Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 12. Jónás, Renátó
Veszprém
3°C
2024. november 12. Jónás, Renátó
Veszprém
3°C

Veszprém történelmi szemtanúja: a Benedek-hegy

2024. november 10. 11:22
A veszprémi vár tőszomszédságában magasodó dolomitszikla az évezredek során szemtanúja volt a történelem legfontosabb veszprémi pillanatainak.

Amióta ember él településünkön – és ez bizony több ezer éves történet, noha akkoriban bizonyosan nem Veszprémnek nevezték –, a Benedek-hegy mindig részese volt az itteniek mindennapjainak és szemtanúja a történelem sorsfordító pillanatainak. A legkorábbi régészeti leletek a bronzkorból származnak, amikor a várhegyen és a Benedek-hegyen létezett egy település – vélhetően ez lehetett az egyetlen időszak, amikor a szikla lakott volt. A települések jellemzően vízparton létesültek – a hegy alatt kanyargó Séd biztosította az élethez szükséges folyadékot, míg a magaslat védettséget jelentett a település számára. 

A hegyet a későbbiekben – itt már a Magyar Királyság viszontagságos évszázadairól beszélünk – hadászati célokra is használták, hol a vár védelmére, hol éppen annak támadására. Tudvalevő, hogy az ostromló törökök ide vontatták fel ágyúikat, és innen lőtték a várat – találatot kapott a székesegyház is, az egyik tornya évszázadokon át, a barokk rekonstrukcióig csonka maradt. Az 1593-as ostromot metszet is megörökíti.

Veszprém 1593-as ostroma Wilhelm Peter Zimmermann rézmetszetén 

Ahogy a végvári időszak és a veszély elmúlt, a hegy története ismét nyugodtabb fordulatot vett: egy kőépületet emeltek rajta, aminek funkciójáról az idők során eltérő vélemények születtek: volt, aki szerint védelmi célra használhatták, mások szerint eleve kápolnának épült – annyi biztos, hogy a 17. századból származó temetkezést tártak fel itt a régészek. A kripta épülete ma már nincs meg, a helyét kőkereszt jelzi a szikla tetején. 

Galéria
Óvóhely a Benedek-hegy gyomrában

A háború aztán a 20. században visszatért Veszprémbe, és a Benedek-hegy ekkor ismét fontos szerepet kapott – ekkor azonban már nem a szikla platója, hanem a hegy gyomra, ahol kétszáz fő befogadására alkalmas óvóhelyet alakítottak ki 1944-ben, amikor már látható volt, hogy a front előbb-utóbb rajtunk is átsöpör majd. Szükség is volt rá: a várost nyolcvanhárom bombatalálat érte amerikai légicsapások következtében. A következő évtizedekben aztán időről időre felmerült a kivájt helyiségek hasznosítása, új funkciót azonban a mai napig nem sikerült találni nekik. Az érdeklődők azonban megtekinthetik: a Tourinform Veszprém vezetett sétáin ide is bepillanthatunk. Legutóbb pénteken, Sebő József vezetésével nyílt erre lehetőségünk, a helyszínen a HATESZ Egyesület részéről Bácskai Péter mutatta be az óvóhelyet.

A bunkerben a vehir videós csapata is forgatott tíz évvel ezelőtt. Az archívum nem felejt, most önök is újraélhetik az akkori helyszínbejárásunkat.

vehir.hu
Szalai Csaba

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.