Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Nemcsak testépítői, hanem Nobel-díjat is lehet szerezni fehérjékkel

2024. október 9. 12:38 // Forrás: Címlapkép: AzaToth / Wikipedia
Odaítélték a kémiai Nobel-díjat, amit felerészben David Baker kapott fehérje-tervezésért, felerészben pedig Demis Hassabis és John M. Jumper a fehérje-szerkezetek előrejelzéséért.

A 2024-es kémiai Nobel-díj a fehérjékről, az élet építőkockáiról szól – jelzi a Királyi Svéd Tudományos Akadémia közleménye. David Baker sikert ért el abban a szinte lehetetlennek tűnő küldetésben, hogy újfajta fehérjéket alkosson, míg Demis Hassabis és John Jumper kifejlesztettek egy mesterséges intelligencia modellt, amivel egy ötvenéves problémát oldottak meg: képessé váltak előrejelezni a komplex fehérje-szerkezeteket. Ezek a felfedezések óriási lehetőségeket rejtenek magukban. 

Az élet sokszínűsége bizonyítja, hogy a fehérjék mennyire elképesztő kémiai építőkockák, hiszen ők kezelik azokat a reakciókat, amelyek az élet alapjait jelentik; a fehérjék különböző szerepeket tölthetnek be, lehetnek hormonok, antitestek vagy szöveteket felépítő alkotóelemek.

A fehérjék jellemzően húszféle különböző aminósavakból épülnek fel. 2003-ban David Baker képes volt ezekből az alkotórészekből újfajta, semmi korábban létezőhöz nem hasonlítható fehérjét tervezni. Kutatócsoportja azóta egyik tervet készíti a másik után, megalkotnak olyan fehérjéket, amiket gyógyszerekben, vakcinákban, vagy akár nanotechnológiában, apró szenzorokban lehet hasznosítani. 

A második felfedezés a fehérje-struktúrák felépülését jelzi előre. A fehérjékben az aminósavak kötélszerűen kapcsolódnak össze, amik aztán háromdimenziós sturktúrákba csavarodnak fel, a fehérje funkciójától függően. A kutatók a hetvenes évek óta próbálták megfejteni, milyen struktúrát alakítanak ki a fehérjék, kevés sikerrel. Az áttörést 2020-ban Demis Hassabis és John Jumper érték el, akik megalkották az AlphaFold2 mesterséges intelligencia modellt. A modell képes mind a 200 millió ismert fehérje típus felépülését megjósolni. Megalkotása óta a modellt több mint kétmillióan használják világszerte a legkülönfélébb tudományos kutatásokhoz, például az antibiotikum-rezisztencia vagy a műanyagokat lebontó enzimek szakterületén.

vehir.hu
további cikkek
Száz arckép a jutasi altisztképzőből történelem Száz arckép a jutasi altisztképzőből Csütörtök délután a Magyar Nemzeti Levéltár Veszprém Vármegyei Levéltára, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum, valamint a Zrínyi Kiadó közösen mutatta be Illésfalvi Péter Jutas 100 – Száz arckép a jutasi altisztképzőből című könyvét. 2024. december 17. 20:30 Planet HOPE címmel szerveztek konferenciát tudomány Planet HOPE címmel szerveztek konferenciát A Pannon Egyetem Humántudományi Kar Társadalomtudományi Kutatócsoportja az MTA Veszprémi Területi Bizottságával együttműködésben, az „Éghajlatváltozás Multidiszciplináris Nemzeti Laboratórium pályázat” támogatásával, „A klímaváltozás társadalmi vonatkozásainak kutatása” alprojekt keretében konferenciát szervezett „Planet HOPE” címmel. 2024. december 2. 14:46 Drónhajóval gyűjtöttek adatokat a mesterséges intelligencia számára a Balaton kutatói Balaton Drónhajóval gyűjtöttek adatokat a mesterséges intelligencia számára a Balaton kutatói 2024. október 25. 12:17 Rokonszenvesnek és jó vezetőnek tartják a fiatalok a nárcisztikusokat közélet Rokonszenvesnek és jó vezetőnek tartják a fiatalok a nárcisztikusokat Az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar kutatói új tanulmányukban azt vizsgálták, hogy van-e kapcsolat a nárcizmus, pszichopátia, machiavellizmus – és a társas elfogadás között serdülőkorban. Eredményeik szerint a nárcisztikus fiatalokat rokonszenvesebbnek és népszerűbbnek tartják kortársaik – közölte kutatási eredményeit az egyetem. 2024. október 22. 13:52

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.