Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. december 24. Ádám, Éva
Veszprém
3°C
2024. december 24. Ádám, Éva
Veszprém
3°C

Győzelmét ünnepli Donald Trump

2024. november 5. 9:31 // Forrás: Címlapfotó: Gage Skidmore
November 5-én tartják az elnökválasztást az Amerikai Egyesült Államokban. Cikkünk a nap során rendszeresen frissül.

11:45 – Hivatalos: megszerezte az elektori többséget Donald Trump

Ahogy egyre több állam jelenti be a szavazatszámlálás eredményét, Donald Trump átlépte a győzelemhez szükséges elektori támogatás küszöbét. Az Egyesület Államokban hivatalosan egy elektori kollégium választja meg az elnököt, az elektorok a hagyomány szerint az őket delegáló állam választási eredménye szerint szavaznak.  Az elektori többséghez 270 támogatóra van szükség, ezt magyar idő szerint 11 óra után elérte a korábbi elnök, aki így jövő év elején visszaköltözhet a Fehér Házba. 

9:18 - Orbán Viktor is gratulált Trumpnak

9:00 - Trump már meg is tartotta győzelmi beszédét

„Mindenkinek megszeretném köszönni! Ez egy olyan mozgalom, amilyet még nem látott a világ!” Segíteni fogunk az országnak meggyógyulni! Helyrerakjuk a határt! Ez egy olyan poltikai győzelem, amilyet nem látott az ország!"

Trump elmondta, hogy minden egyes állampolgárért fog harcolni és eljön Amerika aranykora. Az elnök szerint precedens nélküli mandátumot kaptak a republikánusok az országtól. Megköszönte Melania Trumpnak és a gyermekeinek a segítséget. 

8:20 - Véget ért a demokraták washingtoni eredményvárója, a meghívott vendégek elindultak hazafelé

A demokraták úgy tűnik, már nem számítanak jelöltjük győzemére. Kamala Harris kampányfőnöke ráadásul nemrég bejelentette, a demokrata párt elnökjelöltje egyelőre nem tart beszédet.

8:00 - Fox News: Donald Trump nyerte az elnökválasztást

Donald Trump korábbi amerikai elnök, republikánus párti elnökjelölt elég elektori szavazatot szerzett ahhoz, hogy megnyerje a 2024-es elnökválasztást - jelentette szerda reggel a Fox News amerikai hírtelevízió.

A csatorna összesítése szerint a volt elnöknek legkevesebb 277 elektori szavazata van az államokban összesített szavazatok alapján, míg a demokrata párti elnökjelölt, Kamala Harris 226 elektor támogatását szerezte meg.

Az elnökké választáshoz 270 elektori szavazat szükséges.

A CNN hírtelevízió összesítése szerint Trump egyelőre 246 elektori voksra számíthat, míg demokrata párti ellenfele 187 elektor támogatását szerezte meg a szerda reggeli állás szerint.

Ugyanennyi elektori támogatást jelez mindkét jelöltnek a BBC brit közmédia, amelynek eredményösszesítése szerint a volt elnök magas feldolgozottság mellett vezet az úgynevezett csatatérállamok többségében.

Korábbi, magas feldolgozottság alapján készített előrejelzés szerint a republikánusok a Szenátusban is többségbe kerülnek.

7:42 - Amerikai választások - Magas feldolgozottságú részeredmény: republikánus lesz a szenátusi többség a jövőben

A republikánusok kerülnek többségbe az amerikai szenátusban, miután a kedden tartott részleges kongresszusi választáson két helyet is elnyertek a demokrata párttól - derül ki a szerda hajnalban nyilvánosságra hozott, magas feldolgozottságú választási részeredményekből.

Nyugat-Virginia állam részéről Jim Justice kormányzó, Ohióban pedig Bernie Moreno üzletember veszi át a szenátori megbízatást olyan posztokon, amelyeket eddig demokrata pártiak birtokoltak. Justice 95 százalékos feldolgozottságnál 68,8-27,7 százalék arányban vezetett demokrata kihívójával, Glenn Elliott-tal szemben, Moreno pedig 92 százalékos feldolgozottság szerint 50,4-46,2 százalék arányban múlta felül Sherrod Brown eddigi szenátort.

A 100 tagú amerikai szenátusban eddig 51-49 arányban a demokraták voltak többségben. A mostani választáson a mandátumok nagyjából egyharmadáról döntöttek.

17:22 – Ezekben az államokban dől el az elnöki szék sorsa

Jelenleg is rendben zajlanak a választások az Egyesült Államokban. Az elnöki szék megszerzéséhez legalább 270 elektor támogatását kell megszerezni. Mindkét oldalnak  megvannak a maga fellegvárai, ahol szinte előre borítékolhatók az eredmények, ezek alapján szoros versenyre számíthatunk, amit az úgynevezett csatatérállamok döntenek el. Ezek azok az államok, ahol a bizonytalan szavazók bármelyik irányba elbillenthetik a mérleg nyelvét, és ezzel eldönthetik azt is, ki költözhet be a Fehér Házba. Aki elnök szeretne lenni, annak ezeket az államokat kell megnyernie: Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Észak-Karolina, Pennsylvania és Wisconsin.

14:45 – A keleti parton megkezdődött a szavazás

(MTI) Az Egyesült Államok keleti államaiban helyi idő szerint reggel 6 órakor megkezdődött kedden az általános választás, amelyen az elnök személyéről, a Képviselőház összetételéről és a szenátusi helyek mintegy harmadáról szavaznak az amerikaiak.

Elsőként New York, New Jersey, Maine, Virginia, Kentucky és Indiana lakói szavazhatnak. A szavazóhelyiségek Alaszkában és Hawaiin nyitnak legkésőbb, de a 240 millió választásra jogosultból hozzávetőleg már mintegy 75 millióan a szavazás napja előtt leadták voksukat személyesen vagy levélben.

14:01 – Döntetlen lett az eredmény az első faluban, ahol megkezdődött a választás

(MTI) Döntetlen született a Egyesült Államokban, a New Hampshire-i Dixville Notch-ban, ahol elsőként hirdettek eredményt a kedden kezdődő amerikai elnökválasztáson. A holtversenyben egyaránt három szavazatot kapott a demokrata párti elnökjelölt, Kamala Harris és a republikánusok elnökjelöltje, Donald Trump – jelentették be helyi idő szerint nem sokkal éjfél után egy kézzel írott táblán. Mivel a településen csak hat regisztrált szavazó él, a számlálás gyorsan zajlott. A választási részvétel 100 százalékos volt.

9:23 – Leadták az első szavazatokat a választás napján

(CNN) Aki követi az amerikai választásokat, bizonyára tudja, hogy számos esetben lehetőség volt levélben, már a választás napja előtt leadni a voksokat: több mint 78 millióan éltek is ezzel a lehetőséggel. 

Ezzel együtt azonban már leadták az első, hivatalosan is választás napi voksokat a New Hampshire-beli kisvárosban, Dixville Notchban, ahol éjfélkor nyitott a szavazókör. Az amerikai-kanadai határon fekvő település több mint fél évszázadra visszamenő hagyomány alapján rendezi az éjszaka közepén a voksolást.

A 2024-es amerikai elnökválasztás elektori kollégiumának összetétele tagállamok szerint (forrás: Wikipédia)A 2024-es amerikai elnökválasztás elektori kollégiumának összetétele tagállamok szerint (forrás: Wikipédia)

Forrás: telex.hu / Választási FöldrajzForrás: telex.hu / Választási Földrajz

vehir.hu
további cikkek
Három balatoni település úgy döntött, hogy az összefogást és az együttműködést választja közélet Három balatoni település úgy döntött, hogy az összefogást és az együttműködést választja Ábrahámhegy, Balatonrendes, és Révfülöp megalakította közös önkormányzati hivatalukat. tegnap 14:24 Az ünnepek alatt is vár a Téli GyárKert! Téli Gyárkert Az ünnepek alatt is vár a Téli GyárKert! Az ünnepek alatt sem lassít a Téli GyárKert, a jégdiszkók és bábelőadások után december 29-én érkeznek a Veszprémi Jéglovagok, hogy egy látványos jégkorongmérkőzéssel mutassák meg, miért rajonganak világszinten ennyien ezért a téli sportért. Sőt, a jövő év elején ugyanígy a GyárKert ad otthont egy igazi kuriózumnak, amikor megszervezik az első curling mérkőzést a jégpályán. A belépés a programokra továbbra is ingyenes! tegnap 13:56 Példátlan összefogással megépül az új gyermekhospice ház jótékonyság Példátlan összefogással megépül az új gyermekhospice ház Példátlan összefogással megépül az új gyermekhospice ház - közölte az MTVA sajtó- és marketing irodája hétfőn az MTI-vel. tegnap 13:47 Két magyar túrázó rekedt a szlovén Kamniki-Alpokban közélet Két magyar túrázó rekedt a szlovén Kamniki-Alpokban Két magyar túrázó rekedt az észak-szlovéniai Kamniki-Alpokban, a rossz időjárási viszonyok miatt fel kellett függeszteni a keresésüket - közölte hétfőn a szlovén közszolgálati rádió. tegnap 8:44

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.