Hagyományosan idén is a várost átölelő angyalnál, képletesen Brusznyai Árpád emlékművénél szervezték meg az október 23-ai veszprémi központi ünnepséget, ahol az ünneplők között most is számos városi intézmény, civil szervezet és a városvezetés jobboldali többsége is képviseltette magát. Idén az ünnepi beszédet viszont nem valamelyik politikai szereplő, hanem a Széchenyi-díjas jogtörténész, Kahler Frigyes tartotta. Amellett, hogy felidézte a hatvannyolc évvel ezelőtti országos és veszprémi eseményeket, külön kitért Brusznyai életpályájára, valamint a jelen kor emberének is üzent ’56 fényében.
Mint mondta, a magyarok nemcsak magukért ragadtak fegyvert 1956-ban, hanem mindazon országokért is, akiket a zsarnok szovjet szuperhatalom megbéklyózott. A szabadság eufórikus érzése viszont alig néhány óráig tartott ’56-ban, hiszen az államhatalom először Debrecenben, majd Budapesten is sortűzzel válaszolt a békésnek induló tüntetésekre.
A veszprémi események egybeforrtak Brusznyai Árpád nevével – folytatta Kahler Frigyes – aki ugyan sosem akart politikai szerepet vállalni, a forradalom viharja mégis belesodorta ebbe. Brusznyai elutasította a fegyveres összecsapást, a Forradalmi Tanácsban is végig azért küzdött, hogy békés körülmények közt, a jog és az erkölcs eszközeivel vívják ki a szabadságot. Ezért is mondhatjuk ma azt, hogy
1956 a jog forradalma is volt.
A forradalom leverése után a bíróság elé is tiszta erkölcsű, naiv emberként állt, Magyarország történetének legnagyobb politikai megtorlása viszont őt sem kímélte, 1958 év elején pedig végrehajtották a halálos ítéletet Pap János rettegett kommunista vezér hathatós közbenjárásával – emelte ki a szónok.
A történelem viszont ítélt, a rendszerváltáskor pedig maga alá temette a Kádárokat és Pap Jánosokat, a mártírokat pedig – köztük Brusznyait is – dicsőségesen felemelte.
Kahler Frigyes röviden kitekintett a jelen kor világpolitikai helyzetére is. Mint mondta, a globalista erők ma is zsákmánynak tekintik a kisebb országokat, köztük hazánkat is, ezért a szellemi honvédelem mindenki feladata, a józan ész puskaporos hordóját pedig folyamatosan szárazon kell tartani, zárta gondolatait a jogtörténész.
Az ünnepség kulturális színvonalát Sipos Imre színművész verselése, valamint Veszprém Város Vegyeskarának műsora emelte. A jelenlévők a műsorok és beszéd után koszorúkat és gyertyákat helyeztek el a szobor előtt, tiszelegve Brusznyai és az 1956-os hősök előtt.