Mielőtt azonban sor került volna a szertartásra, Porga Gyula polgármester szólt a megjelentekhez. Mint fogalmazott, régi hagyomány, hogy a városi adventi koszorút közösen gyújtjuk meg szombaton, a közösség erejének remek szimbóluma ez az esemény. Folytatta, a karácsony, valamint az ünnepet megelőző várakozás egyfajta bensőséges szertartás.
Sokak azt mondják, hogy az év legszebb időszaka az advent, a várakozás, Porga Gyula rávilágított, az ünnep Jézus Krisztus születéséről, az elcsendesedésről, a magunkba fordulásról szól, ehhez kívánt békés időszakot.
Isó Zoltán evangélikus lelkész elmondta, a karácsony szent ünnepének az előkészületi időszaka megint eljött, s az ünnep felé haladva érdekes kettősséget láthatunk, tapasztalhatunk, érezhetünk. Ahogyan hosszabbak, sötétebbek az esték, az éjszakák, úgy egyre több fény gyúl fel hétről-hétre. Erősödik a fény, ami azt jelzi: mindig legyőzi a sötétséget. Az első gyertya lángja is ezt hirdeti.
Isó Zoltán folytatta, sajnos az emberek szívét gyakran sötétség árnyékolja, hiszen háborúk dúlnak, békétlenség vesz bennünket körül, nagy a kirekesztés, az önzés, a hatalomvágy. De akkor Betlehemben a világ talán legsötétebb éjszakáján világosság ragyogott: maga a teremtő Isten. A világosság jött el közénk, s elhozta nekünk az örökkévalóság tündöklő fényét, hiszen egy élet áldozatával áttörte a halál, emberek által áttörhetetlen sötétségét, s az ő szeretetének a fényében meglátjuk egymásban a testvért. A békesség, a jóság, az igazságot hirdető szeretet a valódi érték. Hirdesse a most meggyújtott gyertya ezt a világosságot, és készüljünk Jézus születésére tiszta, igaz szívvel, zárta gondolatait Isó Zoltán.
Az adventi rendezvény egyik eleme volt az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban programsorozat megnyitója, melyet Csaba Gábor kulturális diplomáciáért felelős helyettes államtitkár nyitott meg. Beszédében elmondta, az advent a lelki elcsendesülés ideje, e napok lehetőséget adnak arra, hogy megálljunk, és helyet adjunk szívünkben az igazi értékeknek. Alkalmat kínálnak a visszatekintésre is, a tanulságok mérlegelésére, amiket iránytűként használva fordulhatunk a jövő felé.
Az idei évben fontos évfordulót ünnepeltünk, folytatta a helyettes államtitkár, hiszen hazánk éppen húsz évvel ezelőtt csatlakozott az Európai Unióhoz, és ez az aktus tükrözte, és egyúttal megerősítette, hogy a szabadságát a rendszerváltozással visszanyert Magyarország több mint ezer éve megannyi szállal Európához tartozik.
Idén július elsején immár második alkalommal vette át az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét, amelyet az év végéig tölt be. Ez komoly felelősséggel járt, de egyúttal kiváló lehetőséget teremtett arra is, hogy szervezett formában, ünnepi keretek között is megmutassuk, milyen értékes kulturális örökséggel gazdagította hazánk az évszázadok alatt kontinensünket.
Pontosan ezért már nyáron útjára indult az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat. Ez a kezdeményezés azt célozza, hogy egy országos turné keretében közösen ünnepeljük örökségünket, hagyományainkat, és bemutassuk azokat értékeket, amelyekre magyarként leginkább büszkék lehetünk Európában, és azon túl is.
Amikor hazánk két évtizede az Európai Unió tagja lett, nemcsak egy gazdasági és politikai közösség részévé váltunk, hanem egy olyan családé is, amely úgy él együtt sokféleségben, hogy a két tucatnál is több tagállamot fontos kulturális szálak fonják egy közösséggé. A programsorozat is megmutatja, hogy hazánk tiszteli az európai kulturális értékeket, ugyanakkor büszkén őrzi és képviseli saját, nemzeti örökségét, amely gazdagítja tágabb európai közösségünket is.
Magyarnak lenni, és annak maradni Európában, Európainak lenni és annak maradni Magyarországon: ez a programsorozat egyik központi üzenete.
A helyettes államtitkár elmondta, az egész országot büszkeséggel töltötte el, amikor Veszprém elnyerte az Európa Kulturális Fővárosa címet. Ez az elismerés az egész régió számára rendkívüli lehetőséget teremtett arra, hogy a térség sokszínű kulturális örökségét, gazdag hagyományait, és innovatív művészeti törekvéseit egyaránt megmutassa Európa széles közönségének.
Ez az időszak kivételes alkalmat nyújtott a helyi közösségeknek, miközben fontos szerepet töltött be Magyarország kulturális diplomáciájában is. A 2023-ban megvalósuló fejlesztések hosszú távon szolgálják a térség gyarapodását, és tovább erősítik a kulturális összetartozás érzését, és a közösségek egymáshoz fűződő kapcsolatait.
A múltból örökölt értékek megőrzése, és annak továbbadásának jelentőségét felismerve őrzik a lángot azok a művész- és alkotóközösségek, amelyek a nagysikerű Csoóri Sándor-program 2024. évi pályázatának nyertesei. Ezt követően az Agóra rajzpályázatának eredményhirdetése, majd Molnár Ferenc Caramell koncertje következett.
A Csoóri-program győztesei:
Veszprém Megyei Népművészeti Egyesület
Szilágyi Táncegyüttes Alapítvány
Ablak a Múltra Egyesület
Gerence Hagyományőrző Néptáncegyüttes
Veszprém-Bakony Táncegyüttes
Veszprém Város Vegyeskara Egyesület
A gyertyagyújtáson a közreműködőtt:
Fuvolán: Farkas Hanga
Verset mondott: Klaló Kinga, Molnár Viktória, Mengyel Barnabás, Moór Aurél
A műsort összeállította és betanította: Zsilinszky Cecília