Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 8. Zsombor
Veszprém
11°C
2024. november 8. Zsombor
Veszprém
11°C

Nemcsak testépítői, hanem Nobel-díjat is lehet szerezni fehérjékkel

2024. október 9. 12:38 // Forrás: Címlapkép: AzaToth / Wikipedia
Odaítélték a kémiai Nobel-díjat, amit felerészben David Baker kapott fehérje-tervezésért, felerészben pedig Demis Hassabis és John M. Jumper a fehérje-szerkezetek előrejelzéséért.

A 2024-es kémiai Nobel-díj a fehérjékről, az élet építőkockáiról szól – jelzi a Királyi Svéd Tudományos Akadémia közleménye. David Baker sikert ért el abban a szinte lehetetlennek tűnő küldetésben, hogy újfajta fehérjéket alkosson, míg Demis Hassabis és John Jumper kifejlesztettek egy mesterséges intelligencia modellt, amivel egy ötvenéves problémát oldottak meg: képessé váltak előrejelezni a komplex fehérje-szerkezeteket. Ezek a felfedezések óriási lehetőségeket rejtenek magukban. 

Az élet sokszínűsége bizonyítja, hogy a fehérjék mennyire elképesztő kémiai építőkockák, hiszen ők kezelik azokat a reakciókat, amelyek az élet alapjait jelentik; a fehérjék különböző szerepeket tölthetnek be, lehetnek hormonok, antitestek vagy szöveteket felépítő alkotóelemek.

A fehérjék jellemzően húszféle különböző aminósavakból épülnek fel. 2003-ban David Baker képes volt ezekből az alkotórészekből újfajta, semmi korábban létezőhöz nem hasonlítható fehérjét tervezni. Kutatócsoportja azóta egyik tervet készíti a másik után, megalkotnak olyan fehérjéket, amiket gyógyszerekben, vakcinákban, vagy akár nanotechnológiában, apró szenzorokban lehet hasznosítani. 

A második felfedezés a fehérje-struktúrák felépülését jelzi előre. A fehérjékben az aminósavak kötélszerűen kapcsolódnak össze, amik aztán háromdimenziós sturktúrákba csavarodnak fel, a fehérje funkciójától függően. A kutatók a hetvenes évek óta próbálták megfejteni, milyen struktúrát alakítanak ki a fehérjék, kevés sikerrel. Az áttörést 2020-ban Demis Hassabis és John Jumper érték el, akik megalkották az AlphaFold2 mesterséges intelligencia modellt. A modell képes mind a 200 millió ismert fehérje típus felépülését megjósolni. Megalkotása óta a modellt több mint kétmillióan használják világszerte a legkülönfélébb tudományos kutatásokhoz, például az antibiotikum-rezisztencia vagy a műanyagokat lebontó enzimek szakterületén.

vehir.hu
további cikkek
Drónhajóval gyűjtöttek adatokat a mesterséges intelligencia számára a Balaton kutatói Balaton Drónhajóval gyűjtöttek adatokat a mesterséges intelligencia számára a Balaton kutatói 2024. október 25. 12:17 Rokonszenvesnek és jó vezetőnek tartják a fiatalok a nárcisztikusokat közélet Rokonszenvesnek és jó vezetőnek tartják a fiatalok a nárcisztikusokat Az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar kutatói új tanulmányukban azt vizsgálták, hogy van-e kapcsolat a nárcizmus, pszichopátia, machiavellizmus – és a társas elfogadás között serdülőkorban. Eredményeik szerint a nárcisztikus fiatalokat rokonszenvesebbnek és népszerűbbnek tartják kortársaik – közölte kutatási eredményeit az egyetem. 2024. október 22. 13:52 Mesterségesen fagyasztanák újra a Jeges-tengert tudomány Mesterségesen fagyasztanák újra a Jeges-tengert A tudósok kicsiben már sikeresen tesztelték azt a módszert, amivel meg lehetne óvni az Északi-sarkvidéket. 2024. október 14. 11:20 A mesterséges intelligencia elhozhat egy szép jövőt, de csak, ha kellő módon koordináljuk! mesterséges intelligencia A mesterséges intelligencia elhozhat egy szép jövőt, de csak, ha kellő módon koordináljuk! Co-evolúció, szingularitás, transzhumanizmus… csak néhány olyan fogalom, amik mostanra már kijutottak a tudományos értekezletek falain túlra is, és egyre többször megjelennek a közbeszédben, ha éppen a mesterséges intelligencia térhódítására terelődik a szó. Az Élő könyvtár előadás-sorozat keretében dr. Abonyi János, a Pannon Egyetem rektora segített eltájékozódni ebben a világban, előadásának pedig az egyik legfontosabb üzenete az volt, hogy félni nem kell, de a szemünket rajta kell tartani, hogy milyen irányba fejlődik a mesterséges intelligencia. 2024. október 15. 11:59

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.