Már itt húznak el a fejünk felett az augusztusi hullócsillagok, a Perseidák: bár a meteorraj csütörtök környékén lesz a legaktívabb, addig is érdemes figyelni az eget. A jelenség idén az átlagosnál látványosabbnak ígérkezik, mivel a Hold fénye nem zavarja a meteorok megpillantását, és az elmúlt napokban már több fényes tűzgömböt is észleltek hazánkból.
Bár a Perseida-meteorraj maximuma csütörtökre esik, már mostantól, illetve az egész héten keresztül érdemes figyelni az éjszakai égboltot. Az elmúlt napokban már több fényes meteor jelentkezett, mint arról korábbi cikkünkben olvashattak, vagy amint arról a spaceweather.com hírportál is beszámolt. Ezek közül néhányat a hazai meteorfigyelő kamerarendszer is megörökített - mondta az [origonak] Tepliczky István amatőrcsillagász.
A meteorrajok az űrben keringő törmelékáramlatok, amelyeket üstökösök vagy kisbolygók szórnak szét pályájuk mentén. A Föld Nap körüli keringése során minden év augusztusában találkozik a Perseida-meteorrajjal. A Perseidák darabjai a Swift-Tuttle-üstökösről váltak le. Amikor apró szemcséik 60 km/másodperces sebességgel haladva elérik a Föld légkörét, a légköri atomoknak és molekuláknak ütköznek. A súrlódás miatt saját anyaguk is 1000 Celsius-fok fölé hevül, így sugározni és darabolódni kezd, és az égen gyorsan áthaladó szemcse útja mentén fénycsíkot húz. A jelenség csak néhány tizedmásodpercig látható, közben a test anyaga elfogy, és a meteor, avagy hullócsillag kialszik.
A Perseida-meteorraj radiánsának helyzete a csillagképekhez képest
A meteorrajokkal kapcsolatban figyelhető meg az úgynevezett radiáns jelenség: a meteorok látszólag az égbolt egy pontjáról érkeznek. Ez a perspektivikus hatás következménye - az egymással párhuzamosan repülő szemcsék látszólag a végtelenből, egy pontból indulnak, akárcsak az egymással párhuzamos vasúti sínek. Radiánsnak nevezzük azt a területet, ahonnan a meteorok érkezni látszanak. Ez esetükben a Perseus-csillagkép területére esik - ezért is nevezik a rajt Perseidáknak.
Milyen aktivitás várható idén?
Az előrejelzések alapján idén augusztus 12-ről 13-ra (csütörtökről péntekre) virradó éjszaka, éjfél körül várható a legtöbb Perseida-meteor. A becslések alapján idén a Föld közel halad el az üstökös 441-es, 1479-es és 1962-es napközelségekor kidobott anyagfelhői mellett, amelyek az átlagosnál is több hullócsillagot produkálhatnak. A holdfázis is kifejezetten szerencsés a megfigyelés szempontjából, augusztus 10-én van újhold, ennek megfelelően a maximum idején nagyon keskeny lesz a holdsarló, amit alig lehet észrevenni és kora este le is nyugszik - tehát nem zavarja a megfigyelést.
Látványos égitestek a szürkületben
Augusztus 12-én és 13-án este, naplemente után közel fél órával a nyugati égbolt is igen látványos lesz a szürkületben. A legfeltűnőbb égitest ekkor a fényes Vénusz, amely már igen alacsonyan mutatkozik a látóhatár felett. Tőle közvetlen balra a halványabb és enyhén vöröses Mars látszik, míg jobbra felfelé a Szaturnusz figyelhető meg.
Az esti égbolt látványa nyugati irányban (Sky and Telescope)
Nem sokkal alattuk, 12-én jobbra lefelé, 13-én balra, a Vénusszal közel azonos magasságban a keskeny holdasarló is megpillantható. Az esti égitestek azonosításéhoz távcső nem szükséges, azonban a jó horizont elengedhetetlen - csak onnan figyelhetők meg, ahonnan a lenyugvó Nap irányában épületek, magas fák nem mutatkoznak. Ha pedig valüóban ideálisak a körülmények, nem kizárt, hogy a mindezeknél alacsonyabban mutatkozó Merkúrt is sikerül megpillantani - ez azonban igen nehéz feladat.
A meteorok megfigyelése egész éjszakás program. Érdemes tehát meleg ruházatban, esetleg hálózsákkal kiköltözni az ég alá, és türelmesen várni a meteorokat. Helyezkedjünk el úgy fekve, hogy alátámasztott fejünk körülbelül 50-60 fokkal nézzen a horizont fölé, és ami a legfontosabb: legyünk türelmesek. A radiánsnak az égbolton mérhető látszólagos magassága is befolyásolja a megpillantott meteorok számát - ennek megfelelően az éjfél utáni időszakban várható kissé több hullócsillag, amikor a radiáns magasabban van a horizont felett, mint az este korábbi szakaszában.
Végül ráhangolódásként egy "hollywoodi stílusú" beharangozó kisfilm az idei csillaghullásról (valóban nagyon látványos):
Kisfilm a Perseida maximumról (BAA, RAS, B-IYA; magyar felirat: Mézes Nándor)
Az idei Perseida időszak képei a következő linken lesznek elérhetők: http://gallery.site.hu/u/Deepsky/pers2010/