A konferenciára Veszprémből és az ország több területéről is érkeztek vendégek és előadók, utóbbiak kifejezetten Palágyi Sylvia kutatási területét, a római kort képviselve a régészetben.
A tudományos előadások előtt viszont az ünnepi megemlékezésé volt még a főszerep, Palágyi Sylviát, többen köszöntötték, elsőként Sótonyi Mónika alpolgármester, aki a neves régész életpályáját úgy jellemezte, mint egy szenvedélyt a régészet felé.
Palágyi Sylvia nem csak feltárta a régi korok emlékeit, de közben a jelen korban közösségeket is épített. A jövőben pedig generációknak fog irányt mutatni, ami különösen fontos a mostani értékvesztett világban, fogalmazott Sótonyi Mónika.
Az ünnepelt szakmai életútja során 150-nél is több tudományos értekezést jegyez, valamint még ennél is több fiatal régésznek segített elindulni a pályáján.
Ilyen volt Péterváry-Szanyi Brigitta is, a Laczkó Dezső Múzeum jelenlegi igazgatója is, aki személyes hangvételű köszöntőjében felidézett több közös élményt is a régésszel. Mint fogalmazott, Palágyi Sylvia mindig a miértekre keresi a választ és sosem rest abba is energiát fektetni, hogy eeket a válaszokat ne csak a régész szakma ismerje meg, hanem a tágabb társadalom is.
Egyik legfontosabb eredménye a Nemesvámos melletti Baláca római villagazdaság feltárása, de ezen kívül is még számos római kori felfedezés fűződik a nevéhez.
Péterváry-Szanyi Brigitta azt is kiemelte, hogy az ünnepeltnek a legelső, majd a legutolsó munkahelye is a Laczkó Dezső Múzeum volt, de a mai napig sokat segít meglátásaival, szellemiségével a kollégáknak.
A jubileumi eseményen a régész tiszteletére a múzeum egy tanulmánykötetet is készített, ezt Csirke Orsolya, igazgatóhelyettes adta át az ünnepeltnek, aki viszonzásképpen egy több évtizedes szakmai életutat bemutató képgyűjteménnyel készült.