A Magyar Nemzeti Levéltár Veszprém Vármegyei Levéltárának díszterme – túlzás nélkül – csordultig megtelt érdeklődőkkel az év utolsó levéltári rendezvényén. Elsőként Boross István, a Levéltár igazgatója köszöntötte a megjelenteket, majd egy kisebb történelmi kitekintést tett, hogy megválaszolja azt a kérdést, miért éppen a szóban forgó intézmény szolgál otthonul a könyvbemutatónak.
Mint kifejtette, már számos esemény volt a Jutas 100 kapcsán, így konferencia, koszorúzás, könyvbemutató. De milyen kapcsolat van a levéltár és az altisztképző között, tette fel a kérdést. Boross rávilágított, az első világháború után az ország hadvezetése elhatározta, hogy új, altiszti kart hoz létre. Ehhez szükségessé vált a leendő altisztek képzését megvalósító intézmény, el is indult a képzés 1924-ben Jutason, a volt hadikórház területén.
1957-től legénységi szállásként a szovjet laktanya részeként használták, 1991-től egy évtizedig üresen állt. A város 2000-ben helyezte helyi védelem alá, a levéltár és a megyei önkormányzat kezdeményezésére felújították, így mára méltó körülmények közé kerülhetett a levéltár.
Dr. Nagy Szabolcs jogtörténész, a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar adjunktusa részletesen is bemutatta a könyvet, de elsőként a szerző, Illésfalvi Péter szakmai életútjáról beszélt. Rávilágított, hadtörténészként úgy beszél a nagyközönség előtt, hogy az mindenki számára érdekes, érdekfeszítő, és számos letehetetlen alapmű fűződik a nevéhez. A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum kutatója, aki egyébként hadisírgondozással is foglalkozott, de a vasúttörténet egyaránt érdekli.
A levéltárnak – tudva a hely előzményeit – mindig is fontos volt a honvédelmi örökség ápolása, ez egyfajta kötelezettség, a szóban forgó könyv pedig, mondhatni hiánypótló. A száz önéletrajzból kilencvenhárom egykori növendékek életrajza, fegyvernemeket megkülönböztetve, míg hét életrajz a parancsnokok története.
A kötet multifunkcionális, véli Nagy Szabolcs, hiszen számos módon megközelíthetjük. Sokszínű, olvasmányos történetek, amelyeket nem megterhelő befogadni, s egyfajta kézikönyvként is funkcionál, de tekinthetünk rá forrás és adatbázisként is, melyben különböző társadalmi jelenségek nagyon szépen kirajzolódnak.
Nagy Szabolcs bemutatója után egy kerekasztal-beszélgetésre került sor, ahol maga a szerző, valamint a kötetet gondozó Zrínyi Kiadó igazgatója, dr. Hajdú Ferenc is felszólalt. Utóbbi a kiadó több mint hetvenéves múltjáról beszélt, s az évtizedek óta tartó misszióról, ami a hadtörténelem felé irányul. Az elmúlt években a toborzás támogatása is küldetésük lett, bár a honvédelem népszerűsítése sosem állt távol a kiadótól. Minden korosztályhoz szólnak, így egészen a legkisebbektől az idősekig, mindenki megtalálhatja a kiadó kínálatában a számára kedvező olvasmányt, könyvet vagy folyóiratot.
Illésfalvi Péter köszönetet mondott Boross István igazgatónak, majd hozzátette, örül, hogy egy ilyen méltó helyszíne lehet a bemutatónak. Elmesélte, miként jött a felkérés a könyv megírására, s, hogy milyen kutatások szükségeltettek az összeállításához.
A kötetet a Zrínyi Kiadó forgalmazza.