Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Akik kiálltak a szabadságért, a jövőnket teremtették; Brusznyai Árpádra emlékeztek

2024. november 5. 12:47
November negyedike nemzeti gyásznap, amikor az 1956-os forradalom eltiprására, a megtorlások áldozataira emlékezünk. A Kereszténydemokrata Néppárt veszprémi szervezete idén is ünnepi megemlékezést tartott Brusznyai Árpád emléktáblájánál.

Fülöp Attila államtitkár ünnepi beszédében elmondta: 1956. október 23. minden magyar számára a szabadság jelképének dátuma, míg november negyedike a hazaárulásé, az igazságtalanságé. A magyar nemzet szellemiségének lényege, hogy soha meg nem alkuvó, mindig kitartó, a szabadságáért küzdő, mely a zsarnokság ellen egyként áll ki.

A nemzeti gyásznapon ki kell emelni Veszprém szerepét, mely a buzgó tenni akarás jelképe, ahol hittel és meggyőződéssel adtak hangot a követeléseknek, még akkor is, ha látták, elkerülhetetlen dolgok jönnek. A történések az egyetemisták életét is meghatározták, akik tudták: igazságtalan rendszerben nem lehet élni, cél a függetlenség.

Sokan életüket vesztették, másokat a rögtönítélő bíróság elé állítottak, de túlélők és mártírok együtt lettek hősök. Amikor a múltat felidézzük – folytatta az államtitkár –, valójában a jövőről is beszélünk: akik kiálltak a szabadságért, jövőt mutattak.

Brusznyai Árpádot koncepciós perben halálra ítélték majd kivégezték, adjon erőt az a szabadságvágy és erő, melyet elődeink mutattak, melyből szabadságunk sarjad – zárta gondolatait Fülöp Attila.

Veszprém város nevében Porga Gyula polgármester, valamint Sótonyi Mónika és Varga Tamás alpolgármesterek helyezték el az emlékezés koszorúját.

A rendezvényen közreműködött Szeredy Krisztina operaénekes.

Szabó Eszter
Vámosi Patrik
további cikkek
Az elnyomók félelmével és gyűlöletével néztek szembe némán az 1956-os nők Az elnyomók félelmével és gyűlöletével néztek szembe némán az 1956-os nők Ha a mostani történelmi helyzet a szomszédos háború kiterjedéséhez vezetne, vajon a nők meg mernék-e tenni azt, amit 1956-ban társaik véghez vittek? – tette fel a kérdést Rektor Dóra, önkormányzati képviselő szerda este az 1956-os forradalom utáni néma nőtüntetés megemlékezésén Veszprémben a Szabadság téren. 2024. december 5. 15:04 Az 1956-os veszprémi deportáltakra emlékeztek Porga Gyula Az 1956-os veszprémi deportáltakra emlékeztek Veszprém Megyei Jogú Város Önkormányzata, a Pannon Egyetem és a Veszprémi Törvényszék közös szervezésében pénteken délelőtt az 1956-os veszprémi deportáltak emléktáblájánál tartottak koszorúzást, megemlékezést. 2024. november 8. 18:41 Sulyok Tamás: ma egy szuverén és független Magyarország ünnepel 1956 Sulyok Tamás: ma egy szuverén és független Magyarország ünnepel Ma egy szuverén és független Magyarország, egy büszke és szabad nép ünnepel - hangsúlyozta Sulyok Tamás köztársasági elnök szerdán, az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulója alkalmából rendezett díszünnepségen a Müpában. 2024. október 23. 19:39 Kahler: 1956 a jog forradalma is volt október 23 Kahler: 1956 a jog forradalma is volt Az október 23-ai ünnepi programok zárásaként szerdán kora este a Megyeház téri Brusznyai-szobornál tartották a központi ünnepséget Veszprémben. A megemlékező beszédet ezúttal nem valamelyik politikai vezető tartotta, hanem Kahler Frigyes jogtörténész, aki kiemelte: a forradalmat egyik oldalról fegyverekkel, másikról pedig a jog és az erkölcs eszközeivel vívták, Brusznyai Árpád pedig az utóbbit képviselte. 2024. október 23. 19:43

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.