Az elismerést a Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztivál részeként megrendezett Őszi Margó Irodalmi Fesztivál megnyitóján adtak át csütörtökön Budapesten.
Kemény Lili első kötetében az azonos nevű elbeszélő életét meséli el a gyermekkortól, Színház-és Filmművészeti Egyetem filmrendező szakán eltöltött éveken át, a 2020-as egyetemfoglalásig. A regény igazi önfeltárás, amely az autonómia, a szabad alkotás és gondolkodás kérdéseit feszegeti.
Valuska László, a Margó Irodalmi Fesztivál igazgatója szerint a Nem határsértő regény, amely az énelbeszélés, egyén és politika,családi mitológia, testiség, valóság és a fikció és az elbeszélhetőség határait kutatja.
"Kemény Lili az én-feltárás és a szembenézés során olyan nyelven szólal meg, ami Freudról, az alkotásról és az elbukásról, a finoman szólva is összetett párkapcsolatairól, a drogozásról és a szexről hasonlóan képes beszélni" – méltatta a díjazottat az igazgató.
A nyertes pénzjutalmat és egy több mint 10 millió forint értékű népszerűsítő kampányt kap. Az idei Margó-díjas szerző a következő évben önálló esten mutatkozhat be a Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztiválon, emellett próbafordítást, valamint publikációs lehetőséget kap a Könyves Magazin tárcasorozatában.
A 2024-es Margó-díjra 52 érvényes pályázat érkezett, Kemény Lili írása mellett a döntőbe került Biró Zsombor Aurél Visszatérő álmom, hogy apám vállán ébredek című autofikciós fejlődésregénye, valamint Kovács Dominik és Kovács Viktor Lesz majd minden című mágikus családregénye.
A Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár vasárnap estig magyar és külföldi könyvbemutatókkal, dedikálással, zenei-irodalmi produkciókkal várja az érdeklődőket a Millenárison, a Nemzeti Táncszínházban. A tavalyi Margó-díjas, Visky András önálló estje október 14-én lesz a Müpában, a Liszt Ünnep részeként.