2005-ben tartották az első Pannonfíling Mozgóképes Találkozót Veszprémben, amely azóta is jó bemutatkozási lehetőség a filmes alkotóknak, és kiváló alkalom az érdeklődő közönségnek, hogy kötetlenül beszélgessen a látottakról a szakmai zsűrivel és a filmesekkel.
Dósay Norbert és Németh Csaba Miklós, a Pannonfíling Mozgóképes Találkozó szervezői elmondták, az előzsűrizés során közel nyolcvan nevezés közül választották ki azt a tizennyolc rövidfilmet, amely bekerülhetett a versenyprogramba.
A találkozó jelmondata - "a rövidfilmek hosszú napja" - továbbra is igaz, hiszen a rendezvény szombat délelőtt 11 órától egészen estig tart. A 20. Pannonfílingen idén is változatos rövidfilmeket láthat a közönség a vetítéseknek helyet adó FOTON Audiovizuális Centrumban, amelyeket szakmai zsűri értékel, azaz - Áfrány Gábor, médiaművész, a f|x|r médialabor vezetője, Schnabel Annabella, filmrendező, forgatókönyvíró és Szövényi-Lux Balázs, filmrendező, forgatókönyvíró.
A kerek évforduló alkalmából kísérőprogramok is színesítik a rendezvényt. A vetítések után egy kerekasztal-beszélgetés során Buvári Tamás és Karácsony Péter filmrendezők hasznos tanácsokkal segítik a kezdő filmeseket abban, miként lehet költséghatékonyan nekivágni egy forgatásnak. A díjkiosztót követően pedig zenés programmal lazíthatnak a Pannonfíling látogatói, fellép ugyanis a Sans'ole zenekar, és Géem, azaz Golarits Márton veszprémi indie folk énekes-dalszerző.
A fesztivál előtti héten, november 9-én pedig egy válogatás látható a Pannonfíling Mozgóképes Találkozó elmúlt 20 évének díjazott filmjeiből, ugyancsak a FOTON Audiovizuális Centrumban.
A szervezők felidézték, hogy 2005-ben az első Pannonfíling Mozgóképes Találkozót a Szabad-Sajtó Egyesület szervezte, a stafétát ezután a Szellemi Regenerációs Társulás vette át, de az évek során rengetegen segítették a fesztivál lebonyolítását, és járultak hozzá, hogy a rendezvény évről évre a veszprémi ősz egyik különleges kulturális programja lehessen. A segítők közül kiemelték Felhősi István festőművészt, akinek ötleteivel és szellemi támogatásával születhetett meg a Pannonfíling, Muraközy Pétert, akinek köszönhetően az Expresszó Klub hosszú évekig lehetett a rendezvény otthona, Mészáros Zoltánt és a VeszpémFest Veszprémi Kultúráért Közhasznú Alapítvány állandó támogatását, Dobosi Győzőt és a Dobosi Pincészetet, valamint Debreczeny Zoltán festőművészt, akinek festményei számtalan esetben lehettek a közönségdíjas rövidfilm készítőinek jutalma.
A 20. Pannonfíling Mozgóképes Találkozót november 16-án, szombaton tartják a veszprémi FOTON Audiovizuális Centrumban. A belépés ingyenes. A részletes program megtalálható a pannonfiling.hu oldalon és a rendezvény közösségi média oldalán. A rendezvény fő támogatója a VeszprémFest Veszprémi Kultúráért Közhasznú Alapítvány, az esemény szervezője és lebonyolítója a Szellemi Regenerációs Társulás.
Mi az a Pannonfíling?
A Pannonfíling Mozgóképes Találkozó egy rövidfilmes szemle és verseny, amely a veszprémi ősz egyik különleges kulturális programja. A fesztiválon a hazai és határon túli amatőr és független filmesek már 2005 óta bizonyítják hogy egy jó történetet nem csak sok millió dolláros robbanásokkal, autósüldözéssel és szilikon domborulatokkal lehet elmesélni. Az elmúlt években alacsony költségvetésből, de annál nagyobb lelkesedéssel és kreativitással készült roadmovie-t, háborús drámát, sci-fit, szerelmi történetet, videóklipet és animációs filmet is láthattak a nézők. Avagy, a filmszalagra álmodott pannon életérzést.
A fesztivál büszkén mondhatja, hogy az elmúlt években itt debütált alkotók közül nem egy ma már megbecsült tagja a hazai mozgóképes szakmának, és a Pannonfílingen bemutatott filmjeik más - hazai és nemzetközi - fesztiválokon is sikerrel szerepeltek.
A legelső Pannonfílingen a zsűri tagjai Felhősi István (festőművész), Fenyvesi Ottó (költő, író, képzőművész) és Sára Sándor (operatőr, filmrendező) voltak. Az eltelt években rajtuk kívül is rengeteg neves szakember fordult meg a zsűriben, például M. Tóth Géza (animációs rendező, producer), Áfrány Gábor (médiaművész), Szajki Péter (forgatókönyvíró, rendező), Trócsányi Gergely (zenész), Vadócz Péter (filmes), Réz András (filmesztéta, forgatókönyvíró), Buvári Tamás (rendező, forgatókönyvíró), Farkas Franciska (színésznő), Krámer György (koreográfus), Pálfi György (filmrendező), Ujj Mészáros Károly (filmrendező), dr. András Ferenc (egyetemi docens), Vranik Roland (filmrendező, forgatókönyvíró), Can Togay (filmrendező, forgatókönyvíró, színész), Sós Ágnes (filmrendező), Szelestey Bianka (rendező, forgatókönyvíró), Baranyi Benő (filmrendező, író, producer), Szy Marcell (producer).