A megállapodás alapját a két szervezet elmúlt években folytatott sikeres projektjei jelentették: Ajkánál egy Focke-Wulf 190-es német vadászrepülő, a Balatonban pedig egy Messerschmitt Bf109-es roncsának feltárása történt meg, ráadásul ezekben az esetekben a pilóták személyét is sikerült azonosítaniuk. Ezek a kutatások pedig rávilágítottak az egyesület és a múzeum együttműködésének fontosságára a térségben.
A most megkötött megállapodás értelmében a következő években további II. világháborús légi és szárazföldi járműmaradványok feltárása várható Veszprém vármegye területén. A leletek feldolgozását a Laczkó Dezső Múzeum szakemberei és az egyesületi tagok együttesen végzik majd. Eközben az önkéntesek és civil kutatók részvétele kiemelt jelentőségű, hiszen különböző szakmai háttérrel rendelkező tagok — történészek, gépészmérnökök, nemzetközi kapcsolattartók — is segítik a folyamatokat.
Az együttműködés keretében nemcsak a légi, hanem a szárazföldi járművek kutatása is szerepel. Ezek a maradványok különösen az 1944 decembere és 1945 márciusa közötti harcok helyszínein találhatóak, a kutatások is erre irányulnak majd.
A múzeum részéről Szanyi Brigitta igazgató, a Magyar Roncskutató Egyesület részéről pedig Pálffy Sándor, az egyesület alelnöke írta alá a megállapodást, ahol mindketten hangsúlyozták, hogy ez az alkalom egy jelentős mérföldkő mindannyiuk számára. Egy civil szervezet és egy múzeum közötti együttműködés nemcsak a kutatások hatékonyságát növeli, hanem közelebb hozza a múlt eseményeit a társadalomhoz is, hangzott el.
A Magyar Roncskutató Egyesület már 1990 óta végzi a munkáját, de hivatalos formában csak 2007-ben jegyezték be. Tagjai között széleskörű szakmai háttérrel rendelkező civilek találhatóak, akik együttműködésükkel biztosítják a kutatások hatékonyságát. A mostani együttműködés egyik hosszú távú célja, hogy a vármegye területéről származó hadi emlékeket be tudják mutatni a múzeum egyik kiállítóhelyén.