Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 7. Rezső
Veszprém
2°C
2024. november 7. Rezső
Veszprém
2°C

Peregtek a filmkockák Veszprémben

2024. október 21. 13:36 // Forrás: Zatkalik András
A jubileum ünnepén túl dokumentációs közvetítőszerepe tette igazán értékessé és érdekessé a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) veszprémi filmklubjának október 17-i vetítéseit.

A várbéli FOTON mozija ezúttal is sokakat vonzott, hiszen a vásznon az MMA olyan kiválóságainak rövidfilmjeit láthattuk, mint Buglya Sándor, Cakó Ferenc és Orosz István. A közönséget Oberfrank Pál, a Petőfi Színház igazgatója, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, érdemes művész köszöntötte. A filmek is tudnak egymással párbeszédet folytatni – mondotta utalva azok szellemi üzenetére, a történelmi-politikai háttérre.

A programot a MMA Veszprémi Regionális Munkacsoportja szervezte, s hozta a vármegye székhelyére „30 éves a magyar dokumentumfilm zászlóshajója” – válogatás a Dunatáj Alapítvány legjobb alkotásaiból címmel (mely egyben a szeptemberi – a rendszerváltásra emlékező – kiállítás finisszázsa is volt).

Szalay Péter és Oberfrank Pál (Fotó: Zatkalik András)Szalay Péter és Oberfrank Pál (Fotó: Zatkalik András)

Az MMA Filmklub októberben, Buglya Sándor, Cakó Ferenc és Orosz István rövid- és animációs filmjeit tűzi műsorra a veszprémi FOTON-ban. A filmvetítés egyben a szeptemberi, rendszerváltásra emlékező kiállítás finisszázsa is. A műsoron elsőként Buglya Sándor Balázs Béla-díjas filmrendező, operatőr, érdemes művész, az MMA elnökségi tagja kísérleti filmjét vetítették Nemzeti dal címmel. Érdekessége, hogy Petőfi verse – a Nemzeti Múzeum lépcsőjén (!) – a siketnémák jelnyelvén „hangzik el”, s a közönség is siketnéma. A „halló” közönség csak a nemzeti lobogó csattogását érzékeli.

A folytatásban a Dublőr animációs dokumentumfilm következett Orosz István Kossuth- és Munkácsy-díjas grafikus, filmrendező, a nemzet művésze, az MMA rendes tagja rendezésében. A fikció – számos korabeli bevágással – 1952-be viszi nézőjét Rákosi Mátyás hatvanadik születésnapjának megünneplésére. Bár eredetileg egy 60 perces játékfilm is készült volna az alkalomra, a forgatást azonban váratlanul leállították. A film korabeli dokumentumokra (1948. április 4-én Rákosinak ugyanabban az időben Budapesten és Sárospatakon kellett megjelennie a tömeg előtt), illetve a rendszerváltás idején végzett nyomozásra alapozva a leállás okát kísérli meg kideríteni. Az alkotó nem mellőzi sem a fanyar humort, sem a rettegés korának árnyait felvillantani. Orosz István a „Vigyázat, lépcső!” animációs filmje az abszurd eszközeivel a történelmi-politikai kor paradox feldolgozását vállalta zseniális (fekete-fehér!) technikával.

Orosz István, Cakó Ferenc, Szalay Péter, Buglya Sándor (Fotó: Zatkalik András)Orosz István, Cakó Ferenc, Szalay Péter, Buglya Sándor (Fotó: Zatkalik András)

Cakó Ferenc Kossuth-díjas alkalmazott grafikus, animációs filmrendező, kiváló és érdemes művész, az MMA rendes tagja az Ad astra, az Ab ovo, a Hamu és a Face (Arc) kisfilmjeivel az eltaposott, ám örökké fölemelkedni akaró (kis)ember küzdelmével, az arctalanná válás elleni harcával állít emléket a múlt és a jelen „no name” alakjainak.

A filmvetítést követően az est házigazdája, Szalay Péter Balázs Béla-díjas rendező, az MMA köztestületi tagja élénk párbeszédet folytatott a művészekkel és a közönséggel.

vehir.hu

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.