A Nemzeti Együttműködési Alap jövő évi pályázati konstrukciói már elérhetőek, a beadási határidők pedig december első felében járnak le, így még bőven a pályázati időablakon belül kaphattak hasznos információkat a veszprémi civil szervezetek képviselői, hogy milyen lehetőségeik vannak a forrásszerzésre.
A Veszprém Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ által szervezett városházi fórumon a jelenlévőket először Sótonyi Mónika, Veszprém alpolgármestere köszöntötte, aki elmondta, a civilek sok esetben innovatív gondolataikkal segítik a falvak és városok előmenetelét, miközben az identitás erősítésében is vitathatatlan érdemeik vannak. Az alpolgármester hozzátette, hogy Veszprémben is számos kezdeményezést fel lehet sorolni, ami a civilektől indult, vagy pedig ők segítettek a városnak megvalósítani ezeket.
Ugyanúgy a civil szervezetek agilitását dicsérte Tábori Ferenc is, a vármegyei közgyűlés alelnöke, aki az önkormányzatok leghűségesebb szövetségeseinek nevezte a civileket, kiemelve, hogy ők ezt a munkát ingyen, a közjóért végzik, ami külön becsülendő.
A fórumon ezután Szalay-Bobrovniczky Vince, a Miniszterelnökség Civil és Társadalmi Kapcsolatokért Felelős helyettes államtitkára tájékoztatta a jelenlévőket a NEA pályázatok 2025-ös konstrukcióiról.
A kormányzat összesen 13 millió 26 millió forintot biztosít a civil szféra támogatására, ebből a civil központok fenntartása, az adminisztrációs költségek és a Miniszterelnökség 20%-os keretösszegét kivonva
összesen 7 milliárd forint keretösszeg az, amire beadhatják a projektjeiket a civil szervezetek.
Ezek a pályázatok november 12-én megnyíltak már és egészen december 12-ig lehet benyújtani őket, ami után a független bírálóbizottságok döntenek a támogatásokról.
Szalay-Bobrovniczky Vince kiemelte, hogy másik nyugat-európai országok kormányzatával ellentétben a magyar kormány semmilyen ideológiai prioritást nem határozott meg a civilekkel szemben. A legfontosabb, amit szem előtt tartanak az, hogy értéket közvetítsenek a civilek projektjei és ezek össztársadalmilag hasznosak legyenek.
A helyettes államtitkár kiemelte, hogy az előbb említett összevont pályázati konstrukció mellett elérhető egy kisebb keretösszegű, úgynevezett egyszerűsített pályázat is, amire november 14. és december 13. között lehet pályázni.
Ebben az esetben legfeljebb 400 ezer forintra lehet benyújtani az igényt, viszont fontos, hogy ezeknél a pályázatoknál nincs bíráló bizottság, tehát amennyiben valaki formilag szabályos pályázatot nyújtott be, akkor alanyi jogon, érkezési sorrendben megkapják összeget. Ezt kifejezetten a kis és közepes méretű civil szervezetek számára találták ki. Ugyanakkor a két pályázati konstrukció kizárja egymást, tehát egyszerre nem lehet elindulni mind a kettőn.