Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Mutatjuk, melyik élelmiszernél lehet és melyiknél tilos kicentizni a szavatossági időt

2024. december 27. 22:27
„A tejesdobozokra a lejárati időt miért nem oda írják, ahova odaírják, hogy hova írják?” Az ismert hazai humorista által felvetett dilemmáról hosszan el lehetne vitatkozni, viszont most mégsem ezt tesszük, hanem a divany.hu segítségével körbe nézünk a hűtőszekrényekben és megnézzük, melyik élelmiszereknél lehet rugalmasan kezelni a szavatosságot és hol érdemes a saját egészségünk megóvása érdekében fegyelmezetten betartani azt.

A lágy sajtok típusuktól függően legfeljebb 1-2 hétig állnak csak el. Ezzel szemben a keményebb megfelelőik, mint a cheddar, vagy a gouda akár 3-4 hétig is, ráadásul, ha ezeknek a külsején megjelennek penészfoltok, azokat jó mélyen kivágva a sajt többi része még fogyasztható.

Általános hűtőszekrényi szabály, hogy minél lágyabb a sajt, annál rövidebb a szavatossági ideje.

A szószok esetében jóval nagyobb ez az időintervallum. Egyhónapos szavatosságtól némelyik akár egy évig is fogyasztható marad. Eltarthatóságukat az is csökkentheti, ha például szendvicskészítés közben a kenyér megkenése után újra érintkeznek a késsel. Ezzel ugyanis a baktériumok egy része is visszakerülhet az üvegbe.

A mustár például egy évig is fogyasztható maradhat, a ketchup átlagosan fél évig, a majonéz körülbelül négy hónapig, a salsa szószok pedig pár hónapig. De ha azt tapasztalja valaki, hogy a felületükön kicsapódott a víz, elszíneződtek, vagy furcsa szagokat árasztanak, akkor jobb megszabadulni tőlük, bármennyi ideje is vannak a hűtőben.

Karácsonykor sok asztalon jelenik meg a krumplisaláta, mint kedvelt köret a sültek mellé. Érdemes viszont előre kalkulálni a mennyiséggel, hiszen egy ilyen étel hűtőben is csupán 3-5 napig áll el. De ugyanez igaz a tonhal, vagy a tojássalátára is, amikben könnyen elszaporodhatnak a baktériumok, főleg, ha többször vannak huzamosabb ideig a hűtőszekrényen kívül, például az ünnepi asztalon.

A friss húsok esetében sokszor lehet azt tapasztalni, hogy az áruházak, igaz leértékelt áron, de a szavatossági idő előtt közvetlenül helyezik ki a pultra azokat. Ilyenkor jobb nem kísérteni a sorsot, bármennyire is kecsegtető az áruk. Ha pedig mégis úgy dönt valaki, hogy megvásárolja ezeket, akkor érdemes azonnal felhasználni, vagy lefagyasztani őket.

A darált húst a vásárlástól számított 2 napon belül el kell fogyasztani, vagy le kell fagyasztani, függetlenül attól, hogy marhából, disznóból, pulykából vagy más állatból származik-e.

A darálás következtében azok a baktériumok, amelyek a hús felszínén maradnának, elkeverednek benne, ami megnöveli az ételmérgezés és más élelmiszer-eredetű megbetegedések kockázatát.

Felvágottak esetében, ha kimérve vásárolja őket valaki, akkor körülbelül 3-5 napos szavatossági idővel kell számolni. Ezeket a termékek érzékenyebbek egy bizonyos Listeria baktériumra, amely hideg közegben, így a hűtőszekrényben is elszaporodhat. Ha a felvágott felülete nyálkássá válik, vagy furcsa szaga van, azonnal meg kell szabadulni tőle.

Ugyanez igaz az előre csomagolt felvágottakra is, azoknál a felbontás után kezd el ketyegni a 3-5 napos visszaszámláló.

A halakra hasonló veszélyt jelentenek a baktériumok, mint a friss húsokra, ezért 1-2 napon belül el kell fogyasztani őket. Ha ez valamilyen okból mégsem sikerülne, akkor légmentesen lezárt csomagolásban akár 3 hónapig is eltarthatók a mélyhűtőbe téve.

vehir.hu
további cikkek
Az egyre népszerűbb dubai csokival érdemes óvastosnak lenni! életmód Az egyre népszerűbb dubai csokival érdemes óvastosnak lenni! ​A német élelmiszer-ellenőrző hatóságok riasztó eredményeket tettek közzé a dubaji csokoládék vizsgálata után. Az Észak-Rajna–Vesztfáliában tesztelt, Törökországból, az Egyesült Arab Emírségekből és Jordániából származó minták 96%-a nem felelt meg az előírásoknak. A német gyártású dubaji csokoládék sem szerepeltek sokkal jobban: 38%-uk megbukott a teszteken, és egy düsseldorfi vizsgálat kimutatta, hogy a tíz tesztelt termékből kettő magas penészméregszintet tartalmazott. 2025. március 17. 11:42 Visszavonulóban az influenza közélet Visszavonulóban az influenza Visszavonulóban van az influenzajárvány Magyarországon; február második felében tetőzött - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK). 2025. március 13. 15:55 „Árulkodó, ha alkohol kell ahhoz, hogy a barátainkkal kapcsolódni tudjunk” egészség „Árulkodó, ha alkohol kell ahhoz, hogy a barátainkkal kapcsolódni tudjunk” Dr. Schwab Richárd belgyógyász, gasztroenterológus neve az elmúlt időszakban igen felkapott lett: azt ígéri, egyszerű módszerekkel élhetünk sokkal egészségesebb életet, például napi fél kiló zöldséggel, mindennapi mozgással, jó minőségű alvásokkal, és természetesen az alkohol elhagyásával. Arra kértük a szakértőt, segítsen megérteni, miért jó az időablakos táplálkozás, vagy a reggeli hidegzuhany, és miért számít alvászavarnak, ha hetente egynél többször kimegyünk éjszaka pisilni. 2025. március 10. 22:11 Fülhallgató és hangos zene: milyen veszélyekkel járhat? életmód Fülhallgató és hangos zene: milyen veszélyekkel járhat? A fülhallgató a mindennapjaink része lett – zenét hallgatunk, podcastokat követünk, telefonálunk vele. De vajon milyen egészségügyi kockázatokkal járhat a túlzott használata és a hangos zene? Bár elsőre ártalmatlannak tűnik, a fülhallgató helytelen vagy túlzott alkalmazása súlyos problémákhoz vezethet. 2025. március 8. 11:55

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.