a jólét, ahol nagyobb a kutatás-fejlesztés. Az innovatív cégek a nem innovatív vállalkozásokhoz képest átlagosan 58%-kal termelékenyebbek, és ugyanez igaz a foglalkoztatásra: két és félszer több munkavállalót foglalkoztatnak az innovatív cégek, míg 31%-kal több bért tudnak fizetni munkavállalóiknak. 

Bódis LászlóBódis László

„Hiszünk abban, hogy megéri egy gazdaságban az innovatív vállalkozások számát növelni, mert ez mind vállalati szinten, mind a nemzetgazdaság egészét tekintve megtérül”

– fogalmazott az államtitkár-helyettes, aki a kormányzat eredményeit ismertetve úgy összegzett:   2010 óta megháromszorozódott az állami befektetés, 2010 óta megduplázódott a kutató-fejlesztők száma Magyarországon. A célt azonban még nem érték el: ma minden harmadik vállalkozás foglalkozik innovációval, míg az EU-átlag 53%. 

A kormány víziója, hogy 2040-ig a mostani 34-33. helyről a legjobban teljesítő innovatív országok sorába juttassák Magyarországot. Ennek eszközei az exportképes magyar szektorok bajnokainak megerősítése, a technológiai vállalati szektor létrehozása az egyetemekről, kutatóintézetekből kiinduló startup vállalkozásokkal, valamint a mikro- és kisvállalkozások megerősítése, hogy minél többen foglalkozzanak innovációval. 

A hétfői fórum fókuszában tehát a kkv szektor lehetőségei álltak részint a források behúzására, részben a tudás gyarapítására. A GINOP Plusz KFI pályázati felhívásait Greinstetter Balázs, a Nemzeti Fejlesztési Központ gazdaságfejlesztési programok végrehajtásáért felelős főigazgatója ismertette. A Nemzeti Innovációs Ügynökség kkv és startup szolgáltatásairól Oláh István vállalati szolgáltatásokért felelős igazgató beszélt, a Magyar Innovációs Szövetség regionális hálózatát Birkner Zoltán alelnök mutatta be, míg a kkv innováció gyakorlatáról Herbály István, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Innovációs Kollégiumának elnöke tartott előadást. 

Schöngrundtner Tamás
Szalai Csaba
további cikkek
Három balatoni település úgy döntött, hogy az összefogást és az együttműködést választja közélet Három balatoni település úgy döntött, hogy az összefogást és az együttműködést választja Ábrahámhegy, Balatonrendes, és Révfülöp megalakította közös önkormányzati hivatalukat. ma 14:24 Az ünnepek alatt is vár a Téli GyárKert! Téli Gyárkert Az ünnepek alatt is vár a Téli GyárKert! Az ünnepek alatt sem lassít a Téli GyárKert, a jégdiszkók és bábelőadások után december 29-én érkeznek a Veszprémi Jéglovagok, hogy egy látványos jégkorongmérkőzéssel mutassák meg, miért rajonganak világszinten ennyien ezért a téli sportért. Sőt, a jövő év elején ugyanígy a GyárKert ad otthont egy igazi kuriózumnak, amikor megszervezik az első curling mérkőzést a jégpályán. A belépés a programokra továbbra is ingyenes! ma 13:56 Példátlan összefogással megépül az új gyermekhospice ház jótékonyság Példátlan összefogással megépül az új gyermekhospice ház Példátlan összefogással megépül az új gyermekhospice ház - közölte az MTVA sajtó- és marketing irodája hétfőn az MTI-vel. ma 13:47 Két magyar túrázó rekedt a szlovén Kamniki-Alpokban közélet Két magyar túrázó rekedt a szlovén Kamniki-Alpokban Két magyar túrázó rekedt az észak-szlovéniai Kamniki-Alpokban, a rossz időjárási viszonyok miatt fel kellett függeszteni a keresésüket - közölte hétfőn a szlovén közszolgálati rádió. ma 8:44

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.