A csészealj, ahogyan ma ismerjük, funkcióját és jelentőségét évszázadokkal ezelőtt nyerte el, egészen a XVIII. századig visszanyúló történettel. Bár ma leginkább arra használjuk, hogy megvédjük az asztalt a kávécseppektől vagy elhelyezzük rajta a kiskanalat, eredeti célja sokkal izgalmasabb és szokatlanabb volt.
A 1700-as években, amikor a kávézás divatja elérte Európát, az emberek még nem úgy fogyasztották a kávét, mint ma. Nem kortyolgatták közvetlenül a csészéből, hanem a csészealjból itták - de vajon miért? A válasz egyszerűbb, mint gondolnánk: akkoriban nem volt szokás forrón fogyasztani a kávét. A csészealjak mélyebb kialakításúak voltak, és a kávét egy kis mozdulattal beleöntötték. A széles felület lehetővé tette, hogy a kávé gyorsabban lehűljön, így sokkal kellemesebben fogyaszthatóvá vált.
Képzeljük el a XVIII. századi szalonokat, ahol a nemes hölgyek és urak elegánsan, csészealjukból szürcsölték a kávét – persze finom, kifinomult mozdulatokkal. Akkoriban a forró italok fogyasztását veszélyesnek is tartották, mert úgy vélték, árt az egészségnek. Így a csészealj egy korszak kávékultúrájának szimbóluma is volt.
Ahogy a kávézási szokások átalakultak, úgy változott a csészealj funkciója is. A XIX. századtól kezdve a kávézás mindennapi szokássá vált, és a technológiai fejlődés, például a jobb minőségű porcelánok megjelenése lehetővé tette, hogy a csészéket közvetlenül kézben tartsák anélkül, hogy megégetnék az ujjakat. Így a csészealj lassan elveszítette eredeti szerepét, és inkább egyfajta praktikus, esztétikai kiegészítőként maradt fenn.
Azonban létezik egy másik szokatlan szokás is, ami ebből az időszakból ered:
A kávézás etikettjéhez a „kávés kisujj” finom mozdulata is szorosan kötődik, amelyet sokan az elegancia és kifinomultság szimbólumának tartanak. De kevesen tudják, hogy ez az apró gesztus valójában egy kevésbé szép történelmi hátteret rejthet. Egyes elméletek szerint a XVIII. században a szifilisz, a kor egyik rettegett betegsége, jelentős hatással volt a társadalmi szokásokra – és még a kávézási rituáléra is.
A szifilisz egyik tünete ugyanis a kéz deformálódása vagy bénulása volt, amely gyakran a kisujjat érintette. Az érintettek így kényszerből kezdték távol tartani a kisujjukat a csészétől, hogy elkerüljék a fájdalmat, vagy hogy elfedjék a betegség látható jeleit. Idővel azonban ez a mozdulat az arisztokrácia körében divatossá vált, és a kávézás kifinomultságának szimbólumaként terjedt el.
Fotók: MI generált